Secure Boot açınca Windows 10 yüklemesi açılıyor

Miss Reyna

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance Led 3200 Mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung NVMe M.2 SSD 980
Ekran kartı
MSI Geforce GTX 1070 Gaming X
Anakart
MSI z270 Gaming M7
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i7-7700K CPU @ 4.20GHz
Merhaba Technopat Sosyal ailesi uzun zamandır yaşadığım bir problem hakkında hala bir çözüm yolu bulabilmiş değilim umarım çözümü burada bulabilirim çok fazla şey denedim ama hala aynı problem. Bildiğiniz üzere Riot Valorant oynayabilmemiz için Windows 11 ile birlikte Secure Boot ve TPM 2.0 zorunlu hale getirdi bunları aktif etmeden oyuna giriş yapamıyoruz.

Buraya kadar her şey okey ben Windows 11'i early Access dönemlerinden beri kullanmaktayım neyse burası pek de önemli değil. Valorant oynayabilmek için Secure Boot açmaya karar verdim. MSI Z270 Gaming M7 anakart kullanıyorum ve Click BIOS 5 var BIOS en son çıkan sürümde sorunsuz bir şekilde Secure Boot açıyorum TPM zaten açık fakat Secure Boot'u açtığımda anakartta Windows 10 yüklemesi ve 7 yüklemesi gibi bir kısım var, neyse Windows 10 yüklemesi kapalı durumdaymış ama Secure Boot açınca o seçenek aktif oluyor. Bunda da sorun yok okey her şey tamam ayarları kaydedip Windows yeniden başlattığımda sistemi boot etmiyor, herhangi bir hata da vermiyor. Yükleme ekranında kalıyor MSI logosu ile açılması için Power tuşuna basılı tutup sistemi kapatmam ya da Power Supply tuşunu kapayıp açmam gerekiyor sonrasında Power tuşuna basıp start verdiğimde sorunsuz bir şekilde açılıyor sistem ama her seferinde bunu yapmam gerekiyor bu da sisteme zarar veriyor. Mecburen Secure Boot kapatmak durumunda kalıyorum. Çok fazla çözüm yolu aradım ve denedim fakat hiçbir türlü çözemedim, tonlarca format attım belki bug olmuştur diye Secure Boot ve TPM 2.0 açıkkende formatladım. BIOS resetleyip ayar yapıp tekrar formatladım ama hiçbirinde çözüme ulaşamadım format flash ı da değiştirdim sormadan söyleyeyim. Orijinal Microsoft sitesindeki orijinal Windows 11 ISO sunu kullanıyorum, şu an da da belki faydası olur diye son formatı Rufus'dan gereksinimleri kaldırıp yaptım. Valorant yüklediğimde yine Secure Boot istedi ama açmadım şu anda sorun nerede olabilir yardım eder misiniz? Bu arada MSI Fastboot seçeneği de açılıyordu hem açıkken denedim hem kapalıyken denedim her ikisinde de yine boot etmedi ne zaman ki Secure Boot kapatayım o zaman boot ediyor sistemi herhangi bir hata da yok belirttiğim gibi sadece kalıyor yüklemiyor.

Geri
Yukarı