Sennheiser HD400S vs Samson SR950

buckbeak

Hectopat
Arkadaşlar ses kartim Realtek ALC892. Şu anda Corsair HS35 kullanıyorum. 7 ay falan oldu ve bozulmaya basladi. Ses kalitesi ve ses yuksekligi vs dustu. Ben müzik dinleme bagimlisiyim. Pop vs dinlemem, genelde rap-trap dinlerim veya Travis Scott vb... Bu yuzden muzik kulakliklari arastirmaya başladım ve profesyonel studyo referans kulakliklarini gordum. Acikcasi Samson veya Behringer gibi markalar Sennheiser'dan iyiler mi bilmiyorum fakat sizden ricam en fazla 650TL muzik kulakligi onerisi. Benim için ses yalitimi ses yuksekligi ve ses kalitesi onemli. Mikrofon olmasa olur. Yukaridaki belirttigim kulakliklar ne kadar iyi, ikisi arasindan hangisi daha kaliteli? Masaustumde kullanacagim. Bluetooth kulaklık olmasin. Simdiden yardimci olanlara teşekkürler.
cevap verseydiniz keşke

Son düzenleme:
Yazınızı okumadan sadece başlığa bakarak yorum yapıyorum. Neden bahsetttiğiniz inanın okumadım.

Sennheiser ve Samson markaları yan yana hiç bir kulvarda gelemez. Biri endüstri devi ve standartları belirleyen firma, diğeri neredyse merdiven altı üretim.

Edit: Yazınızı okudum. Bu "referans" kulaklıklarını size kim öneriyor? Onlar müzik dinlemek için kullanılmaz. Paranıza yazık olur.
Hi-fi kulaklık alacaksınız.

Son düzenleme:
Yazınızı okumadan sadece başlığa bakarak yorum yapıyorum. Neden bahsetttiğiniz inanın okumadım.

Sennheiser ve samson markaları yan yana hiçbir kulvarda gelemez. Biri endüstri devi ve standartları belirleyen firma, diğeri neredyse merdiven altı üretim.

edit: yazınızı okudum. Bu "referans" kulaklıklarını size kim öneriyor? Onlar müzik dinlemek için kullanılmaz. Paranıza yazık olur.
Hi-Fi kulaklık alacaksınız.

Çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için peki sizce HD400s mi yoksa Corsair Void Elite mi ses kalitesi bakımından.

Sennheiser ve samson markaları yan yana hiçbir kulvarda gelemez. Biri endüstri devi ve standartları belirleyen firma, diğeri neredyse merdiven altı üretim.

edit: yazınızı okudum. Bu "referans" kulaklıklarını size kim öneriyor? Onlar müzik dinlemek için kullanılmaz. Paranıza yazık olur.

Ayrıca Hi-Fi kulaklık önerisi yapar mısınız Max 600TL.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam hortlatmak gibi olmasın ama arkadaşa belki bir faydası olur, Sennheiser ile bu yan yana gelemez demek biraz fanboyluğa kaçar ve yanlış yönlendirme olur. Evet Sennheiser benim de bayıldığım marka ama HD400s ile deneyimim oldu kesinlikle beğenmedim. Ayrıca SR850 modeli dünya tarafından kabul görmüş bir model ve çok beğenildi, yanılmıyorsam SR950 de bir üst modeli. Ses konusunda HD400S'ten çok daha iyi olacağına yürekten inanıyorum o kadar diyeyim. Yapı kalitesi hakkında yorum yapamam.
Ayrıca " referans kulaklıklarla müzik dinlenmez" algısı kesinlikle yanlış ve bu da çok yanlış bir yönlendirme. Bir çok kulaklık kullandım ve en çok keyif aldığım kulaklık bir referans kulaklığıydı. Yine bir "referans kulaklıkla müzik dinlenmez" tavsiyesi üzerine AKG N60nc almıştım herkesin bayıldığı ama bana karanlık ses ve dar ses sahnesi vermişti. İmkanım olsa yine müzik dinlemek için bir referans kulaklığı satın alırdım.
Edit: Hi-Fi kulaklık alacaksınız, demişsiniz ama Hi-Fi denen meret maalesef çok yüksek bütçelerle ulaşılan bir boyut.

Hocam hortlatmak gibi olmasın ama arkadaşa belki bir faydası olur, Sennheiser ile bu yan yana gelemez demek biraz fanboyluğa kaçar ve yanlış yönlendirme olur. Evet Sennheiser benim de bayıldığım marka ama HD400s ile deneyimim oldu kesinlikle beğenmedim. Ayrıca SR850 modeli dünya tarafından kabul görmüş bir model ve çok beğenildi, yanılmıyorsam SR950 de bir üst modeli. Ses konusunda HD400S'ten çok daha iyi olacağına yürekten inanıyorum o kadar diyeyim. Yapı kalitesi hakkında yorum yapamam.
Ayrıca " referans kulaklıklarla müzik dinlenmez" algısı kesinlikle yanlış ve bu da çok yanlış bir yönlendirme. Bir çok kulaklık kullandım ve en çok keyif aldığım kulaklık bir referans kulaklığıydı. Yine bir "referans kulaklıkla müzik dinlenmez" tavsiyesi üzerine AKG N60nc almıştım herkesin bayıldığı ama bana karanlık ses ve dar ses sahnesi vermişti. İmkanım olsa yine müzik dinlemek için bir referans kulaklığı satın alırdım.
Edit: Hi-Fi kulaklık alacaksınız, demişsiniz ama Hi-Fi denen meret maalesef çok yüksek bütçelerle ulaşılan bir boyut.

Fanboy? Mesleğim producer ve tonmaister. Size bir anlam ifade ediyor mu? Ses mühendisliği okudunuz mu mesela?

Hi-fi piyasada her yerde bulabildiğiniz normal olarak satılan kulaklıklardır. 100 TL-5.000 TL aralığında bulabilirsiniz.
Hi-End ise yüksek kalitedir, piyasadaki audiophile olarak tabir edilen insanların tercih ettiği kulaklık tipidir. 8-15 bin TL alalıklarına çıkabilir. Siz ikisini birbirine karıştırmışsınız.

Referans kulaklıklar müzik dinlemek için kullanılmaz,
"Referans kulaklığını" ucuza alamazsınız, onlar da aynı Hi-End bütçesine yakındır. Sizin zaten satın aldığınızı sandığınız şeyler "referans kulaklık" değil "stüdyo referans kulaklığı"

Referans kulaklığı;
müzik endüstrisinde mix-mastering aşamalarında EQulizer dengesini yapılan kayıda doğru vermeyi sağlayan bir araçtır.

Peki neden Müzik dinlenmez? Çünkü Flat EQ ya sahiptir, yani renksiz ve hissizdir bu kulaklıklar. Derinlik duymazsınız. Dinledikleriniz çiğ duyulur.

Stüdyo referans kulaklığı, kayıt esnasında vokalistin kafasına takar, mix odasından gönderilen altyapıyı / metronomu duymasını sağlarsınız.
Kapalı olmak zorundadır ki; mikrofona ses sızdırmasın. Bu kulaklıkların ses kalitesi iddası olmaz çünkü amaç gönderilen sesi referans etmektir.

Son düzenleme:
Corsair HS60 kullandım belli bir süre sonra bayağı bir ses düşmesi oldu artık Corsair almayı düşünmüyorum.

Genelde evdeyken, müziği konsantre olduğumda referans kulaklıklarla dinleyip müziği mixten çıktığı gibi duymayı seviyorum ben. Sese renk katmaması zaten aradığım şey oluyor. Ne istediğinizi bilmiyorsanız referans kulaklık almayın ama, memnun kalmazsınız.

Öyle işyerinde çalışırken evde kitap okurken filan fon müziği yaptığımda ama bluetooth takılıyorum. Özellikle iş yerinde ses kalitesinden çok gürültü engelleme, mikrofonların kalitesi gibi şeyler daha önemli.

Arkadaşa pek birşey öneremeyeceğim ama, rap dinliyorsa baslar kuvvetlendirilmiş bir tüketici ürünü istiyordur. Sony'nin var öyle ürünleri. İkinci el Brainwavz HM5 gibi bir şey alıp EQ da yapabilirsin. Rtings'den girip bass curveleri incelemen en doğrusu olacaktır bence.

Genelde evdeyken, müziği konsantre olduğumda referans kulaklıklarla dinleyip müziği mixten çıktığı gibi duymayı seviyorum ben. Sese renk katmaması zaten aradığım şey oluyor. Ne istediğinizi bilmiyorsanız referans kulaklık almayın ama, memnun kalmazsınız.

Forumda yanıtlarınızı görüyor ve takip ediyorum. Enstrüman kısmında özellikle bilgi seviyenizin yüksek olduğunu düşünüyorum. Yazdıklarınıza müdahale etmeyi düşünmem ve istemem böyle algılamanıza da üzülürüm.

Fletcher-muson eğrisi denen referans sistemlerinin dayandığı bilimsel bir sistem vardır.
Buna göre insan kulağı, eşit ses seviyesindeki farklı frekansları farklı seviyelerde duyar.
Örneğin 60db de, 20Hz frekansdaki sesi, 1000Hz frekansındaki ses ile aynı seviyede duyabilmeniz için; 20Hz ye 20db volume arttırmanız gerekir. Tiz frekanslarda biraz daha ters işler.
Referans kulaklıkları / monitörleri bu EQ sisemini mix yaparken yanılgıya düşmemeniz için flat hale getirir. Diğer türlü Ayarladığınız basslar patlar. Tizler az duyulur gibi...

Dinlediğiniz kayıtlar malesef Mixten çıkan şeyler değil ve o halini dinleyebilmeniz mümkün değil.
Mix son aşama değildir. Sonraki mastering aşaması Hi-fi ve Hi-end sistemlere göre ayarlanır. Hatta bu aşamada hi-fi sistemler kullanılır.

Referans kulaklıkla dinlediğinizde yukarıda açıkladığım sebepten ötürü hatalı bir iş yapmış olursunuz. Frekansları yanlış, müziği hissiz duymanıza sebep olur.

fanboy? mesleğim producer ve tonmaister. Size bir anlam ifade ediyor mu? Ses mühendisliği okudunuz mu mesela?

Hi-Fi piyasada her yerde bulabildiğiniz normal olarak satılan kulaklıklardır. 100 TL-5.000 TL aralığında bulabilirsiniz.
hi-end ise yüksek kalitedir, piyasadaki audiophile olarak tabir edilen insanların tercih ettiği kulaklık tipidir. 8-15 bin TL alalıklarına çıkabilir. Siz ikisini birbirine karıştırmışsınız.

Referans kulaklıklar müzik dinlemek için kullanılmaz,

"Referans kulaklığını" ucuza alamazsınız, onlar da aynı hi-end bütçesine yakındır. Sizin zaten satın aldığınızı sandığınız şeyler "referans kulaklık" değil "stüdyo referans kulaklığı"

Referans kulaklığı;
müzik endüstrisinde mix-mastering aşamalarında equlizer dengesini yapılan kayı da doğru vermeyi sağlayan bir araçtır.

Peki neden müzik dinlenmez? Çünkü flat EQ ya sahiptir, yani renksiz ve hissizdir bu kulaklıklar. Derinlik duymazsınız. Dinledikleriniz çiğ duyulur.

stüdyo referans kulaklığı, kayıt esnasında vokalistin kafasına takar, mix odasından gönderilen altyapıyı / metronomu duymasını sağlarsınız.
Kapalı olmak zorundadır ki; mikrofona ses sızdırmasın. Bu kulaklıkların ses kalitesi iddası olmaz çünkü amaç gönderilen sesi referans etmektir.

Saygı duyuyorum hocam dediklerinize sonuçta burada bilgi paylaşımı yapıyoruz. Düzelttiğiniz için teşekkürler, haklı çıkma gibi bilmeden atıp yakma gibi bir durumum söz konusu değil yanlış anlaşılmayayım :). Şu kısma biraz takılmıştım aslında HD400s gerçekten kötü bir ses performansı vardı dinleöeye katlanamadım, SR950 ile dinlemek daha keyifli olabilir diye düşündüm. Genelde head-fi gibi sitelerde takılıyorum kıt ingilizcemin yettiği kadarı ile anlamış olmak bana yanlış bilgi katmış olabilir. Peki bu durumda SR950 tabir ettiğiniz "stüdyo referans" sınıfına mı giriyor? Bir de Hi-Fi terimi için emin misiniz çünkü genelde bu terim odyofil düzeyinde ses alınan ses ekipmanları için kullanılırken gördüm hep.

Geri
Yukarı