Serçe parmak kırığı hikayem

Vatikan

Hectopat
Yer
Istanbul
Merhaba dostlar bugun sizlere dun futbol oynarken serce parmak kirigi hakkinda konusmak istiyorum.
Oncelikle ogrendiklerim;
eldivensiz kaleye gecmemek, topu tutarken laylaylom davranmamak, guvenlik onlemi almadan bir is yapmamak.
Olay ani;
top sertti atan kisi sert atti ben de guclu olmadigim icin top carpti tik sesi geldi baktim parmagim sallaniyordu. Ilk kirildigizda az acidi sonralari hic ama hic acimadi.
Ambulansla hastaneye;
Bizim arkadaslar sakalar yaparak beni sakinlestirmeye calisiyorlar, ben babamdan korkuyorum yoksa parmak acimiyor. Bana herkes Arog filmindeki su gorseldeki gibi oldugumu soyluyordu;
Eki Görüntüle 2076940
Ambulans baya uzun zaman sonra geldi bindim oturdum sedyeye Baltalimani kemik hastanesine dogru gidiyoruz. Saglikci abla ile sohbet ettik, ilk mudahaleleri yapti bana (parmagi duz tutmak gibi.) neyse hastaneye ben ve sallanan parmagimla geldim rontgene gectim ve evet korktugum basima geldi. Parmagim kirilmis.
1704620557568.jpeg

Bende bir telas basladi babama incindi demistim baya kizmisti. Simdi kirik var baya tirstim sonra alci odasina gittim bi abla vardi abla ne olacak? dedim. Senin parmagini cekerek yerine oturtacaklar dedi. Baya gerilmeye basladim. Derken doktor geldi elime bez verdi sikarsin bunu dedi basladi cekmeye. Ben hayatimda boyle aci hissetmedim dostlar anlatilmaz bir aci parmagim kopacak gibi hissettim bembeyaz oldu parmagim neyse duzeltti birakti. Ben bagirdim baya cok acimisti. Sonra rontgene gittim cektik benim icimde hep "Umarim olmustur, umarim olmustur" nidalari vardi. Cunku olmasaydi cerrahi mudahale olacakti parmagimin icine tel takilacakti. Neyse gittim doktor bakti " biraz daha deneseydik oluyormusta, neyse oturmus o, duzelir" dedi. Ben cok mutlu oldum haliyle. Ilgili resim;
1704620906201.jpeg

Hastaneden sonra;
Bu kiriga ragmen hic agri sizi olmadi. Doktorun parmagimi cekmesinden baska. Sonra alciya alininca babam o zaman işte, saat 10 civari. Ben dolmusa bindim, 4. Levent Metro istasyonu onunde bulustuk. Hic bagirmadi, kizmadi indirip bindirirken hep tuttu beni. Sey diyordu "Gayet normal. Kazayla insan bile ölebiliyor" sonra eve geldik. Benim babam da Guvenlik Gorevlisi. Patrondan izin alip gelmis. Beni birakinca geri gitti.

Bu da benim ilk kirik seruvenimdi. Okudugunuz icin tesekkurler. Saglicakla kalin.

Herkese merhabalar bugun sizere 3 hafta once actigim serce parmagimin kirilmasi konusunun devami niteliginde onerilerim ve dusuncelerimi paylasacagim. Tesekkurler.

Hastaneye gittim alci kesim islemi yapildi. Sonra rontgene gittim, rontgen sonuclarim beni hem sasirtti hem de uzdu. Goruntu bu;
1706739425078.png

Hadi yorumlayalim. Oncelikle parmagimda hic bir farklilik gozlemleyemedim, tamamen yamuk kaynamis. bu beni biraz uzdu cunku yanlis kaynarsa kiriyorlar ameliyatla tekrar birlestiriyorlar. Doktor'a gittigimde kendisi o parmagimi yuzuk parmagim ile bir yarabandi gibi bir sey yardimiyla birlestirebilecegimden bahsetti. Cunku ben parmagimi asagi yukari oynatabiliyordum diger parmakla birlestirirsem o aynen duzgun bir sekilde kaynayacak. Fikir bana yatti ama doktor dedim ben biraz sakarim :D alci yapsak olmaz mi? o da dedi tamam alci yaziyorum ama 10 gunden fazla durmasin, 10 gun sonra at alciyi iki parmagi birlestir dedi.

Onerilerim;
- Alci yapilirken elimi elma tutar gibi tutmami istedikleri icin o sekilde tuttugumdan mutevellit parmagim aynen bu sekil sacma sapan hareket etti. Duz tutsam elimi daha duzgun bir sekilde lehimlenebilirdi. Tabi tip daha iyi bilir biz karisamayiz.

- Eldivensiz is yapmayin yoksa benim gibi kalede ciplak elle top tutacagim diye parmaginizdan olabilirsiniz :D

- Riskli is almayin, alirsaniz is guvenliginizi her zaman yapin. Benim parmagim kirildi baskasinin kolu kiriliyor o cok daha kotu.

Ayrica benimki alci olurken 9-10 yaslarinda bir cocuk yanima oturdu. Cocuk cok korkuyor ve telasliydi bak dedim benim de serce parmagim kirildi biraz acitiyorlar ama iyilesecek dedim.
Sonra acile yururken cocugun bagiris seslerini duydum. Dostlar siz siz olun kolunuzu bacaginizi kirmayin. Esen olun.

Merhaba dostlar, bugün sizlere dun futbol oynarken serce parmak kirigi hakkinda konusmak istiyorum.
oncelikle ogrendiklerim;
Eldivensiz kaleye gecmemek, topu tutarken laylaylom davranmamak, guvenlik onlemi almadan bir is yapmamak.
olay ani;
Top sertti atan kisi sert atti ben de guclu olmadigim icin top carpti tik sesi geldi baktim parmagim sallaniyordu. Ilk kirildigizda az acidi sonralari hiç ama hiç acimadi.
ambulansla hastaneye;
Bizim arkadaşlar sakalar yaparak beni sakinlestirmeye calisiyorlar, ben babamdan korkuyorum yoksa parmak acimiyor. Bana herkes arog filmindeki su gorseldeki gibi oldugumu soyluyordu;
Eki Görüntüle 2076940
Ambulans bayağı uzun zaman sonra geldi bindim oturdum sedyeye baltalimani kemik hastanesine dogru gidiyoruz. Saglikci abla ile sohbet ettik, ilk mudahaleleri yapti bana (parmagi duz tutmak gibi.) Neyse hastaneye ben ve sallanan parmagimla geldim rontgene gectim ve evet korktuğum basima geldi. Parmagim kirilmis.
Eki Görüntüle 2076947
Bende bir telas basladi babama incindi demistim bayağı kizmisti. Simdi kirik var bayağı tirstim sonra ALC'i odasina gittim bir abla vardi abla ne olacak? Dedim. Senin parmagini cekerek yerine oturtacaklar dedi. Bayağı gerilmeye başladım. Derken doktor geldi elime bez verdi sikarsin bunu dedi basladi cekmeye. Ben hayatimda boyle aci hissetmedim dostlar anlatilmaz bir aci parmagim kopacak gibi hissettim bembeyaz oldu parmagim neyse duzeltti birakti. Ben bagirdim bayağı cok acimisti. Sonra rontgene gittim cektik benim icimde hep "umarim olmustur, umarim olmustur" nidalari vardi. Cunku olmasaydi cerrahi mudahale olacakti parmagimin icine tel takilacakti. Neyse gittim doktor bakti " biraz daha deneseydik oluyormusta, neyse oturmus O, duzelir" dedi. Ben cok mutlu oldum haliyle. Ilgili resim;
Eki Görüntüle 2076960
hastaneden sonra;
Bu kiriga ragmen hiç agri sizi olmadi. Doktorun parmagimi cekmesinden baska. Sonra alciya alininca babam o zaman işte, saat 10 civari. Ben dolmusa bindim, 4. levent metro istasyonu onunde bulustuk. Hiç bagirmadi, kizmadi indirip bindirirken hep tuttu beni. Şey diyordu "gayet normal. Kazayla insan bile ölebiliyor" sonra eve geldik. Benim babam da guvenlik gorevlisi. Patrondan izin alip gelmis. Beni birakinca geri gitti.

Bu da benim ilk kirik seruvenimdi. Okudugunuz icin teşekkürler. sağlıcakla kalin.

G. O hocam bende çatlatmıştım arkadaşla el kızartmaca oynuyorduk bir vurdum sıranın köşesine geldi oynatabiliyordum ağrı yoktu ama kapatmaya gelince hem hafif bir ağrı hem de tam kapanmiyordu. Dedim incinmiştir ne olacak babam dedi bunda bir şey var gel gidelim gittik 2 hafta atelde durdu sonra düzeldi.

Herkese merhaba, bugün sizere 3 hafta once actigim serce parmagimin kirilmasi konusunun devami niteliginde onerilerim ve dusuncelerimi paylasacagim. Teşekkürler.

Hastaneye gittim ALC'i kesim islemi yapildi. Sonra rontgene gittim, rontgen sonuclarim beni hem sasirtti hem de uzdu. Goruntu bu;
Eki Görüntüle 2103842
Hadi yorumlayalim. Oncelikle parmagimda hiçbir farklilik gozlemleyemedim, tamamen yamuk kaynamis. Bu beni biraz uzdu cunku yanlış kaynarsa kiriyorlar ameliyatla tekrar birlestiriyorlar. Doktor'a gittigimde kendisi o parmagimi yuzuk parmagim ile bir yarabandi gibi bir şey yardimiyla birlestirebilecegimden bahsetti. Cunku ben parmagimi asagi yukari oynatabiliyordum diger parmakla birlestirirsem o aynen duzgun bir sekilde kaynayacak. Fikir bana yatti ama doktor dedim ben biraz sakarim :D ALC'i yapsak olmaz mi? O da dedi tamam ALC'i yaziyorum ama 10 gunden fazla durmasin, 10 gun sonra at alciyi iki parmagi birlestir dedi.

Onerilerim;
- ALC'i yapilirken elimi elma tutar gibi tutmami istedikleri icin o sekilde tuttugumdan mutevellit parmagim aynen bu sekil saçma sapan hareket etti. Duz tutsam elimi daha duzgun bir sekilde lehimlenebilirdi. Tabii tip daha iyi bilir biz karisamayiz.

- eldivensiz is yapmayin yoksa benim gibi kalede ciplak elle top tutacagim diye parmaginizdan olabilirsiniz :D

- riskli is almayin, alirsaniz is guvenliginizi her zaman yapin. Benim parmagim kirildi baskasinin kolu kiriliyor o cok daha kotu.

Ayrica benimki ALC'i olurken 9-10 yaslarinda bir çocuk yanima oturdu. Çocuk cok korkuyor ve telasliydi bak dedim benim de serce parmagim kirildi biraz acitiyorlar ama iyilesecek dedim.
Sonra acile yururken cocugun bagiris seslerini duydum. dostlar siz siz olun kolunuzu bacaginizi kirmayin. Esen olun.

Kuzenim alkollü basket oynarken nasıl olduysa diz kapağını kırmış ameliyata aldılar 4 ay yattı son 3 4 aydırda çok yürürse sıkıntı yapıyor içerideki platin.

Herkese merhaba, bugün sizere 3 hafta once actigim serce parmagimin kirilmasi konusunun devami niteliginde onerilerim ve dusuncelerimi paylasacagim. Teşekkürler.

Hastaneye gittim ALC'i kesim islemi yapildi. Sonra rontgene gittim, rontgen sonuclarim beni hem sasirtti hem de uzdu. Goruntu bu;
Eki Görüntüle 2103842
Hadi yorumlayalim. Oncelikle parmagimda hiçbir farklilik gozlemleyemedim, tamamen yamuk kaynamis. Bu beni biraz uzdu cunku yanlış kaynarsa kiriyorlar ameliyatla tekrar birlestiriyorlar. Doktor'a gittigimde kendisi o parmagimi yuzuk parmagim ile bir yarabandi gibi bir şey yardimiyla birlestirebilecegimden bahsetti. Cunku ben parmagimi asagi yukari oynatabiliyordum diger parmakla birlestirirsem o aynen duzgun bir sekilde kaynayacak. Fikir bana yatti ama doktor dedim ben biraz sakarim :D ALC'i yapsak olmaz mi? O da dedi tamam ALC'i yaziyorum ama 10 gunden fazla durmasin, 10 gun sonra at alciyi iki parmagi birlestir dedi.

Onerilerim;
- ALC'i yapilirken elimi elma tutar gibi tutmami istedikleri icin o sekilde tuttugumdan mutevellit parmagim aynen bu sekil saçma sapan hareket etti. Duz tutsam elimi daha duzgun bir sekilde lehimlenebilirdi. Tabii tip daha iyi bilir biz karisamayiz.

- eldivensiz is yapmayin yoksa benim gibi kalede ciplak elle top tutacagim diye parmaginizdan olabilirsiniz :D

- riskli is almayin, alirsaniz is guvenliginizi her zaman yapin. Benim parmagim kirildi baskasinin kolu kiriliyor o cok daha kotu.

Ayrica benimki ALC'i olurken 9-10 yaslarinda bir çocuk yanima oturdu. Çocuk cok korkuyor ve telasliydi bak dedim benim de serce parmagim kirildi biraz acitiyorlar ama iyilesecek dedim.
Sonra acile yururken cocugun bagiris seslerini duydum. dostlar siz siz olun kolunuzu bacaginizi kirmayin. Esen olun.

Kuzenim alkollü basket oynarken nasıl olduysa diz kapağını kırmış ameliyata aldılar 4 ay yattı son 3 4 aydırda çok yürürse sıkıntı yapıyor içerideki platin.

G. O hocam bende çatlatmıştım arkadaşla el kızartmaca oynuyorduk bir vurdum sıranın köşesine geldi oynatabiliyordum ağrı yoktu ama kapatmaya gelince hem hafif bir ağrı hem de tam kapanmiyordu. Dedim incinmiştir ne olacak babam dedi bunda bir şey var gel gidelim gittik 2 hafta atelde durdu sonra düzeldi.

Gecmis olsun hocam. Dedigim gibi riskli oyunlardan elden geldigince uzak durulmasi lazim yoksa canimiz yaniyor. Ben parmagimi eskisi gibi kullanamayacagim ve diger parmaklarima benzemeyecek, bunu biliyorum :D

Gecmis olsun hocam. Dedigim gibi riskli oyunlardan elden geldigince uzak durulmasi lazim yoksa canimiz yaniyor. Ben parmagimi eskisi gibi kullanamayacagim ve diger parmaklarima benzemeyecek, bunu biliyorum :D

Elden bir şey gelmez hocam maalesef. Benim parmakta sıkıntı yok şu anlık.

Geri
Yukarı