Sayısaldan dile geçmek

Merhabalar. Şu an 11. sınıfta okuyorum. Sayısal derslerle pek aram iyi olmasa da sayısal seçtim. Ancak şu an biraz kötü bir tercih yaptığını düşünüyorum. Yabancı dile daha yatkın olduğumu düşünüyorum. Geçen yıl yabancı dil dersimize giren öğretmen de benim dil bölümüne geçmemi istiyordu ama ben sayısal seçtim. Aslında yazılım mühendisliği düşünüyorum ama yapabilir miyim bilmiyorum. Bu yüzden karar veremedim.

Hem sayısal hem de dil sınavına girebilirsiniz. Pardon konunun 3 yıllık olduğunu görmedim.

Hocam ben yazılım alanı istiyorum ama genelde diplomaya değil de yapılan işe bakıyor şirketler dile geçersem işler benim için daha kolay olur gibi geliyor ama sadece İngilizcede bu böyle sizce geçmeli miyim en son ingilizce seviyem b2 upper intermediate idi.
Bence geçmen çok mantıklı. Yazılım işiyle uğraşan çok arkadaşım var ve dili olanlar yurt dışına çalıştığı için çok daha iyi kazanıyor. Dediğin gibi yazılım sektöründe diplomanın bir artısı eksisi yok, işe bakıyorlar.

Bence geçmen çok mantıklı. Yazılım işiyle uğraşan çok arkadaşım var ve dili olanlar yurt dışına çalıştığı için çok daha iyi kazanıyor. Dediğin gibi yazılım sektöründe diplomanın bir artısı eksisi yok, işe bakıyorlar.

Hocam geçsem sayısaldan daha zor diyenler vesaire var ve bir de şu anki sınıfımdan gayet memnunum yani başka bir sınıfa geçmek bana koyar gibi geliyor ne yapacağımı bilmiyorum dilim var ama sadece ingilizcem iyi ayrıca sıralama yapmak da zormuş gerçi benim sıralamaya ihtiyacım yok da üniversitede Master yapmak gibi bir hedefim var yani açıkçası haliç gibi oluyor her şey ne yapayım? Sayısal derslerim kötü ama sınıfımı seviyorum sınıfım mı daha önemli dil mi bilmiyorum açıkçası.

@yucewalden öncelikle ben düşüncelerimi belirteyim, kendince karar ver. Sayısal evet gerçekten ciddi zor bölümdür, tahminime göre de ilk 100k'ya giremediğin sürece de sayısaldan bir iş tutman çok çok zor diyebilirim. Bunu öncelikle bir düşün.

Sözel de net işsiz bölümdür. İlk 10 bin giremediğin sürece sözelde de bir şey yapamazsın.

Eşit ağırlıkta da tahminim ilk 100 bin. 100 binden sonrası iş yapmaz.

Arkadaşların dil sayısala göre falan daha zor demiş de onların şunu yaşadığını düşünüyorum, bazı hocalar sürekli gramer boğuyor. Sürekli gramer çalıştırıyor ancak sınav gramerden ibaret değil ve gramer oturup çalışılabilecek bir şey değil. Oturur, az bir şey çalışırsın gramere ondan sonra sürekli parça okuyaraktan grameri o şekilde çalışmış olursun zaten. Ya da arkadaşların seni rakip olarak görüp dil bölümüne de gelmeni istememiş olabilir, mümkün bu da.

Ancak bazı hocalarımızın bilgisi yetersiz oldugu için sadece gramer çalıştırıp geçiyor. Dolayısıyla öğrenci sınavı yapamıyor ve dil zor algısı oluşuyor. Önceden sayısalcılar dil bölümü Burger King esprisi yapıyordu. Şimdi ne hikmetse onlar da sınavda sayısal yapamayıp dil bölümünden tercih yapıyor. Onlar da biliyor ki dilin iş imkanı gerçekten iyi. Gidip 50-60 bine bir bölüme yerleşsen de o gittiğin bölümün dilini öğrendiğin sürece kolay kolay aç kalmazsın.

Dil bölümüne geçince belki hocan bunaltabilir sadece. O da hocanın bilgisizliğinden dolayı.

Son düzenleme:
@yucewalden öncelikle ben düşüncelerimi belirteyim, kendince karar ver. Sayısal evet gerçekten ciddi zor bölümdür, tahminime göre de ilk 100K'ya giremediğin sürece de sayısaldan bir iş tutman çok çok zor diyebilirim. Bunu öncelikle bir düşün.

Sözel de net işsiz bölümdür. İlk 10 bin giremediğin sürece sözelde de bir şey yapamazsın.

Eşit ağırlıkta da tahminim ilk 100 bin. 100 binden sonrası iş yapmaz.

Arkadaşların dil sayısala göre falan daha zor demiş de onların şunu yaşadığını düşünüyorum, bazı hocalar sürekli gramer boğuyor. Sürekli gramer çalıştırıyor ancak sınav gramerden ibaret değil ve gramer oturup çalışılabilecek bir şey değil. Oturur, az bir şey çalışırsın gramere ondan sonra sürekli parça okuyaraktan grameri o şekilde çalışmış olursun zaten. Ya da arkadaşların seni rakip olarak görüp dil bölümüne de gelmeni istememiş olabilir, mümkün bu da.

Ancak bazı hocalarımızın bilgisi yetersiz oldugu için sadece gramer çalıştırıp geçiyor. Dolayısıyla öğrenci sınavı yapamıyor ve dil zor algısı oluşuyor. Önceden sayısalcılar dil bölümü Burger King esprisi yapıyordu. Şimdi ne hikmetse onlar da sınavda sayısal yapamayıp dil bölümünden tercih yapıyor. Onlar da biliyor ki dilin iş imkanı gerçekten iyi. Gidip 50-60 bine bir bölüme yerleşsen de o gittiğin bölümün dilini öğrendiğin sürece kolay kolay aç kalmazsın.

Dil bölümüne geçince belki hocan bunaltabilir sadece. O da hocanın bilgisizliğinden dolayı.

Ama benim yapmak istediğim şey yazılım ben dil ile ilgili bir meslek yapmak istemiyorum. Sadece sayısal bölümü zor geldiğinden dile geçmek istiyorum.

Aynı durumu ben de zamanında yaşadım.Kendi dil seviyeni geçmiş yıllardaki sınavları çözerek test edebilirsin.Sonuçta alan değiştireceğin için meslek dalları opsiyonların da değişecek.

Tavsiye olarak dediğim gibi kendini bu sınavlarda test et.

Geri
Yukarı