Seagate Barracuda 1 TB hard disk yazma işleminde hata veriyor

TheT

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Seagate
Anakart
Gigabyte
Selam arkadaşlar, 1 yıl kadar önce Amazon'dan yeni bir hard disk aldım. Modeli Seagate Barracuda ST bilmem ne falan filan ürün linkini bırakacağım.
Bu hard diskte ilk 10 aylık kullanımımda bir sıkıntı hatırlamıyorum fakat son 2 ayında "Dosya veya Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda" hatasını çok fazla alıyordum.

İçinde işletim sistemim de vardı ve neredeyse her gün mavi ekran alıyordum ve ben de garantisini kontrol ettim, 2 yıl garantisi olduğunu öğrendim ve direkt değişim talebi oluşturdum Amazon üzerinden. Ürünü istenilen şubeden gönderdim ve uzun bir sürecin ardından yeni tertemiz ürün bugün birkaç saat önce elime geçti. Fakat ürünü bilgisayarıma takıp içine birkaç ufak çaplı uygulama kurmak istediğimde tekrardan "Dosya veya dizin bozuk veya okunamaz durumda" Hatası alıyorum. Sorun tam olarak neden kaynaklı olabilir bu hard disklerin hepsi mi kronik arızalı anlamadım bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim.

Ürünü garantiye vermeden önce HDD Sentinel üzerinden kontrol ettiğimde Sağlık %88 ve birkaç bad sector olduğunu söylüyordu.
Şu an ürünü HDD Sentinel üzerinden kontrol ettiğimde hard disk MÜKEMMEL yazıyor, hiçbir bad sactor vb. yok diyor ve sağlık %100 gözüküyor fakat hatalara devam.

Gerekirse diye PC bileşenlerimi de yazıyorum;
RAM= Corsair 8 GB 3000MHz RAM 8x1
GPU = NVIDIA 1030
CPU = Ryzen 3 3100
MB = Gigabyte A320M H
HDD = Seagate Barracuda 3, 5" 1TB 64MB 7200 ST1000DM010
HDD = Samsung HD161HJ
SSD= yok.

Dosya Ekleri

• seagate.PNG
    seagate.PNG
    313,9 KB · Görüntüleme: 31
  • seagate.jpg
    seagate.jpg
    87,8 KB · Görüntüleme: 24
Selam arkadaşlar, 1 yıl kadar önce Amazon'dan yeni bir hard disk aldım. Modeli Seagate Barracuda ST bilmem ne falan filan ürün linkini bırakacağım.
Bu hard diskte ilk 10 aylık kullanımımda bir sıkıntı hatırlamıyorum fakat son 2 ayında "Dosya veya Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda" hatasını çok fazla alıyordum.

İçinde işletim sistemim de vardı ve neredeyse her gün mavi ekran alıyordum ve ben de garantisini kontrol ettim, 2 yıl garantisi olduğunu öğrendim ve direkt değişim talebi oluşturdum Amazon üzerinden. Ürünü istenilen şubeden gönderdim ve uzun bir sürecin ardından yeni tertemiz ürün bugün birkaç saat önce elime geçti. Fakat ürünü bilgisayarıma takıp içine birkaç ufak çaplı uygulama kurmak istediğimde tekrardan "Dosya veya dizin bozuk veya okunamaz durumda" Hatası alıyorum. Sorun tam olarak neden kaynaklı olabilir bu hard disklerin hepsi mi kronik arızalı anlamadım bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim.

Ürünü garantiye vermeden önce HDD Sentinel üzerinden kontrol ettiğimde Sağlık %88 ve birkaç bad sector olduğunu söylüyordu.
Şu an ürünü HDD Sentinel üzerinden kontrol ettiğimde hard disk MÜKEMMEL yazıyor, hiçbir bad sactor vb. yok diyor ve sağlık %100 gözüküyor fakat hatalara devam.

Gerekirse diye PC bileşenlerimi de yazıyorum;
RAM= Corsair 8 GB 3000MHz RAM 8x1
GPU = NVIDIA 1030
CPU = Ryzen 3 3100
MB = Gigabyte A320M H
HDD = Seagate Barracuda 3, 5" 1TB 64MB 7200 ST1000DM010
HDD = Samsung HD161HJ
SSD= yok.
HDD ölüyor. Verilerini yedekle.

HDD sağlam diyorsan diğer HDD çıkartıp sadece bu yeni geleni SATA kablosunu ve SATA slotunu değiştirerek kullan.

HDD sağlam diyorsan diğer HDD çıkartıp sadece bu yeni geleni SATA kablosunu ve SATA slotunu değiştirerek kullan.
sorun da tam olarak sağlam mı karar verememem.Kutusunu açalı 2 saat olmamış ürün ister istemez sağlam olduğunu düşünüyorum fakat bu hatalar canımı sıktı.Belki başka bir donanımdan yazılımdan vb. durumlardan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.Dediğini de denedim bu arada ama durum aynı.

Dosya Ekleri

• aaaaaaaaaaaaaaaaa.PNG
    aaaaaaaaaaaaaaaaa.PNG
    11,7 KB · Görüntüleme: 26

Sorun da tam olarak sağlam mı karar verememem. Kutusunu açalı 2 saat olmamış ürün ister istemez sağlam olduğunu düşünüyorum fakat bu hatalar canımı sıktı. Belki başka bir donanımdan yazılımdan vb. durumlardan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum. Dediğini de denedim bu arada ama durum aynı.

Başka bir bilgisayar da deneme şansın varsa orada dene sağlık bir fikir almış olursun sorun anakartında mı HDD mi anlamış olursun.

Keşke bu makaleye 1 yıl önce denk gelseydim :(

Şans işi biraz da çok takılmayın derim makaleye. Eski bilgisayarımda da Seagate vardı bunda da. HDD yeni gelmiş değişimden sağlık sıkıntısı yoksa geriye tek sorun SATA kablosu veya SATA portu kalıyor. Farklı bir SATA portuna takıp SATA kablosunu değiştirin. Muhtemelen probleminiz çözülecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı