Savcı mı çok kazanır yazılımcı mı?

Antik Makine

Picopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İpad 4. nesil İphone 11 Excalibur 1650 12450H Anker Q10 Life
Soru açık arkadaşlar.
Şu an yeni savcı maaşı 60k ile 80 arası değişiyor.
En yüksel 200k.

Back end front end Full stack 77,88 k arası görünüyor. Şu an bir karar vermem gerek, YKS sınavına az bir süre kaldı. Eski eşit ağırlıklıçıyım o yüzden kalan sürede sıkı çalışarak 5 k civarı yaparım. Yeni sayısalcıyım ama çalışarak 40,50 k yaparım temelim var ayrıyeten matematiğim de var. İki mesleğide seviyorum ama malum Türkiye şartları. Sevdiğin işten çok para kazanmak da önemli. 4 yıl mühendislik + 6,7 yıl da yazılım kariyeri ile ortalam bu maaşlar alınıyormuş.
Savcı veya hakim bunları 4 yıl hukuk 2 yıl staj 1 yıl hakim savcı sınavına çalışarak alıyor. Belki yaptığın karşılaştırma çok absürt gelebilir ama bilgisi olan aydınlatırsa çok ama çok sevinirim. Büyük bir çıkmazdayım. Hukuk mu bilgisayar mühendisliği mi? Bilgisayarda yurt dışı imkanı ve uzaktan çalışma beni çok cezbediyor.

Şunu da eklemek istiyorum: Hukuk okursa. çok sıkı çalışıp Koç’a geçmek için çabalıyacağım.
Ama Bilgisayar yazarsam Hacettepe , Odtü , Boğaziçi'ne zorlayacağım sonraki sene tekrar girip.

Sektor sartlari ve senin kabiliyetin maasi belirleyecek. 5 sene sonra ne olacagini kimse bilemez, ayrica spektrumun 2 farkli ucundaki meslekler bunlar.

Soru açık arkadaşlar.
Şu an yeni savcı maaşı 60k ile 80 arası değişiyor.
En yüksel 200k.

Şunu da eklemek istiyorum: Hukuk okursa. Çok sıkı çalışıp Koç'a geçmek için çabalıyacağım.
Ama bilgisayar yazarsam Hacettepe, ODTÜ, Boğaziçi'ne zorlayacağım sonraki sene tekrar girip.

Şunu da ben ekleyim günümüz nisan 2024 ile beraber. Savcı olarak 80 K maaşı adliyelerde hak etmeyen savcılarla karşı karşıyayız.
Hukuk sistemimiz yerlerde bu yüzen.

Şunu göz önüne almalısın, en erken 4 yıl sonra kariyerine tam zamanlı başlayacaksın. Günümüzde yapay zeka bu seviyedeyken 4 yıl sonra yazılım ve hukuk alanlarında ne seviyede olabilir ?
Yapay zeka çoğu sektördeki iş tanımlarını değiştirecek muhtemelen. Günümüzün maaş skalası 4 yıl sonra çok değişecek bence, belkide yazılımcılar daha az kazanç elde edecekler.
Olaya maaş odaklı baktığın için, gelecek senaryoları da eklemen gerecek demek istiyorum kısaca.
Dersen ki, ben x alanında çalışma yapmak istiyorum, bunu getirisi için değil, severek yapacağım. O zaman daha doğru bir iş yapmış olursun bence. İşini severek yapanlar, gerekli özeni ve disiplini de gösterebilirse güzel kazançlar elde ediyorlar genelde.

Şunu göz önüne almalısın, en erken 4 yıl sonra kariyerine tam zamanlı başlayacaksın. Günümüzde yapay zeka bu seviyedeyken 4 yıl sonra yazılım ve hukuk alanlarında ne seviyede olabilir ?
Yapay zeka çoğu sektördeki iş tanımlarını değiştirecek muhtemelen. Günümüzün maaş skalası 4 yıl sonra çok değişecek bence, belkide yazılımcılar daha az kazanç elde edecekler.
Olaya maaş odaklı baktığın için, gelecek senaryoları da eklemen gerecek demek istiyorum kısaca.
Dersen ki, ben x alanında çalışma yapmak istiyorum, bunu getirisi için değil, severek yapacağım. O zaman daha doğru bir iş yapmış olursun bence. İşini severek yapanlar, gerekli özeni ve disiplini de gösterebilirse güzel kazançlar elde ediyorlar genelde.
Hocam yazılım alanını çok seviyorum ilgim de var ama hukukta da hakim ve savcının gücü güzel. Kafam çok karışık.

Savcılığın memuriyetten farklı yanı yok. Bir Polis memuru olarak gözlemlediğim oydu çalıştığım dönemlerde. Yine öyledir.

Bugün buradasın yarın başka bir ilde / batıda doğuda farketmiyor.
Yazılımcı ol ve insanlarla uğraşmaktansa kodlarla uğraş.

Geri
Yukarı