Seçtiğiniz ülkede doğma şansınız olsaydı Türkiye'yi seçer miydiniz?

Böyle bir dönemin şartlarına göre birinin "keşke burada doğmasaydım" demesi neden bir sorun?
Bakış açınızı anlıyorum ve benim seçim şansım olsa yine bu ülkede doğmak isterdim bunu da belirteyim fakat özellikle Z kuşağı kendisini böyle koşullar altında nasıl geliştirebilir, böyle koşullar altında yaşarken nasıl kendi ülkesine faydası dokunabilir?
Tarihle övünmenin pek bir anlamı yok. 2020 yılındayız. Lüks uğruna vatanı satıyorsunuz demek yerine neden böyle koşullar bize sunuluyor diye soruyor musunuz? veya neden bu kişiler kendilerini ülkesinden kopuk hissediyor diye soruyor musunuz? Yapıcı düşünemiyor gibisiniz.
İmkanım olsa da hergün durumun daha kötüye gittiğini, bu yönetimin acilen değiştirilmeli vs. diye ailem dahil tüm yakınlarımı uyardığımı kanıtlayabilsem. Bulunduğumuz şartlardan zerre kadar memnun değilim. Ben de 20 yaşında yolun başındayım zaten. Okumayı, iş sahibi, ev sahibi olmayı bırak sevdiğine kavuşmak, yuva kurmak bile kabus gibi görünüyor. Benim derdim her şey halkın elindeyken, halkın bu kadar kopması ve pes etmesi. Bu arada tarihle düşman korkutmayı düşündüğüm yok.

İmkanım olsa da hergün durumun daha kötüye gittiğini, bu yönetimin acilen değiştirilmeli vs. diye ailem dahil tüm yakınlarımı uyardığımı kanıtlayabilsem. Bulunduğumuz şartlardan zerre kadar memnun değilim. Ben de 20 yaşında yolun başındayım zaten. Okumayı bırak sevdiğine kavuşmak, yuva kurmak bile kabus gibi görünüyor. Benim derdim her şey halkın elindeyken halkın bu kadar kopması ve pes etmesi. Bu arada tarihle düşman korkutmayı düşündüğüm yok.
Ama bunu halkımız kendisi seçti. Bu seçimi yapan onlar ve yakınmaya hakları yok zaten.

Ekonomisini kıskandığımız devletlerin bir dönem ekonomisi ecdadımızın diline bağlıydı. Tarih karın doyurmaz ama cesaret alırsın.
Dediğim gibi, bunları biz de biliyoruz. Ama şu anda böyle bir durum söz konusu değil, böyle bir vatandaş topluluğuyla da pek mümkün gözükmüyor.
Yapıcı olmaya çalışan çocuklara akrabaları, ailesi "Bunu yapıp da ülkeyi mi kurtaracaksın? Ne işine yarayacak bu? Oku da memur ol." gibisinden davranıyor. Arduino ile uğraşanlara "Kaç yaşına gelmiş hala legolarla oynuyor" diyenler var. Ve bu kitle maalesef hiç de azınlıkta değil.
İşte ülkemde sevmediğim şeyler bu tip insanlar, beni milliyetçilikten de tarihimden de soğutuyorlar.
Siyasi tarafına hiç girmek istemiyorum, gerçi girsem ne diyebilirim onu da bilmiyorum. Deprem olunca IBAN paylaşıp biz birlikte güçlüyüz diyenler mutfağına altın musluk taktırıyor ve bu kişiler ülkenin çoğunluğu tarafından peygamber gibi seviliyor. Sözün özü bu kadar güçlü bir tarihi olan ülkeyi, o ülkenin kalın kafalı insanları batırdı, batırmaya devam ediyor.
Yoruldum artık bu ülkeden.

Dediğim gibi, bunları biz de biliyoruz. Ama şu anda böyle bir durum söz konusu değil, böyle bir vatandaş topluluğuyla da pek mümkün gözükmüyor.
Yapıcı olmaya çalışan çocuklara akrabaları, ailesi "Bunu yapıp da ülkeyi mi kurtaracaksın? Ne işine yarayacak bu? Oku da memur ol." gibisinden davranıyor. Arduino ile uğraşanlara "Kaç yaşına gelmiş hala legolarla oynuyor" diyenler var. Ve bu kitle maalesef hiç de azınlıkta değil.
İşte ülkemde sevmediğim şeyler bu tip insanlar, beni milliyetçilikten de tarihimden de soğutuyorlar.
Siyasi tarafına hiç girmek istemiyorum, gerçi girsem ne diyebilirim onu da bilmiyorum. Deprem olunca IBAN paylaşıp biz birlikte güçlüyüz diyenler mutfağına altın musluk taktırıyor ve bu kişiler ülkenin çoğunluğu tarafından peygamber gibi seviliyor.
Bizzat piyano çalmak istediğim için "boş işlerle uğraşma" diye cevap aldım. Burada herkesin yakındığı durumlardan ben de yakınıyorum. Anlatmak istediğim sadık kalıp imkan yaratmaya çalışmak.

Yapıcı olmaya çalışan çocuklara akrabaları, ailesi "Bunu yapıp da ülkeyi mi kurtaracaksın? Ne işine yarayacak bu? Oku da memur ol." Gibisinden davranıyor. Arduino ile uğraşanlara "Kaç yaşına gelmiş hala legolarla oynuyor" diyenler var. Ve bu kitle maalesef hiç de azınlıkta değil.
Siyasi tarafına hiç girmek istemiyorum, gerçi girsem ne diyebilirim onu da bilmiyorum. Deprem olunca IBAN paylaşıp biz birlikte güçlüyüz diyenler mutfağına altın musluk taktırıyor ve bu kişiler ülkenin çoğunluğu tarafından peygamber gibi seviliyor. Sözün özü bu kadar güçlü bir tarihi olan ülkeyi, o ülkenin kalın kafalı insanları batırdı, batırmaya devam ediyor.

Annem babam da oyle oku memur ol PC toplayip ne yapacağım falan falan

İmkanım olsa da hergün durumun daha kötüye gittiğini, bu yönetimin acilen değiştirilmeli vs. diye ailem dahil tüm yakınlarımı uyardığımı kanıtlayabilsem. Bulunduüumuz şartlardan zerre kadar memnun değilim. Ben de 20 yaşında yolun başındayım zaten. Okumayı bırak sevdiğine kavuşmak, yuva kurmak bile kabus gibi görünüyor. Benim derdim her şey halkın elindeyken halkın bu kadar kopması ve pes etmesi. Bu arada tarihle düşman korkutmayı düşündüğüm yok.
Hayır, dediğim gibi anlıyorum sizi zaten. 22 yaşındayım ben de ve benzer düşüncelere sahibiz. Politik görüşünüz hakkında da bir şüphem yok. Sizden böyle bir kanıt isteyen de olmadı sanırım. Sadece ülkenizi lükse satıyorsunuz,kendinize gelin! gibi saldıran cümleler yerine daha ılımlı cümleler kursaydınız belki bu kadar tepki toplamazdınız. Biraz empati kurmaya çalışmanızı tavsiye ediyorum sadece. Çünkü keşke bu ülkede doğmasaydım diyenler de zaten kendisini çaresiz hisseden, ekonomik ve sosyal durumlardan bunalan insanlar. Bu düşüncede bir yanlış yok bana göre. Sizin düşüncenizde de bir yanlış yok. Sadece ifade etme biçiminiz yanlış anlaşıldı sanırım.

Geri
Yukarı