Çözüldü Seagate HDD Toplam Yazılan Bayt Değeri Düşmüş Olabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lord Raiden

Megapat
Makaleler
14
Merhaba.
ST500LT012 model Seagate marka 500 GB 5400 RPM 16 MB önbellekli 2.5" HDD kullanıyorum.
Daha önce eski dizüstü bilgisayarımda kullanırken yazılan bayt değerlerini sık sık kontrol ediyordum. İlk kontrol ettiğimde yanlış hatırlamıyorsam 8 TB değerindeydi. Zamanla bu 25 TB civarlarına kadar geldi. Bana biraz hızlı yükseliyormuş gibi geliyordu aslında. Çünkü disk 4 senelik olmasına rağmen aktif kullandığım en fazla 1 sene zamandı. Neyse gün geldi bilgisayarı düşürdüm ve bozuldu.
Ben de bu diski masaüstü bilgisayara takıp film, çizgi film vs. doldurmaya başladım. Orada TBW değerine baktığımda 5 TB ancak yazılmış gözüküyordu. Çok şaşırdım çünkü şöyle bir düşündüğümde en az 3 TB veriyi kendim dosya vs. kopyalayarak attığıma eminim.
Şimdi size sorum:
Bu durum ne yüzünden olmuş olabilir?
Eski bilgisayardaki hesaplaması yanlış olabilir mi? Çünkü dediğim gibi biraz hızlı yükseliyor gibime geliyordu. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eski bilgisayarda takılı olmasında dolayı TBW değerleri değişmez. SMART parametrelerine göre yazılan veriyi ölçüyor. Veri yazılmazsa sıfırlanabilir eğer çok kullanılmadıysa.
Eski bilgisayarda takılı olmasında dolayı TBW değerleri değişmez. SMART parametrelerine göre yazılan veriyi ölçüyor. Veri yazılmazsa sıfırlanabilir eğer çok kullanılmadıysa.

Son düzenleme:
Çözüm
Onu ben de bilmiyorum.
Bir sınıra ulaştığı için sıfırlanıyor olabilir.
Seagate HDD'ler Raw Read Error Rate ve Seek Error Rate belli bir değere ulaştığında sıfırlanır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı