Seagate Barracuda HDD'den ses geliyor

Hızlı tarama temiz ama normal yavaş tarama daha iyi sonuç verir.
Bu disk bende olsa yapacağım şahsi adımları yazabilirim.

Önemli yedeklerimi flash bellek gibi bir depolamaya aktarırım.
Format USB belleğimi hazırlarım.
Format alanına geçer ve diskin bütün alanlarını silerim.
Tek boyut olarak tekrar oluşturup emekliye ayrılmış sectörleri kenara atması için biçimlendirme yaparım.
Yeni bölüme temiz Windows kurarım.
Bu dediklerinizi net olarak anlatan adım adım olacak şekilde bir video yada daha önce açılmış bir konu başlığı varmıdır. kendi başıma girişip bilmeden sorun yaşamak istemiyorum da.

5 yedek sector kullanırsa yüksek risk başlar diye biliyorum.
Yedek sektörler bitmeyene kadar bir sorun yok.
Tek boyut olarak tekrar oluşturup emekliye ayrılmış sectörleri kenara atması için biçimlendirme yaparım.
Yeni bölüme temiz Windows kurarım.
Format atmasına gerek yok zaten Windows SSD'de kuruluymuş. Sektörler kapatıldığı için de yüzey taramasında da çıkmayacaklar. Çıkmayınca alan oluşturması gereksiz oluyor.

Son düzenleme:
Sanırım format ve biçimlendirme konusunda deneyiminiz yok.
Önce basit bir adım deneyin... Önce şu komut ile başlayın!
CMD yönetici olarak açın ve buradaki komutu kopyala yapıştır ile oraya aktarın ve enter yapın.
Oradaki C harfi widows yüklü yeri örnek verdim, sizde farklı bölüm isimleri olabilir.
Sizde kaç bölüm varsa mesela C ve D gibi, her bölüm için ayrı komutlar verin.
Komutu verdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve açılışta uzun süren bir taramanın bitmesini bekleyin. D bölümünüz varsa aynı işlemi disk bir miktar dinlenip soğuduktan sonra onun için verin.

Kod:
chkdsk C: /r /f

Sanırım format ve biçimlendirme konusunda deneyiminiz yok.
Önce basit bir adım deneyin... Önce şu komut ile başlayın!
CMD yönetici olarak açın ve buradaki komutu kopyala yapıştır ile oraya aktarın ve enter yapın.
Oradaki C harfi widows yüklü yeri örnek verdim, sizde farklı bölüm isimleri olabilir.
Sizde kaç bölüm varsa mesela C ve D gibi, her bölüm için ayrı komutlar verin.
Komutu verdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve açılışta uzun süren bir taramanın bitmesini bekleyin. D bölümünüz varsa aynı işlemi disk bir miktar dinlenip soğuduktan sonra onun için verin.

Kod:
chkdsk C: /r /f

Format atmayı biliyorum onu halledebilirim ama Windows SSD'de D ile ilgili düzeltilebilecek bir şey varsa o daha iyi olabilir.

Tamam sıkıntı yok... Windows SSD'de ve zaten tek yedek sector kullanmış, uyarı kırmızı şerit olana kadar endişelenmeyin. Yukarıda yazdığım komutu D için verin ve yeniden başlatın. Aşağıdaki kodu kullanın.
chkdsk D: /r /f

Benim disk bile ilk aldığımdan beri sistem bakımı yaparken cırr/cırr diye nara atar durur.

Yeni konular

Geri
Yukarı