Sebastian Ogier Monza da şampiyonluğunu ilan etti

Makaleler
12
Daha fazla  
Fransız sürücü Sebastian Ogier 8. kez WRC şampiyonu oldu. Son yarışta Evans ile şampiyonluk mücadelesi veriyordu ve hata yapmayarak yarışı da kazanarak kendisine yakışanı yaptı.

Monza GP de çok çekişmeli geçti Evans ve Ogier arasındaki fark son güne kadar 0.5 saniye idi. Pazar günkü etaplarda Ogier etap içindeki beton engellere sağ ön lastiğini dokundurdu, lastik şans eseri patlamadı, lastiğin dış kısmı ve jantta hasar olmasına rağmen ucuz atlattı. Orada lastik patlasaydı şampiyonluğu kaybedebilirdi. Bu sezon 5 galibiyet, 7 podyum gördü. Finlandiya yarışı dışında ilk 5 dışında bitirdiği yarış yok, her zaman olduğu gibi çok istikrarlıydı.

Sebastian Loeb'in 9 şampiyonluğuna bir adım daha yaklaştı ama seneye tam zamanlı mücadele etmeyecek Ogier. Tam zamanlı mücadele etmesini isterdim benim için üzücü oldu. Anlam veremiyorum Ralli'nin en çok şampiyon olan rekorunu ele geçirme fırsatı varken neden WRC'yi bırakıyor aklım almıyor.

WRC de bir Fransız hegemonyası hakim 2019 Tanak şampiyonluğu dışında son 17 yılda 9 defa Loeb, 8 defa ise Ogier şampiyon oldu.

S. Loeb WRC'nin markalaşması isim çok büyük isimdi. 79 galibiyet aldı, Ogier'in ise 54 galibiyeti var. Loeb daha baskın bir şampiyon idi, tüm şampiyonluklarını Citroen ile elde etti.

Ancak Ogier'in rakipleri daha zorluydu. Ve de Ogier, Volswagen, Ford, Citroen, Toyota gibi 4 farklı takımda şampiyon olmayı başardı. Gittiği her takımın seyrini değiştirdi. Mücadeleden korkmadı hiç. 4 farklı takımda şampiyon olmak çok büyük bir başarı, bu yüzden benim için yaptığı iş Loeb'den daha değerli. Rakipleri de daha güçlü Ogier tarafında.

Geri
Yukarı