Sayısal elektronik dersi

Utopia

Centipat
Arkadaşlar selam. Final sınavında birkaç soru var takıldığım. Asenkron sayıcı devresi ve asansör devreleri ile ilgili bilgisi olan var mı?

Sınavda değilim şu an. Kafama takılan birkaç soru var sadece ve sınav için önemli olacak açıkçası. Dersin hocası 6 haneli herhangi bir sayıya kadar asenkron sayacı ile bir devre oluşturmamızı istemişti derste. Ancak nasıl yapılacağına dair kafamda bir şey kuramadım. Ne tür flip flop devresi uygun olur onu bilmiyorum açıkçası. Bir de çok katlı bir binanın asansör devresi sorusu var ama tam çözümleri yok hiçbir yerde. Bu tarz sorularda çokça sormakta. Acaba 70, 80 kat tarzı asanaör devreleri nasıl yapılır? 4 kata kadar biliyorum fakat 70, 8 kat gözümü korkutuyor.

Aşağıdaki videoda mod 10 sayıcı var. Bunların her birini bir bit gibi düşün, sonra bunlarıo birleştirerek 6 bitlik sayıcı yaptığını düşün. Mod 10 değil de 24 tane flip flobu yanyana koyarak amele usulü de yapabilrsin. Gerçi benim dediğim de amele usülü ama olsun. 24 taneyi bağladığın zaman 2^24=16777216 değerine kadar sayabilirsin.

Asansör devresini bilmiyorum. Devrenin ismi mi asansör yoksa gerçekten asansör kontrolü mü yapılıyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela 123456 sayısını sayan bir asenkron sayavı için bu devre iş görür mü? Mantığı bu şekilde mi? Bir de atıyorum sayının içinde 7 veya 9 rakamı var. O zaman da mod 6 mı olacak yoksa 7 varsa mod 7 şeklinde mi olacak. Asansör kontrol devresi. Bulunduğu kat ve çağrıldığı kat vs.

Mesela 123456 sayısını sayan bir asenkron sayavı için bu devre iş görür mü? Mantığı bu şekilde mi? Bir de atıyorum sayının içinde 7 veya 9 rakamı var. O zaman da mod 6 mı olacak yoksa 7 varsa mod 7 şeklinde mi olacak. Asansör kontrol devresi. Bulunduğu kat ve çağrıldığı kat vs.

10a kadar saymak istiyorsan mod 10 olur. 9a kadar sayacaksan mod 9. İçinde 7 sayısı d a var tabi.

Yeni konular

Geri
Yukarı