Sayısalcı olarak sözele çalışmasam olur mu?

can15223

Decapat
Daha fazla  
Dostlar YKS'ye hazırlanıyorum, sayısalcıyım ve sözele çalışmak bana mantıksız geliyor. Zaten ağırlıkta olan yorum ve bazı bilgi sorularını çözüp geçmeyi düşünüyorum. Bu kötü bir fikir mi? Zaten önemli olan AYT değil mi? Sıralamaya bakarken AYT sıralamasına mı bakıyorlar yoksa TYT-AYT ortalamasına mı?

Önce okul ortalamanı yüksek tut. Sonra AYT düşün. TYT yorum ağırlıklı bir sınav AYT bilgi isteyen bir sınav. Sayısal okuyorsan ve tercih edeceğin bölüm sayısaldan alıyorsa tabi ki sözel çalışmak mantıksız.

Kitap okuma alışkanlığın varsa, okuduğunu anlıyorsan zaten paragrafların çoğunu çözüceksin. Kaba taslak 30 paragraf 10 dil bilgisi çıkıyor türkçede. Bana türkçeden 25-30 net yeter dersen hiç gerek yok. Sosyalde de çoğunlukla yorum geliyor. Zaten 20 soru için 4 derse çalışmak mantıklı değil. Derece hedeflemiyorsan hiç gerek yok.

Sınav sonucunun %40'ını TYT, %60'ını AYT belirliyor. Zaten AYT sınavında matematik ve fen kısımlarını çözeceksin. TYT tarafında neden sözele çalışmayasın onu anlamadım. Ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik ana dersler. İstesen de istemesen de çalışmalısın Türkçe'ye yani. Ki zor bir ders olduğunu da düşünmüyorum. 25 paragraf sorusu var, tek bir sağlam kaynakla bile günde ortalama yarım saat ayırsan pratik ve hız kazanarak güzel sonuç elde edebilirsin. Sosyal tarafı da zor değil bence, soru çeşitleri büyük çoğunlukla yorumlama üzerine kurulu. Yani temelden biraz bilgin olduğu taktirde rahatlıkla yorumlama yapıp çözülebilir sorular.

Yeni konular

Geri
Yukarı