Satranç problemlerinde rakibe iyi hamle yaptırmak gerekir mi?

Öncelikle merhaba, sizlere bir sorum olacak. Satranç problemleri çözmeye yeni başladım ve kafamda bir soru oluştu: Satranç problemlerinde rakibe iyi hamle yaptırmak gerekir mi? Soruma cevap verirseniz çok müteşekkir olurum. İyi akşamlar.

Satranç - Aralık 2020 Bu linkteki problemi şöyle çözümledim: 1. Fe6 e1V 2. Fc8 Vd2 3. Ac7 mat. Yeni başlayan birine göre bu çözümleme iyi mi? Cevap verirsen sevinirim.
Bilgisayara geçip inceleyim.
Satranç - Aralık 2020 Bu linkteki problemi şöyle çözümledim: 1. Fe6 e1V 2. Fc8 Vd2 3. Ac7 mat. Yeni başlayan birine göre bu çözümleme iyi mi? Cevap verirsen sevinirim.
Anladım. Böyle örnek üzerinden giderek konuşursak daha iyi olacak sanırım.

Şimdi senin verdiğin bu örnekte Beyazlar Fc8 oynadıktan sonra siyahlara Vd2 gibi bir kötü hamle oynatmamalısın. Senin yaptığın çözümlemede siyahlar Va1 ile şah çekmeli mesela. Çünkü zaten mata doğru giden bir pozisyon var ve siyahlar da bu pozisyondan kurtulmalı. Bu örnekte siyahların mat etme olasılığı oldukça düşük olduğu için sık sık şah çekip belki durumu berabere bitirebilir.

Son düzenleme:
Bilgisayara geçip inceleyim.

Anladım. Böyle örnek üzerinden giderek konuşursak daha iyi olacak sanırım.

Şimdi senin verdiğin bu örnekte Beyazlar Fc8 oynadıktan sonra siyahlara Vd2 gibi bir kötü hamle oynatmamalısın. Senin yaptığın çözümlemede siyahlar Va1 ile şah çekmeli mesela. Çünkü zaten mata doğru giden bir pozisyon var ve siyahlar da bu pozisyondan kurtulmalı. Bu örnekte siyahların mat etme olasılığı oldukça düşük olduğu için sık sık şah çekip belki durumu berabere bitirebilir.
O zaman problemin başından itibaren farklı yol izlemeliyim, benden 3 hamlede mat etmem isteniyor çünkü.

O zaman problemin başından itibaren farklı yol izlemeliyim, benden 3 hamlede mat etmem isteniyor çünkü.
Problemleri çözerken her iki renk için de en doğru hamleleri oynamaya çalış. Ancak öyle varyasyonlar karşına çıkar da bir rengin matı kaçınılmaz ise, diğer renk için rastgele hamle yapman önemli değil.

Bu arada istersen gönderdiğin problemin çözümünü yazabilirim.

Problemleri çözerken her iki renk için de en doğru hamleleri oynamaya çalış. Ancak öyle varyasyonlarla karşına çıkar da bir rengin matı kaçınılmaz ise, diğer renk için rastgele hamle yapman önemli değil.

Bu arada istersen gönderdiğin problemin çözümünü yazabilirim.
Cevabını söylersen mutlu olurum.

Piyonları oynatıp şahın önünü açın sıkışırsa 3 hamlede mat olursunuz. Genelde rakibe şaha yaklaşma fırsatı veriyorum sonra yakın olan kale ile rok yapıp av iken avcı oluyorum tabi karşındaki orta ve ileri düzey satranç biliyorsa, yani oyuncuysa kendi taşına karşı senin başka taşını tehdit eder. Bir şey bilmiyorsa ya geri kaçar ya da senin taşını yer sen de oyununu yaparsın.

Oyunu nasıl yaparsın? Uzaktaki rok yapmadığın kaleyi bir şekilde oradan çıkartman lazım ki rakip fil tehdidinden kalksın. Biraz karışık işler ama oynadıkça basitleşiyor. Giriş seviyede at fazla önemsenmez en çok kale ve fil sevilir ama ileri seviyede 1 vezirin yapamadığını 1 piyonla yapıyorsun.

Geri
Yukarı