Seneler Sonra Yeni Bilgisayarım: 3800X ve RTX 2070 Super

Herkese selamlar, hayırlı akşamlar efendim. Uzun zaman biriktirilen para ile sonunda kendime yeni bir bilgisayar almaya fırsat buldum. Forumda daha önce bir iki konu daha açmıştım, uzun zamandır Intel kullanıyorum, daha önce hiç AMD'ye şans tanımamıştım, şimdi tanımak nasip oldu ve gerçektende beklediğimden daha iyi performans veriyor.

Öncelikle efendim bu bilgisayar sadece oyun bilgisayarı değil. Aktif olarak bir ekip ile beraber oyun geliştirme gibi işler ile uğraşıyoruz, aslında biraz da bu yüzden AMD tercih etmek istedim zira çok çekirdekli performansı gerçekten muazzam. Dilerseniz yavaştan sistemin özelliklerine bakalım.
  • Anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite
  • İşlemci: AMD Ryzen 3800X
  • Bellekler: 16GB(8GBx2) 3600Mhz CL18 G.SKILL Trident Z
  • Ekran Kartı: Asus Dual RTX 2070 Super
  • Kasa: Corsair Carbide 275R
  • PSU: SHARKOON SilentStorm Cool Zero 850W 80+ Gold Full Modüler
  • Depolama: 480GB SSD ve 1TB HDD
Toplama esnasında bir iki değişiklik oldu, onları da şöyle anlatayım.
  1. Normalde 3700X alacaktım ancak geçenlerde İtopya'da kur sabitlenince 3800X'e bir nevi ücretsiz yükseltme fırsatım oldu.
  2. Bellekleri CL16 istemiştim ilk olarak ama ellerinde olmadığı için CL18 aldım. Aynı zamanda indirimdelerdi.
  3. PSU sistem için "biraz" fazla normalde 750W Corsair marka alacaktım ancak ellerinde kalmadığı için bunu verebildiler. Biraz tedirgindim aslında PSU konusunda zira fazla duyduğum bir marka değildi. Şimdilik güzel gidiyor herhangi bir sesi yok, yabancı incelemelerde güzel not almıştı.
  4. İşemci soğutucu olarak 3800X'in yanında gelen stok soğutucu kullanıyorum. (Soğutucu güzel soğutuyor ancak diğer soğutuculara oranla biraz fazla ses yapıyor.)
Sistem için toplam ödediğim fiyat 11.000TL. Sadece kasa fiyatı monitörler vs. dahil değil. Performansından gayet memnunum, eski bilgisayarıma göre kat ve kat daha hızlı açılıyor programlar, Blender'da render alırken yaklaşık 5 kat daha az bekliyorum. Oyunlarda da güzel performans veriyor. Şimdilik Dying Light'ta denedim en yüksek ayarlarda 144'ün altına düşmedi (FPS göstergesini açmadım o yüzden tam rakam veremiyorum.). LoL'de ise en yüksek ayarlarda ekranda 1-2 şampiyon varken 300-350, takım savaşları gibi kalabalık ortamlarda ise 200-250 civarında FPS veriyor.

Sistemi sonunda toplayabildiğim için çok mutluyum ve bu mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim. Herhangi bir test yapmamı isterseniz veya bir sorunuz mevcutsa buraya yazabilirsiniz mutluluk duyarım :)

20191117_183042.jpg

Hayırlı uğurlu olsun, sizin adınıza sevindim.

Çok karanlık olduğundan pek seçemedim ancak sanırım Razer DeathAdder Elite kullanıyorsunuz. Çok iyi bir tercih yapmışsınız diyebilirim. Ben de aynı mouse'u kullanıyorum, bozulsa tekrardan aynı modeli alacağımdan kesinlikle de eminim 😂 En azından bende böyle bir izlenim bırakan mouse kendisi.

Hayırlı uğurlu olsun, sizin adınıza sevindim.

Çok karanlık olduğundan pek seçemedim ancak sanırım Razer DeathAdder Elite kullanıyorsunuz. Çok iyi bir tercih yapmışsınız diyebilirim. Ben de aynı mouse'u kullanıyorum, bozulsa tekrardan aynı modeli alacağımdan kesinlikle de eminim 😂 En azından bende böyle bir izlenim bırakan mouse kendisi.

Çıktığından beri kullanıyorum onu, çok severim elime çok güzel oturuyor bende başka almayı düşünmüyorum :)

Bilgisayarı almak için verdiğin çaba ve aldığın zaman artık benimsin diyip içine dalmak en keyifli kısmı. Hayırlı olsun.

Herkese selam, hayırlı akşamlar efendim. Uzun zaman biriktirilen para ile sonunda kendime yeni bir bilgisayar almaya fırsat buldum. Forumda daha önce bir iki konu daha açmıştım, uzun zamandır Intel kullanıyorum, daha önce hiç AMD'ye şans tanımamıştım, şimdi tanımak nasip oldu ve gerçektende beklediğimden daha iyi performans veriyor.

Öncelikle efendim bu bilgisayar sadece oyun bilgisayarı değil. Aktif olarak bir ekip ile beraber oyun geliştirme gibi işler ile uğraşıyoruz, aslında biraz da bu yüzden AMD tercih etmek istedim zira çok çekirdekli performansı gerçekten muazzam. Dilerseniz yavaştan sistemin özelliklerine bakalım.
  • anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite.
  • işlemci: AMD Ryzen 3800X.
  • bellekler: 16 GB(8gbx2) 3600MHz CL18 G.Skill Trident Z
  • ekran kartı: ASUS Dual RTX 2070 Super.
  • kasa: Corsair Carbide 275r.
  • PSU: Sharkoon silentstorm cool Zero 850W 80+ Gold Full modüler.
  • depolama: 480GB SSD ve 1TB HDD.
Toplama esnasında bir iki değişiklik oldu, onları da şöyle anlatayım.
  1. Normalde 3700X alacaktım ancak geçenlerde İtopya'da kur sabitlenince 3800X'e bir nevi ücretsiz yükseltme fırsatım oldu.
  2. Bellekleri CL16 istemiştim ilk olarak ama ellerinde olmadığı için CL18 aldım. Aynı zamanda indirimdelerdi.
  3. PSU sistem için "biraz" fazla normalde 750W Corsair marka alacaktım ancak ellerinde kalmadığı için bunu verebildiler. Biraz tedirgindim aslında PSU konusunda zira fazla duyduğum bir marka değildi. Şimdilik güzel gidiyor herhangi bir sesi yok, yabancı incelemelerde güzel not almıştı.
  4. İşlemci soğutucu olarak 3800X'in yanında gelen stok soğutucu kullanıyorum. (soğutucu güzel soğutuyor ancak diğer soğutuculara oranla biraz fazla ses yapıyor.)
sistem için toplam ödediğim fiyat 11.000TL. Sadece kasa fiyatı monitörler vs. dahil değil. Performansından gayet memnunum, eski bilgisayarıma göre kat ve kat daha hızlı açılıyor programlar, Blender'da render alırken yaklaşık 5 kat daha az bekliyorum. Oyunlarda da güzel performans veriyor. Şimdilik Dying Light'ta denedim en yüksek ayarlarda 144'ün altına düşmedi (FPS göstergesini açmadım o yüzden tam rakam veremiyorum.). LoL'de ise en yüksek ayarlarda ekranda 1-2 şampiyon varken 300-350, takım savaşları gibi kalabalık ortamlarda ise 200-250 civarında FPS veriyor.

Sistemi sonunda toplayabildiğim için çok mutluyum ve bu mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim. Herhangi bir test yapmamı isterseniz veya bir sorunuz mevcutsa buraya yazabilirsiniz mutluluk duyarım :)

Eki Görüntüle 460747

Adınıza çok mutlu oldum hocam gerçekten şanslısınız.

Geri
Yukarı