Sayfayı kaydırınca piksellerin belirginleşmesi

SiyahLotus

Hectopat
Arkadaşlar monitörde sayfaları kaydırınca, oyunlarda hareket ederken sanki piksellerin renk değişimini görüyorum. Çok değişik bir şey, nasıl anlatılır bilmiyorum. YouTube'da herhangi bir video açıp yorumlara inin ve beyaz sayfada sayfayı aşağı doğru kaydırmaya başlayın, piksellerde sanki hareket ediyormuş gibi. Şöyle bir örnek daha vereyim: Eliniz terliyken telefonun ekranına dokunursunuz ve pikseller parlak gözükür ya, göze batar; aynı onun gibi. Bu her monitörde var mı yoksa sadece ben mi fark ettim?

Hocam ELMB özelliği ile 0.5ms açılıyor o özellikte kapalı başka da bir ayar bulunmuyor yenileme hızı ile ilgili maalesef.
Dediğiniz sorun genelde 1ms gibi düşük tepki süresi özelliğini açınca çoğu monitörde oluyor ama kullananların yorumlarına baktığımda böyle bi sorun görmedim başka. Yani demek ki 0.5 ms özelliğini iyi yapmışlar, ghosting olmamış kimsede. Olsa sizin gibi bir sürü konu açılırdı. Bence de sizinkinde bi problem olabilir yani.

Trace Free özelliği ASUS monitörlerde tepkime hızını belirleyen ayar. Takıntılı da olabilirsin bu ihtimali de düşün. Çok belirgin bir sorun yoksa kafaya takma. Kullandığın HDMI/DP kabloyu çıkarıp takabilir ya da değiştirebilirsin.

Trace Free özelliği ASUS monitörlerde tepkime hızını belirleyen ayar. Takıntılı da olabilirsin bu ihtimali de düşün. Çok belirgin bir sorun yoksa kafaya takma. Kullandığın HDMI/DP kabloyu çıkarıp takabilir ya da değiştirebilirsin.
Evet, bence de bi önce başka bir monitör ile karşılaştır, ondan sonra iadeye işini düşün.

Karşılaştırabileceğim bir monitör yok maalesef, fakat eski 1360x768 60Hz monitörümde böyle bir sorun yaşamamıştım, fark etmemiştim yani. Ki 6 - 7 sene civarı kullandım böyle bir şey olsa fark ederdim illa.

Yeni konular

Geri
Yukarı