Savaş ve Açlar Kitap İncelemesi

Bir Matmazel

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Arkadaşlar buradan sizlere zamanım oldukça sevdiğim güzel kitapları küçük tanıtımlarla tanıtmak ve paylaşmak istiyorum.
Sizinle ilk buluşturmak istediğim değerli eser: Hasan İzzettin Dinamo - Savaş ve Açlar.

Savaş ve Açlar

Bu kitabı okumaya başladığınızda önceden sizin için var olan mevcut süperegonuzun ve belli bir duygu durumunuzun, girişte ufaktan bir sarsılır gibi olduğunu, kitabın ortalarına geldiğinizde değişmeye başladığını ve en sonunda ise ahlak anlayışınızın, duygu durumunuzun çok şiddetli bir şekilde sarsıldığını göreceksiniz.

Bu kitap sizi sarsacak. Hem de çok derinden sarsacak. Bir çocuğun sahiplendiği köpeğe karşı büyütmüş olduğu masum duyguların, vahşi insanoğlunun elinde ne hale gelebileceğini göreceksiniz. Bu kitabın size yaşatacağı en derin duygu olan acıma duygusunun seviyesini, elinizdeki kitabı parçalarcasına içerisine girmek ve olaylara müdahale etmek istediğinizde çok net anlayacaksınız.

Savaş... Ekonomik zorluklar... Huzur isteyen, aradıkları tek şey huzur olan her yaştan insanlar...
Artık huzura, rahata, mutluluğa kavuştuk, boşverin canım ekonomisini, bir gün elbet toparlarız diyenlerin hikayesi bu. Yeter ki biz huzurlu olalım yan yana olalım da dimdik dururuz diyen insanların hayal kırıklığına uğrayışı, savaştan, kandan, gözyaşından bıkmış bir insanın ailesine tam ''kavuştum'', ''işte şimdi oldu'' derken kendisini yeniden asker ocağında bulmasıdır bu kitap. Ve arkasında bıraktığı ailesinin dramı... Oysa tek suçları tarihsel olarak yanlış bir zamanda doğmuş olmaları mıydı gerçekten?

Bazı tercihlerin sizin elinizde olmaması, demir bir pençenin size tercih, yaşama ve insan olma hakkını sunmaması ile karşı karşıya kaldığınız bu şiddetli duygu dolu kitapta Edebiyatımızda maalesef çok bilinmeyen, çok okunmayan yazar Hasan İzzettin Dinamo'nun imzası var. Öyle ki bu hikaye Hasan İzzettin Dinamo'nun bizzat kendi hikayesidir. Bu hikaye Musa'nın hikayesidir.

Bu şaheseri şiddetli duygularla siz gençlerimize tavsiye ediyorum. Size çok şey kazandıracak bir eser. Elif Şafak okumayın buyurun buradan okuyun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı