Satranç ile ilgili taktikler

Öncelikle açılış ve oyun ortasına çalışın derim. Açılışta hatalı bir iki hamle bile, direkt olarak tempo ve taş kaybettirir. Toparlaması zor olur ve zaman ilerledikçe dezavantaj büyür. Bunun dışında kombinezonlar çözerek bitiriciliği arttırmak mümkün.
Aslında satranç ile taş sayısı arasında bir bağlantı yok ancak orta oyun dedigin gibi oyunun yüzde 70ini oluşturur o yüzden çalışılması gerek.

2D51D15B-E289-4F98-A9D8-3BD68CFD4F6E.jpeg

Rakibin sadece 4 piyonu eksik ona rağmen sadece 3 taş ile burada Şah-mat yapmışım zira kendisi son kale hareketine kadar e5’i blöf ile tehdit edeceğimi sandı.

e5 düzlemde vezir ve kale ile desteklendi, atlar birbirini görüyordu. Sağdan 5 hamle önce yaptığım piyon yanıltmacasını unutan rakip bana saldırmak için kendi kalesinin önünü açtı. Sonra da Kısa Rok çekerek oyunu bana verdi.

Defansını ortaya çekmeyi başardığım an tek kale hareketi ve sadece 3 taş ile gelen zafer. Tek noktadan tehdit, iki sıra destekli taş.

Bayılıyorum bu oyuna, yenilince sinirlenmediğim tek oyun.

Aslında satranç ile taş sayısı arasında bir bağlantı yok ancak orta oyun dedigin gibi oyunun yüzde 70ini oluşturur o yüzden çalışılması gerek.

Eki Görüntüle 1683704

Rakibin sadece 4 piyonu eksik ona rağmen sadece 3 taş ile burada Şah-mat yapmışım zira kendisi son kale hareketine kadar e5’i blöf ile tehdit edeceğimi sandı.

e5 düzlemde vezir ve kale ile desteklendi, atlar birbirini görüyordu. Sağdan 5 hamle önce yaptığım piyon yanıltmacasını unutan rakip bana saldırmak için kendi kalesinin önünü açtı. Sonra da Kısa Rok çekerek oyunu bana verdi.

Defansını ortaya çekmeyi başardığım an tek kale hareketi ve sadece 3 taş ile gelen zafer. Tek noktadan tehdit, iki sıra destekli taş.

Bayılıyorum bu oyuna, yenilince sinirlenmediğim tek oyun.
GM ile oynuyorum mesela çok fena kandırıyor. O zaman sinirleniyorum.

Satranç oynamayı seviyorum ama hiç taktik bilmiyorum. En az hamlede nasıl şah mat çekebilirim?
Sürekli aynı hamlelerle mat edemezsin.
Chess.com'un bir sürü eğitim videosu var. Bilgisayarlarla oynamayı dene.

Bir ustayla oyna mesela benimle Chess.com'dan vs ye gel ustalarla oyna sana tüyor verirler. Bende bu hamleyi neden yaptığım hakında Sohbeten'ten açıklamasını yaparım.

Satranç oynamayı seviyorum ama hiç taktik bilmiyorum. En az hamlede nasıl şah mat çekebilirim?
Karşındakinin satranç bilgisine bağlı olarak eğer satranç bilgisi azsa Çoban matı yaparmış gibi yapıp piyonu ve kaleyi ye, bazı normal oyuncularda bile işe yarar yıllardır oynuyorum ama genel olarak beyaz tarafsan işe yarar.

Geri
Yukarı