SD kartta ana hafıza alana oluşturam rehberi

ALBATROS84

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba ,

Kullandığım telefonların hafıza alanları dar olduklarından dolayı sürekli sorun oluşturmaktaydı bende biraz araştırma yaparak sd kartımın bir bölümünü hafıza olarak kullanabilmeyi öğrendim.

Android konusunda uzman değilim oluşacak çoğu soruna yardımcı olamayabilirim bunun için sizden şimdiden özür dilerim.

Dikkat ! bu işlemlerde sd kart tamamen sıfırlanacaktır yani bütün verileriniz silinecektir lütfen sd kartınızı komple bilgisayara yedek aldıktan sonra işlemlere geçin olacak herhangi bir sorundan ben sorumlu değilim.

1) BU işlem için CWM ve root şartı vardır.

2) İlk olarak sd kartı boşalttığınızı var sayıyorum ses açma + güç tuşu ile CWM menüsüne girelim

3) En altta olan advanced menüsüne girelim.
IMG_0816.JPG

4) Partition SD Card adında bir bölüm var ona girelim.
IMG_0817.JPG

5) Buradan ne kadar alan istiyorsak yapıyoruz.
IMG_0818.JPG

6) ayrılacak boyutu seçtikten sonra karşımıza bir ekran daha geliyor buradaki mb rakamlarının daha küçük olduğunu görüyoruz denemelerim üzerinde yaptığım kadarıyla 128 mb ve aşşağısını seçince telefon sd kartı hasarlı olarak görüyor ben buradan 128 mb i seçtim. (Telefondan telefona değişebilir )IMG_0819.JPG

Bir bilgi daha eklemek istiyorum eğer işlemler sonunda sd kart hasarlı olarak gözüküyor ise burada seçtiğiniz sayıları değiştirerek deneyebilirsiniz.

7) Üstteki adımı uygulayınca telefon işlemlere başlıyor burada tekrar uyarıyorum sd kartınız sıfırlanacaktır bu yüzden önemli verilerinizi yedeğe almadan hiç bir şeye başlamayın.

8) Done ! yazısı gelinceye kadar bekleyin uzun sürerse endişelenmeyin.

9) İşlem bittikten sonra go back diyoruz ve telefon açılınca gelen CWM ekranına geliyoruz. Buradan reboot system now diyerek telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.
IMG_0820.JPG

10) Telefon açıldı ama işlemimiz burada bitmedi hemen google play den link2 sd uygulamasını indirip kuruyoruz .

11) Link2 sd açılır açılmaz bizi yaptığımız bölümü algılıyor ve burayı nasıl kullanacağımızı soruyor alt alta ext2 ext3 ext4 fat 32 gibi şeyler görüyoruz buradan ext3 ü seçiyoruz .

12) Telefonu yeniden başlatmak istiyor yeniden başlatıyoruz .

13) Telefon açılınca tekrar link 2 sd ye giriyoruz ya az önce karşılaştığımız alan gelecek yada uygulamalar gelecek eyer ki ilk karşılaştığımız ekrandaki ext2 ext3 gibi şeyler gelirse bu sefer ext4 ü deneyin oda olmaz ise ext2 yi deneyin.

14) Telefon açılınca link2 sd yi açıp herhangi bir uygulamaya girin örneğin facebook sol altta yer alan sd karta linkle tuşuna basın ve artık uygulamanız sd karta taşındı.

15) Telefon uygulamalar bölümünde bu var olan alanı görmez sadece link2sd görür. Link2 sd den sağ üstte olan ayarlara giriyoruz biraz aşşağı inin ve otomatik link diye bir başlık göreceksiniz onu aktif hale getirin böylece indirdiğiniz uygulamalar otomatik olarak sd karta linklenecek (Bu adım isteğe bağlıdır otomatik linkleme işlemi her zaman çalışmayabilir )

Ve işlemimiz bu kadar ve son bir şey daha;

Eğer CWM den sonra telefon açılınca sd kart hasarlı diyorsa hemen endişelenmeyin sd kartı bir adaptör veya kart okuyucu yardımıyla bilgisayara bağlayın biçimlendirme menüsüne gelin hızlı biçimlendir tikini kaldırın ve işlemi başlatın bu işlem biraz uzun sürecek ama işlem bittiğinde telefonunuz sd kartı hasarlı olarak görmeyecektir bu işlem sd kartta oluşturduğunuz alanı silmek için de kullanılabilir.

Bu alanı verimli kullanabilmek için varsayılan depolama konumunun dahili depo yapmanızı öneriyorum.

Alanı oluşturduktan sonra sd kartı bilgisayar ve telefonunuz daha küçük alanlı görecektir örnek:
16 GB bir sd kart aldık bilgisayara taktık ve boyutu 14,7 bu işlemleri yaptık ve 2 gb telefona ayırdık ayırma işleminden sonra hem telefon hemde bilgisayarınız sd kartı 12 gb olarak görecektir bunu görünce şaşırmayın

Denenen telefonlar

Olumlu sonuçlanan:
Turkcell t20 ext. size alanı : 2048 mb swap size alanı : 0
Huawei g610-u30 ext. size alanı : 2048 swap size alanı 128

Olumsuz sonuçlanan
Huawei g610-u30 ext size alanı : 2048 swap size alanı: 0 sonuç : sd kart hasarlı

Sizde telefonlarınızda uyguladıktan sonra yukardaki örnekler gibi bize bildirin bizde buraya ekleyelim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı