Şerit led nasıl yapılır?

Kesme bağlama işi olacak. + kabloyu keseceksin anahtara gireceksin. Çıkışı da LED'in + sına bağlayacaksın. - de zaten direkt LED'e gidecek.

Ek malzeme gerekiyor yani. İnternette gezerken lehimi yapıp sonra tekrar ısıtarak sökenleri gördümde.
İstersen lehim pompası ister lehim sökme teli alıp sökebilirsin yada çok damarlı kablon varsa tel almadan farklı bir kabloya aktararak temizlersin. Ek bir malzeme şart değil yani. Lehimi eritip temizleyebilirsin. Bu videoda 4. dakikaya gidersen kabloyla lehim sökme hakkında biraz daha bilgi sahibi olabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle hepinize tekrar yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Oldukça acemi işi de olsa yapmayı başardım. Nasıl bir şey olduğunu görmeniz içinde karanlıkta fotoğraf çektim. :)
Aslına bakarsanız tam olarak istediğim şeyleri yapamadım. Üstüne birde elimi yaktım. :) Başlarken ekranın arkasına yapmayı planlıyordum. Çünkü amacım sürekli karanlıkta oturduğum için ekranın arkasının aydınlık olmasıydı. Eskiden bu işi ince uzun yan yatırdığım masa lambası ile yapıyordum. İstediğim işlevi görüyordu. Fakat ledleri biraz daha farklı olarak masaya yatay şekilde döşediğim için ekranın yanlarından gelen ışık gözümü rahatsız ediyor. Oraları biraz karartarak birşeyler yapmaya çalışacağız artık. :)

Dosya Ekleri

• 20151022_181744.jpg
    20151022_181744.jpg
    24,4 KB · Görüntüleme: 329
  • 20151022_191755.jpg
    20151022_191755.jpg
    34,7 KB · Görüntüleme: 362
Işıkları monitörün arkasına değil de masaya yapıştırsaydın ışık sana değil yukarı vuracaktı gözün de rahatsız olmayacaktı. Eline sağlık.

Işıkla masaya yapışık zaten ve yukarıya doğru bakıyorlar. Fakat sıkıntı şurada başlıyor. Masanın arkasında ufak bir yükseklik var. Işıkları o yükseklikte olduğu için çok fazla vuruyor. Bilgisayarı kullanmıyorken görüntüsü çok güzel. Bilgisayarı kullanırken yan tarafların üzerini kağıt gibi bir şey ile kapatmayı düşünüyorum.

Resimde masaya değil de arkaya yapışık şekilde duruyor. Neyse dediğin gibi bir mukavva ya da kağıt ile kapatabilirsin.

Resimde masaya değil de arkaya yapışık şekilde duruyor. Neyse dediğin gibi bir mukavva ya da kağıt ile kapatabilirsin.
İşte orası masanın bahsettiğim yüksekliği :) Sanırım bu şekilde daha iyi durdu. Belki bir iki gün sonra tamamen alışır gözüm. Alışmaz ise başka bir yol düşüneceğim artık.

Uzun süredir çalışıyordu ledler. Demin birden bire şalterler attı. İşin enteresan tarafı. Odanın ışığı falan yanıyor ledler yanmıyor. Aynı yere bağlı bazı cihazlar çalışıyor bazıları çalışmıyor. Sonra düzelti. Ledlerin bağlı olduğu adaptörde koku vardı. İçini açtım. Siyahlık var birşeyler kopmuş içinde. Anlayacağınız sistem patladı. :(

Dosya Ekleri

• 20151022_200857.jpg
    20151022_200857.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 342
Çok yüklenmişsiniz adaptöre. Halbuki o adaptör bu yükü kaldırırdı. Demek ki çok kalitesiz bir adaptörmüş. Ya da siz kısa devre yaptırdınız. LED'ten de kaynaklı olabilir. Yeni adaptör takıp ampermetre ile ölçü bakalım kaç amper çekiyormuş.

Çok yüklenmişsiniz adaptöre. Halbuki o adaptör bu yükü kaldırırdı. Demek ki çok kalitesiz bir adaptörmüş. Ya da siz kısa devre yaptırdınız. LED'ten de kaynaklı olabilir. Yeni adaptör takıp ampermetre ile ölçü bakalım kaç amper çekiyormuş.
Ne arar bende ampermetre. :) Adaptör kötü olabilir bilemiyorum. Fakat kısa devre yaptıracak birşey yapmış olduğumu pek zannetmiyorum. Saatlerdir çalışıyordu zaten. Adaptörle sürekli bu şekilde sıkıntı yaşama ihtimali varsa başka bir çare bulmalı. Yani öyle bir yerde duruyor ki ledler söküp takmam iki saat. :)

LED'i elleme zaten. Yanan adaptörün kablosunu kesip kabloya enerji ver. 12 V 5 A LED trafoları var ondan bulursan iyi olur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı