Satranç'ın Faydaları

Sercan Canpolat

Kilopat
Makaleler
66
  • Kötü alışkanlıkların edinilmesine engel olur.
  • Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.
  • Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur.
  • Olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
  • Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
  • "Kendine güven" duygusunu aşılar ve bunu geliştirir.
  • Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.
  • Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.
  • Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
  • Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir. Onları ezberci zihniyetten arındırır.
  • Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.
  • Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.
  • Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.
  • Başarısızlıklar karşısında yılmamayı ve başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.
  • Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.
  • Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar.
  • Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır.
  • Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi ve kazananı kutlamayı öğretir.
  • Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.
Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarındandır. Türk Milli Eğitimi’nin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç kesinlikle bir 'EĞİTİM ARACI'dır. Yeryüzünde başka hiçbir araç bu kadar olumlu davranışların hepsini birden bireylere kazandıramaz.

Öyleyse çocuklarımızın olabildiğince küçük yaştan başlayarak 'Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma’ amaçlanmalı, çocuklarımızın olumlu davranışlar sergilemelerini sağlamaya çalışmalı ve bu amaç bir görev olarak benimsenmelidir.

Kaynak

• Kötü alışkanlıkların edinilmesine engel olur.
  • Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi ve kazananı kutlamayı öğretir.
  • Satranç oynuyorum ve kötü alışkanlıklarım var.
  • Yanlış. Ben dikkatimi birçok konu üzerinde yoğunlaştırabiliyorum.
  • Kurallara uymam ve dostça oynamam.

Acaba moba ve strateji tarzı oyunlar bize ne kadar fayda veriyor. Bunu bilmek istiyorum çünkü oyun pazarı buna doğru kayıyor.

• Satranç oynuyorum ve kötü alışkanlıklarım var.
  • Yanlış. Ben dikkatimi birçok konu üzerinde yoğunlaştırabiliyorum.
  • Kurallara uymam ve dostça oynamam.

Bir kalemin amacı yazı yazmaktır. Ama sen onunla adam da öldürebilirsin. Araç ile amacı birbirleriyle karıştırmamak gerek.

Ama bu maddeye bende katılmıyorum.

Satranç oyununun içinde birden fazla konu var. Hem asıl faydalı olan birden fazla şeyi aynı anda düşünebilmektir. :) Magnus Carlsen yanlış hatırlamıyorsam 9 hamle sonrasını görebilen bir kişi.

Çocuk yaşta yaşıtları kesmemiş, şampiyonları yenmeye başlıyor. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanda ki diğer videolar ilginizi çekebilir.

Bu da benden @Berke Kan'a gelsin. :) Adamlar bakmadan oynuyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videonun tam ortasına ne olduğu belirsiz yazıyı koymasalardı iyiydi.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı