Seagate Barracuda 1TB vs WD WD10EZEX Blue 1TB

Ben WD olanı kullanıyorum hafif bir çınlama sesi duyuluyor o kadar. Kulakların radar gibi değilse fark etmezsin kolay kolay ama dikkatli dinlersen duyabilirsin.

Ben WD olanı kullanıyorum hafif bir çınlama sesi duyuluyor o kadar. Kulakların radar gibi değilse fark etmezsin kolay kolay ama dikkatli dinlersen duyabilirsin.

Birçok kullanıcıdan WD10EZEX'den çınlama, Barracuda'dan ise gurultu gibi sesler geldiğini duydum. Haklılar evet zaten kusursuz HDD yok piyasada ama o sesler aşırı rahatsız etmiyor insanı. Sonuç olarak öyle ya da böyle hepsi bir ses çıkarıyor :)

Toshiba P300 önerenler olmuş, bir ara onlarda bozuluyordu. Ben 1TB WD10EZEX alacaktım ama baktım piyasada çoğu OEM ürünü veya Refurbished, yani ya üreticiye toplu satılmış model ya da garantisi olmayan yenilenmiş ürün. Bunları görünce biraz tiksindim, Seagate Türkiye garantili 2TB 256MB Cache'li bir Barracuda aldım geçtim ;)

Hocam iyi akşamlar,
N11'de WD10EZEX kodlu üründen alacaktım. Bir firmaya sordum ve ürünün bilindik bir marka olan bilgisayardan çıktığını söylediler. Western Digital bu tarz ürünlere, OEM ürünlere, garanti veriyor mu.

Hocam iyi akşamlar,
N11'de WD10EZEX kodlu üründen alacaktım. Bir firmaya sordum ve ürünün bilindik bir marka olan bilgisayardan çıktığını söylediler. Western Digital bu tarz ürünlere, OEM ürünlere, garanti veriyor mu.

Kesin bilgim yok ama bildiğim kadarıyla vermiyor. Garanti bilgilerini, ancak ürünün seri numarasıyla üreticiden sorgulayabilirsiniz. Ben WD10EZEX alacaktım, Hepsiburada'dan bile refurbished-yenilenmiş ürün çıkmış vazgeçtim. Dikkat edin genelde Gittigidiyor, N11 gibi sitelerde satılıyor zaten. OEM alabilirsiniz(büyük ihtimal garantisi yoktur) ama kesinlikle refurbished/yenilenmiş HDD almayın.

WD10EZEX gayet başarılı ve belkide tarihte en çok satmış HDD'lerden birisi ama 2012 yılında üretime girmiş bir teknoloji, Seagate ST2000DM008 2018 üretimiydi ve garantiliydi, onu tercih ettim. En azından 2 yıl kafam rahat olur, bir şey olursa Seagate'in garantisi de iyi diyorlar. Neden sıfır garantisiz ürün alayım? Bir de ürün OEM veya refurbished ise, satıcı ürün bilgilerinde bunları belirtmek zorunda, diğer türlü alanen dolandırıcılıktır ve suçtur. Böyle durumda yetkili mercilere şikayet ediniz.

WD garanti sorgulama;

Seagate garanti sorgulama;

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı