Sennheiser HD400S vs Samson SR950

Saygı duyuyorum hocam dediklerinize sonuçta burada bilgi paylaşımı yapıyoruz. Düzelttiğiniz için teşekkürler, haklı çıkma gibi bilmeden atıp yakma gibi bir durumum söz konusu değil yanlış anlaşılmayayım :). Şu kısma biraz takılmıştım aslında HD400s gerçekten kötü bir ses performansı vardı dinleöeye katlanamadım, SR950 ile dinlemek daha keyifli olabilir diye düşündüm. Genelde head-fi gibi sitelerde takılıyorum kıt ingilizcemin yettiği kadarı ile anlamış olmak bana yanlış bilgi katmış olabilir. Peki bu durumda SR950 tabir ettiğiniz "stüdyo referans" sınıfına mı giriyor? Bir de Hi-Fi terimi için emin misiniz çünkü genelde bu terim odyofil düzeyinde ses alınan ses ekipmanları için kullanılırken gördüm hep.

Rica ederim. Ben de bazen hızlıca yazarken nasıl anlaşılacağını farkedemiyorum bir kusurum olduysa affola :)

Evet SR950 "Stüdyo Referans Kulaklığı" olarak geçiyor Referans değil.
"Stüdyo Referans Kulaklığı" olayı dışarı ses vermemesidr bütün esprisi budur. Kayıta girecek bir vokaliste vereceğiniz ses kalitesinin bir önemi yoktur. Birşeyler duysun yeter.

İki kulaklık da amacınız müzik dinlemekse Hi-fi dan üstün değillerdir. Referans kullanırsanız frekansları eksik duyarsınız çünkü mastering aşamasında frekanslar (özellikle bass) kısılıyor.

"Hi-end" en yüksek kalitedir. Kulaklık sürücüleri ve diyaframın tepki hızı çok yüksektir. Özel malzelemer ve ince bir mühendislik kullanılıyor. Esasında Hi-end cihazlar özel eq ayarlamaları ile referans tipi cihazların özelliğinde de kullanılabiliyor. Bu arada belirteyim gerçek referans üniteleri (monitör ve kulaklık) Hi-End sistemlere eşdeğerdir. 300-500 TL ye alamazsınız. Bir araba parasına bile denk gelebilir bir referans monitörü.

Hi-Fi cihazlarda kalite skalası çok geniştir. Rezili de var, veziri de var. Hi-end kalitesine yaklaşan üst seviye ürünler mevcuttur elbette. Harman/KARDON ürünlerini buna örnek gösterebilirim.

Son düzenleme:
Rica ederim. Ben de bazen hızlıca yazarken nasıl anlaşılacağını farkedemiyorum bir kusurum olduysa affola :)

Evet SR950 "stüdyo referans kulaklığı" olarak geçiyor referans değil.
"Stüdyo referans kulaklığı" olayı dışarı ses vermemesidr bütün esprisi budur. Kayıta girecek bir vokaliste vereceğiniz ses kalitesinin bir önemi yoktur. Bir şeyler duysun yeter.

İki kulaklık da amacınız müzik dinlemekse Hi-Fi'dan üstün değillerdir. Referans kullanırsanız frekansları eksik duyarsınız çünkü mastering aşamasında frekanslar (özellikle bass) kısılıyor.

"Hi-end" en yüksek kalitedir. Kulaklık sürücüleri ve diyaframın tepki hızı çok yüksektir. Özel malzelemer ve ince bir mühendislik kullanılıyor. Esasında hi-end cihazlar özel EQ ayarlamaları ile referans tipi cihazların özelliğinde de kullanılabiliyor. Bu arada belirteyim gerçek referans üniteleri (monitör ve kulaklık) hi-end sistemlere eşdeğerdir. 300-500 TL'ye alamazsınız. Bir araba parasına bile denk gelebilir bir referans monitörü.

Hi-Fi cihazlarda kalite skalası çok geniştir. Rezili de var, veziri de var. Hi-end kalitesine yaklaşan üst seviye ürünler mevcuttur elbette. Harman/KARDON ürünlerini buna örnek gösterebilirim.

IE 800, HD800, gibi ürünler sanırım High-end sınıflarına dahil oluyor. Görüntüleme sahne genişliği gibi kavramları gibi çoğu terimleri IE 40 Pro ile deneyimledim açıkçası, AKG'nin kulak üstü kulaklığında aynı havayı alamamıştım buradan yola çıkarak referans kulaklıklara haksızlık ediliyor diye düşünmüştüm. Vakit ayırdığınız, aydınlattığınız için teşekkürler. :)

Geri
Yukarı