Seasonic FOCUS 750W 80+ PSU RX 580 uyumlu mu?

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar.

Aşağıdaki linkte bulunan PSU'da RX580 GPU'yu besleyebilecek tek parça 8 pin güç çıkışı var mı? Tam anlayamadım anlayan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Eğer bu PSU Sapphire Nitro+ RX580 8GB ile sorunsuz çalışacaksa fiyatı da güzel hemen sipariş etmeyi planlıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O dediğiniz kablo zaten bütün PSU'larda var. 650W da sorunsuz yeterli olur bu arada. 750W biraz fazla. Hatta çok fazla. 650W bile fazla.

O dediğiniz kablo zaten bütün PSU'larda var. 650W da sorunsuz yeterli olur bu arada. 750W biraz fazla. Hatta çok fazla. 650W bile fazla.

Mevcut PSU'mda 8 pin yok hocam 6+2 var. İmzamda marka model mevcut. 6+2'de 6 pin 75W 2 pin 25W güç veriyor totalde 100W bir güç almış oluyorum buda RX580 beslemek için yeterli değil tam performansta çalışmıyor ekran kartı yani. Tek 8 pin olanlar 150W veriyor, baktığınız zaman 6+2'de 8 pin yapıyor ama güç farkı var arada. Bu arada mevcut PSU'm 500W, bende 600-650W fazlasıyla yeterli olacağını biliyorum fakat Thailand'da yaşıyorum 750W fiyatı uygun burada geleceğe dönük olması açısından 750W almak istiyorum aynı marka ve modelin 650W versiyonuda var sıkıntı yok tek kıstas tek 8 pin olup olmaması benim için şu anda bu modelde.

Yanlış bilginiz var. 6+2 pin ile 8 pin arasında hiçbir fark yok. Aslında o kablonun ismi 8 pin bile değil, 6+2 pin.

O artı 2 pin, düz hesap 25W vermiyor. Ki o ekstra 2 pin de Ground yani toprak hattı. Yani sizin teorinize göre o da 75W vermeli lakin hayır.

Geçmişte bu kablo ilk ortaya sadece 6 pin ile çıktı. PCIe slotunun verdiği 75W güç, bazı ekran kartlarına yetmemeye başlamış ve bir ihtiyaç doğmuştu. Bu yüzden de 75W güç verebilen 6 pin konnektörler çıktı. Aslında 6 pin konnektör rahatlıkla 75W'tan fazlasını verebilir lakin asgari limit 75W olarak belirlenmiştir PCIe topluluğu tarafından. Bütün PSU'lar 75W'ta kilitlidir yani. Ekran kartları da öyle. Kablo takıldığında, 75W güç çekeceklerinden emin olurlar. Şimdi gelelim 8 pin neden düz mantık 100W değil de 150W verebiliyor? Öncelikle bir diyagram atalım.

372142

Şimdi, 6 pin PCIe kablosu aslında 150W da taşıyabilir, lakin neden 75W ile sınırlandırıldı? Çünkü güç kaynakları kalitesizdi. Maliyet odaklı güç kaynaklarının da bu kabloyu kullanması ve sistemin yaygınlaştırılması isteniyordu. Hatta yukarıdaki resimde 6 pin konnektördeki 2. port, genelde boş bırakılırdı. Hatta orijinalinde de o kablo boştur. Lakin yıllar geçti ve ekran kartına güç ihtiyacı daha da arttığı için 8 pin çıkarıldı ve o bahsettiğim boş porta da 6+2 pin kablolarda doldurma zorunluluğu getirildi.

Peki 8 pin neden çıkarıldı? Sadece "Ben 8 pin kabloyum, 150W güç verebilirim" demek için. Şöyle ki, o eklenen ekstra 2 pin, aslında hemen hemen hiçbir işe yaramamakta. Yukarıdaki diyagramda yeşil renk olarak görünen port, ekran kartına "Ben 8 pin kabloyum, 150W'a kadar sana güç verebilirim" demekten başka hiçbir görev üstlenmiyor. Peki, madem özünde aynı kablo, neden farklı bir standarta ihtiyaç duyuldu? İşte, tamamen "Bu kablo kaliteli, 150W akımı sorunsuz taşıyabilir" demek için. Piyasadaki standartları değiştirmeniz çok zordur. bu yüzden PCIe topluluğu, 6 pin kablonun yapı kalitesini arttırmayı ve 150W'a kadar desteklemesini söylemedi, 6 pin devam etti ve yanına 8 pin eklendi. 8 pini de, sadece bu gücü verebilecek güç kaynakları kullanıyor. Aslında 6+2 olarak ayrılmasının yegane sebebi de budur. 6+2 pin kabloyu 6 pin olarak taksanız ve aslında o yeşil sensör kablosu hiç olmasaydı, sizin güç kaynağınız kaliteli olduğu için 150W bile verebilirdi, lakin o yeşil renkte belirtilen kablo, takılan güç kaynağının 150W verebileceğini teyit ediyor. Kendine güvenen PSU'larda da 8 pin kablo bulunuyor. 6 pin kablolar da o tür PSU'larda kalitelidir ama seneler öncesinin kararı doğrultusunda 75W'ta sınırlıdır.

Umarım bilgi sahibi olmuşsunuzdur :)

Son düzenleme:
Yanlış bilginiz var. 6+2 pin ile 8 pin arasında hiçbir fark yok. Aslında o kablonun ismi 8 pin bile değil, 6+2 pin.

O artı 2 pin, düz hesap 25W vermiyor. Ki o ekstra 2 pin de Ground yani toprak hattı. Yani sizin teorinize göre o da 75W vermeli lakin hayır.

Geçmişte bu kablo ilk ortaya sadece 6 pin ile çıktı. PCIe slotunun verdiği 75W güç, bazı ekran kartlarına yetmemeye başlamış ve bir ihtiyaç doğmuştu. Bu yüzden de 75W güç verebilen 6 pin konnektörler çıktı. Aslında 6 pin konnektör rahatlıkla 75W'tan fazlasını verebilir lakin asgari limit 75W olarak belirlenmiştir PCIe topluluğu tarafından. Bütün PSU'lar 75W'ta kilitlidir yani. Ekran kartları da öyle. Kablo takıldığında, 75W güç çekeceklerinden emin olurlar. Şimdi gelelim 8 pin neden düz mantık 100W değil de 150W verebiliyor? Öncelikle bir diyagram atalım.

Eki Görüntüle 372142

Şimdi, 6 pin PCIe kablosu aslında 150W da taşıyabilir, lakin neden 75W ile sınırlandırıldı? Çünkü güç kaynakları kalitesizdi. Maliyet odaklı güç kaynaklarının da bu kabloyu kullanması ve sistemin yaygınlaştırılması isteniyordu. Hatta yukarıdaki resimde 6 pin konnektördeki 2. port, genelde boş bırakılırdı. Hatta orijinalinde de o kablo boştur. Lakin yıllar geçti ve ekran kartına güç ihtiyacı daha da arttığı için 8 pin çıkarıldı ve o bahsettiğim boş porta da 6+2 pin kablolarda doldurma zorunluluğu getirildi.

Peki 8 pin neden çıkarıldı? Sadece "Ben 8 pin kabloyum, 150w güç verebilirim" demek için. Şöyle ki, o eklenen ekstra 2 pin, aslında hemen hemen hiçbir işe yaramamakta. Yukarıdaki diyagramda yeşil renk olarak görünen port, ekran kartına "Ben 8 pin kabloyum, 150W'a kadar sana güç verebilirim" demekten başka hiçbir görev üstlenmiyor. Peki, madem özünde aynı kablo, neden farklı bir standarta ihtiyaç duyuldu? İşte, tamamen "Bu kablo kaliteli, 150W akımı sorunsuz taşıyabilir" demek için. Piyasadaki standartları değiştirmeniz çok zordur. bu yüzden PCIe topluluğu, 6 pin kablonun yapı kalitesini arttırmayı ve 150W'a kadar desteklemesini söylemedi, 6 pin devam etti ve yanına 8 pin eklendi. 8 pini de, sadece bu gücü verebilecek güç kaynakları kullanıyor. Aslında 6+2 olarak ayrılmasının yegane sebebi de budur. 6+2 pin kabloyu 6 pin olarak taksanız ve aslında o yeşil sensör kablosu hiç olmasaydı, sizin güç kaynağınız kaliteli olduğu için 150W bile verebilirdi, lakin o yeşil renkte belirtilen kablo, takılan güç kaynağının 150W verebileceğini teyit ediyor. Kendine güvenen PSU'larda da 8 pin kablo bulunuyor. 6 pin kablolar da o tür PSU'larda kalitelidir ama seneler öncesinin kararı doğrultusunda 75W'ta sınırlıdır.

Umarım bilgi sahibi olmuşsunuzdur :)

Öncelikle bu kadar detaylı anlatım yaptığınız için teşekkür ederim.

Bir önceki yorumumda belirttiğim bilgileri aşağıda link olarak ekleyeceğim bu forum üzerinde yine benim açmış olduğum konu dün elektrik mühendisi bir arkadaştan aldım.

Konu linki bu.

Aynı ekran kartı ve benzer bir PSU ondada mevcutmuş ve ekran kartı tam performans çalışırken aşağı yukarı 225-235W güç tüketimi olabiliyormuş. O yüzden 6+2'den gelen 75W ile PCIe girişinden gelen 75W'ın fanlarıda tam hızda dönerken yetersiz kalabileceğini söyledi bende yine aynı arkadaşın 8 pin'den 150W geliyor sözü üzerine direk 8 pin çıkışı olan PSU arayışına girdim. Aslında konuya çok hakim değilim yani.

Şimdi siz konuya gayet hakimsiniz, o yüzden malum soruyu soruyorum. Yukarıda eklemiş olduğum 750W PSU ile RX580 kartımı tam anlamı ile besleyebilir miyim? Evet derseniz PSU'yu listeme alacağım. Yada zaten mevcut PSU'm ile besleyebiliyor muyum yoksa?

Bu arada yazdıklarınızı baya anladım gibi ama PSU konusunuda biraz daha araştırıp yukarıda yazdıklarınızı tekrar okuyacağım daha net anlamak adına.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz arkadaş sözde elektrik mühendisi lakin halen daha yanlış anlatım var. Sanırım PCIe şemasını araştırmamış, problem değil. Anlatımından doğru yerler de var. Özellikle yukarıda uzun uzun anlattığım şeyi 3-4 cümlede anlatmış aslında.

8 pin kablo PSU'nuzda var ise, PSU 150W çekebileceğini iddia eder. 150W'tan az güç doğal şartlarda ve PSU'da bir problem yoksa verebilmesi gerekir. Şimdi yukarıdaki şemaya tekrar bakın. Aslında 6 pin konnektör, 2 tane 12V kablo ile 100W rahatlıkla verebilir lakin PCIe topluluğu, voltaj dalgalanmalarının yaratacağı verim kaybı sebebiyle 75W ile sınırlıyor. Daha sonrasında markalar o ortadaki boş pini de dolduruyor ve 150W'a kadar çıkabiliyor. Eskiden PSU'lar gerçekten çok kalitesizdi. Gerçekten bırakın 100W'ı, o kabloya sahip olup da 75W bile veremeyen PSU'lar vardı.

Şimdi 8 pin kablo ile 150W sorunsuzca verilebilir. Dahası da verilebilir. Sonuçta 12V akım geçen 3 kablo var. Her kabloyu 50W güç verebilir gibi düşünün. Aslında dahasını da verebilir kaliteliyse lakin piyasada standart oluşturmak için konnektörlere asgari vermesi gereken bir güç limiti konur. Bu sayede siz 6 pin kabloyu görünce bu kablo 75W verebilir veya 8 pin görünce bu kablo 150W verebilir diyesiniz.

Şimdi uzun uzun anlattım, gelelim RX 580'in durumuna. RX 580'de gerçekten de böyle bir durum var lakin bu sorun asıl RX 480'de vardı diye hatırlıyorum. RX 480 sadece 6 pin ile geliyordu ve ekran kartı aşırı yükte, en yüksek fan devrinde gücü yetiremiyordu. RX 580'de ben böyle bir şikayet duymadım. O yüzden içiniz rahat olsun.

2 adet 6 pin güç girişi varsa, adaptörle yine 150W alabilirsiniz. Elinizdeki PSU'da 1 adet 8 pin veya 2 adet 6 pin varsa sorunsuz çalışır. Lakin yeni bir güç kaynağı almak istiyorum derseniz FSP'nin üst modellerini, SilverStone, SeaSonic, Corsair (VS serisi hariç) ve EVGA'yı önerebilirim.

750W kaliteli bir PSU, RX 580 bir sistemi fan açmadan bile rahatlıkla besleyebilir bu arada.

Bahsettiğiniz arkadaş sözde elektrik mühendisi lakin halen daha yanlış anlatım var. Sanırım PCIe şemasını araştırmamış, problem değil. Anlatımından doğru yerler de var. Özellikle yukarıda uzun uzun anlattığım şeyi 3-4 cümlede anlatmış aslında.

8 pin kablo PSU'nuzda var ise, PSU 150W çekebileceğini iddia eder. 150W'tan az güç doğal şartlarda ve PSU'da bir problem yoksa verebilmesi gerekir. Şimdi yukarıdaki şemaya tekrar bakın. Aslında 6 pin konnektör, 2 tane 12V kablo ile 100W rahatlıkla verebilir lakin PCIe topluluğu, voltaj dalgalanmalarının yaratacağı verim kaybı sebebiyle 75W ile sınırlıyor. Daha sonrasında markalar o ortadaki boş pini de dolduruyor ve 150W'a kadar çıkabiliyor. Eskiden PSU'lar gerçekten çok kalitesizdi. Gerçekten bırakın 100W'ı, o kabloya sahip olup da 75W bile veremeyen PSU'lar vardı.

Şimdi 8 pin kablo ile 150W sorunsuzca verilebilir. Dahası da verilebilir. Sonuçta 12V akım geçen 3 kablo var. Her kabloyu 50W güç verebilir gibi düşünün. Aslında dahasını da verebilir kaliteliyse lakin piyasada standart oluşturmak için konnektörlere asgari vermesi gereken bir güç limiti konur. Bu sayede siz 6 pin kabloyu görünce bu kablo 75W verebilir veya 8 pin görünce bu kablo 150W verebilir diyesiniz.

Şimdi uzun uzun anlattım, gelelim RX 580'in durumuna. RX 580'de gerçekten de böyle bir durum var lakin bu sorun asıl RX 480'de vardı diye hatırlıyorum. RX 480 sadece 6 pin ile geliyordu ve ekran kartı aşırı yükte, en yüksek fan devrinde gücü yetiremiyordu. RX 580'de ben böyle bir şikayet duymadım. O yüzden içiniz rahat olsun.

2 adet 6 pin güç girişi varsa, adaptörle yine 150W alabilirsiniz. Elinizdeki PSU'da 1 adet 8 pin veya 2 adet 6 pin varsa sorunsuz çalışır. Lakin yeni bir güç kaynağı almak istiyorum derseniz FSP'nin üst modellerini, SilverStone, SeaSonic, Corsair (VS serisi hariç) ve EVGA'yı önerebilirim.

750W kaliteli bir PSU, RX 580 bir sistemi fan açmadan bile rahatlıkla besleyebilir bu arada.

Yine uzun uzun anlatmışsınız keyifle okudum :) Başka forumlardada üyeliğim var fakat özellikle Technopat forumunda moderatörlerin ilgisine ve bilgisine bayılıyorum. Sayenizde PSU konusunda baya bilgi sahibi oldum, verdiğiniz bilgiler ışığında ya SeaSonic'in attığım modelini yada aynı segmentte benzer bir markanın ürününü alacağım.

Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı