Seagate ST4000DM000 ikinci el alınır mı?

kornoloji

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşımın satmakta olduğu Seagate ST4000DM000 (4TB) sabit diski almayı düşünüyorum. Bazı sonuçları paylaştım.
Tahmini 5 senedir depolama amaçlı kullanılmaktaydı. Ben de depolama yapacağım.

SATA (data) kablosunun takıldığı konnektördeki L şeklindeki plastik kırılmış ve bu parça kablonun içerisinde kalmış.
Pinler biraz yamulmuş ancak sağlamlar. Bu haliyle aynı kablo ile takılıp kullanılabiliyor.

Aramızda 200 TL gibi bir fiyata anlaştık. Sizce bu disk için bu fiyat nasıl?
İleride bana bir sıkıntı çıkarır mı?

HD Tune sonuçları;
19-Mart-2018_01-44.jpg 19-Mart-2018_01-39.jpg 19-Mart-2018_01-43.jpg 19-Mart-2018_01-35.jpg

Crystal Disk İnfo;
Disk4Health111.jpg Disk4Health222.jpg

Kırık parça;
IMAG0263.jpg IMAG0265.jpg IMAG0267.jpg

Kullandığım harddiske kıyasla bu disk daha iyi durumda. Benim diskim iyice yıprandığı için performansı iyice düştü. Yıllardır bu şekilde çalışıyor. Ya da çalışmaya çalışıyor, bilemiyorum.

Bu diskin ederi nedir? Daha makul bir fiyata da alabilirim.
Yoksa hiç riske girmeye gerek yok mu?

Harddisk işi şans işi, benim sıfır aldığımı adam akıllı kullanamadan sorun çıkardı. Belki sizin arkadaşınızdan alacağınız benim harddiskimden çok daha uzun yaşayacak, bilemeyiz. Yine de mağazaya gidip elden sıfır almanızı öneriyorum.

Sıfır almak tabi ki daha mantıklı ama şuan sıfırını alamıyorum. Böyle bir fırsat çıkınca karşıma değerlendirmek istedim. Yine de kararsız kaldım.

Konunuzu görmüştüm, takip ediyorum. Umarım başınız ağrımadan harddiskinize değişim yaparlar.

Bence bu fiyata bu disk süper. Alttaki board değiştirilip yazılım(firmware) güncellemesiyle mis gibi olur. Ben 4Tb lık 200 liraya HDD bulsam düşünmeden alırdım. Bence yedek board bulup değiştirebilirsen süper olur. Arkadaş sata portunu kırmamış. Tecavüz etmiş.

Bence bu fiyata bu disk süper. Alttaki board değiştirilip yazılım(firmware) güncellemesiyle mis gibi olur. Ben 4Tb lık 200 liraya HDD bulsam düşünmeden alırdım. Bence yedek board bulup değiştirebilirsen süper olur. Arkadaş sata portunu kırmamış. Tecavüz etmiş.

Sanırım sökerken ya da takarken üzerine çökmüş. Dayanamamış tabi plastik.
Aynı devre kartından bulunmazsa SATA kablosu silikonla sabitlenebilir gibi duruyor. Ben de düşünmeden almaya karar verdim ama sonradan da acaba diye düşündüm. Burada sorayım dedim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı