Seiko 5 7009-3040 otomatik mekanizmalı saat

IMG_20201129_175515_N.jpg

Arkadaşlar merhaba.
Başlıkta okuduğunuz 1979 Mayıs ayı üretimi saatin sahibiyim. Geçen gömdüğüm yerden saati çıkardım ve tanıdığım bir ustaya götürüp yıkayıp yağlattım mekanizma tekrar çalışmaya başladı çok ilginç bir saat gerçekten 😁 (swh). Bakımı yaptıryorsun 10 yıl çalışıyor sonra bir daha bakım. Neyse sorum şu geceleyin saatin kadranında ki fosforlar parlamıyor. Telefonun flaşı ile ışık tutuyorum sonra çekiyorum hemen parlayıp tekrar diniyor, gözle görülmez hale geliyor. Acaba 41 yılın verdiği bir fosforda bozulma mı var yoksa bunlar böyle mi?

Evet efendim. Saat yaşlı olunca haliyle herkesin bir yaşanmışlığı var.
Bu saat ile ben çok küçükken tanıştım. 8-9 yıl önce olması lazım. O zaman da doğal olarak saat nasıl pilsiz çalışır diye üzerinde çok düşünmüştüm. Sonradan öğrendim tabi ki nasıl çalıştığını. 😂

Zamanla fosfor boyasının silinmesi gibi şeyler olabiliyor. Normal şartlarda aydınlık bir ortamdan karanlık bir ortama geçtiğin zaman parlaması lazım, parlamıyorsa kadranı ya da sadece fosfor boyasını yeniletebilirsin.

10-15 yıl bakımsız bırakmamak lazım, mümkünse 4-5 yılda bir bakımı yaptır. Çok uzun süreler hareketsiz kalmaları da mekanizmaları için iyi değil, arada bir takmasan bile çalıştırmanda fayda var.

Zamanla fosfor boyasının silinmesi gibi şeyler olabiliyor. Normal şartlarda aydınlık bir ortamdan karanlık bir ortama geçtiğin zaman parlaması lazım, parlamıyorsa kadranı ya da sadece fosfor boyasını yeniletebilirsin.

10-15 yıl bakımsız bırakmamak lazım, mümkünse 4-5 yılda bir bakımı yaptır. Çok uzun süreler hareketsiz kalmaları da mekanizmaları için iyi değil, arada bir takmasan bile çalıştırmanda fayda var.

İlginiz için teşekkür ederim. Fosfor silinmesi saat su geçirirse oluyor. Ama şuana kadar her duşumu Saat'i çıkarmadan aldım ve camda buharlaşma ya da su geçirme olmadı.
Evet bende normal şartlarda aydınlık ortamdan karanlık ortama geçildiğinde en az 5-6 saat parlaması gerektiğini düşünüyorum. Ama maalesef 5 saniye güçlü bir şekilde parlayıp hemencecik diniyor. Yukarıda arkadaş güneş ışığı ile şarj etmem gerektiğini söylemiş, inşallah doğrudur. Denedikten sonra haberdar ederim.

Geri
Yukarı