Sayısaldan dile geçmek

Ben 5 sene İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalını okuduktan sonra bölümü bırakıp Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalına girdim. Hiçbir şey için geç değil, hatta senin için erken bile. İstemediğin bir işte çalışırsan belki başarılı olursun, ama asla alanında en iyi sen olamazsın.

Evet bende istemediğim bir işi yapmaktan korkuyorum gerekirse 1 sene mezuna kalırım. İngilizcemi daha da geliştirip tekrardan sınava girmeyi düşünüyorum. Yeter ki istediğim meslek olsun. Yanıtınız için de çok teşekkür ederim 😊

Merhabalar. Şu an 11. sınıfta okuyorum. Sayısal derslerle pek aram iyi olmasa da sayısal seçtim. Ancak şu an biraz kötü bir tercih yaptığını düşünüyorum. Yabancı dile daha yatkın olduğumu düşünüyorum. Geçen yıl yabancı dil dersimize giren öğretmen de benim dil bölümüne geçmemi istiyordu ama ben sayısal seçtim. Aslında yazılım mühendisliği düşünüyorum ama yapabilir miyim bilmiyorum. Bu yüzden karar veremedim.

Kanka aynı durumu bende şu an yaşıyorum sayısalım kötü olmasına rağmen sayısal seçtim 11. Sınıfın zaten çoğu virüs dolayısıyla evde geçti ingilizcemin yeterince iyi olduğunu düşünüyorum sence 12'de dil bölümüne geçmeli miyim?

@Samet elvan Ben geçeceğim dil bölümüne. 1 hafta içinde YDS kursuna yazılmayı düşünüyorum. Gerçekten ingilizcenin yeterli olduğunu düşünüyorsan, ilgin varsa geçmelisin. Sayısal konusunda gerçekten sıkıntı yaşadıysan zorlamana gerek yok bence. İlgin olduğu bölüme, mesleğe yönelmen daha doğru olur. Bu 2 şartı sağlarsan geç derim. Benim aklımı Yazılım/Bilgisayar konusu karıştırıyordu ama dile geçmeye karar verdim. Umarım senin de aklındaki soru işaretleri gider.

@Samet elvan ben geçeceğim dil bölümüne. 1 hafta içinde YDS kursuna yazılmayı düşünüyorum. Gerçekten ingilizcenin yeterli olduğunu düşünüyorsan, ilgin varsa geçmelisin. Sayısal konusunda gerçekten sıkıntı yaşadıysan zorlamana gerek yok bence. İlgin olduğu bölüme, mesleğe yönelmen daha doğru olur. Bu 2 şartı sağlarsan geç derim. Benim aklımı Yazılım/Bilgisayar konusu karıştırıyordu ama dile geçmeye karar verdim. Umarım senin de aklındaki soru işaretleri gider.

Teşekkür ederim dostum senin de gönlüne göre olur inşallah.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dile geçtin mi acaba? Bir de ben açığa geçip dili öyle okumak istiyorum okula gitmeden zaten virüsten dolayı okul saatleri azaldı acaba evden daha iyi mi çalışırım diye düşünüyorum?

Ben 10. sınıfım ve iç mimarlık istediğim için sayısal seçtim, matematiğim çok iyi ama özellikle fiziği ve biyoloji, kimya yapamıyorum. Ve ileride hedefim yurt dışına yerleşmek, dolayısı ile dile geçmeyi düşünüyorum. İngilizceye ilgim ve yeteneğim var. Almancayı da rahatça yapabiliyorum. Ne yapmalıyım? Daha sayısal okumadım ama şimdiden pişman olacağımı hissediyorum.

Eğer İngilizcen hali hazırda iyi değilse kesinlikle geçmeni önermiyorum. Dersine girdiğim YKS grubu öğrencileri içinde sayısaldan dile geçen çok öğrencim var. Büyük bir çoğunluğu temelde çok eksiği olduğu için başarılı olamıyor. Psikolojik olarak da yorucu bir süreç haline geliyor. Şunu da söyleyeyim, sayısaldan dile geçip 75 nete çıkan öğrencim de var. İlgin olması dışında temelin sağlamsa ve şu an eline bir YDT denemesi aldığında 55-60 civarında net çıkarabiliyorsan yapabilirsin. Bu kararı vermeden önce kesinlikle bir deneme çözmeni öneririm. Sonuçlarını buraya yazarsan daha detaylı fikirler sunmak mümkün.

Ben 10. sınıfım ve iç mimarlık istediğim için sayısal seçtim, matematiğim çok iyi ama özellikle fiziği ve biyoloji, kimya yapamıyorum. Ve ileride hedefim yurt dışına yerleşmek, dolayısı ile dile geçmeyi düşünüyorum. İngilizceye ilgim ve yeteneğim var. Almanca'yı da rahatça yapabiliyorum. Ne yapmalıyım? Daha sayısal okumadım ama şimdiden pişman olucağımı hissediyorum.

Evet okuma eğer iyi bir derece yapamazsan. Ben pişmanım dile geçmediğim için ama gitmsem de bir şey değişmezdi coronadan dolayı okula gitmedik.
Eğer İngilizcen hali hazırda iyi değilse kesinlikle geçmeni önermiyorum. Dersine girdiğim YKS grubu öğrencileri içinde sayısaldan dile geçen çok öğrencim var. Büyük bir çoğunluğu temelde çok eksiği olduğu için başarılı olamıyor. Psikolojik olarak da yorucu bir süreç haline geliyor. Şunu da söyleyeyim, sayısaldan dile geçip 75 nete çıkan öğrencim de var. İlgin olması dışında temelin sağlamsa ve şu an eline bir YDT denemesi aldığında 55-60 civarında net çıkarabiliyorsan yapabilirsin. Bu kararı vermeden önce kesinlikle bir deneme çözmeni öneririm. Sonuçlarını buraya yazarsan daha detaylı fikirler sunmak mümkün.
Hocam size nereden ulaşabilirim?

Hocam ben yazılım alanı istiyorum ama genelde diplomaya değil de yapılan işe bakıyor şirketler dile geçersem işler benim için daha kolay olur gibi geliyor ama sadece İngilizcede bu böyle sizce geçmeli miyim en son ingilizce seviyem b2 upper intermediate idi.

Geri
Yukarı