Server yapılandırma nasıl yapılır?

Sahkalid

Decapat
Daha fazla  
Esenlikler efendim. Yakın bir vakitte fiziksel bir sunucu satın almak istiyorum. Merak ettiğim bir şey var. Web site gibi birçok şey bu sunucular üzerinde barındırılabiliniyor diye biliyorum. Bu nasıl yapılabilir? Yani nasıl web sitelerimi sunucumda barındırabilirim.

2. sorum: Bu sunucuyu internet üzerinde kiralamak istiyorum, yani insanlara fiziksel birer sunucu hizmeti vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Yarımcı olabilirseniz sevinirim.

Esenlikler efendim. Yakın bir vakitte fiziksel bir sunucu satın almak istiyorum. Merak ettiğim bir şey var. Web site gibi birçok şey bu sunucular üzerinde barındırılabiliniyor diye biliyorum. Bu nasıl yapılabilir? Yani nasıl web sitelerimi sunucumda barındırabilirim.

2. sorum: Bu sunucuyu internet üzerinde kiralamak istiyorum, yani insanlara fiziksel birer sunucu hizmeti vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Yarımcı olabilirseniz sevinirim.
Fiziksel sunucuya VMware ESXi kuracaksınız. Daha sonra bir çok sanal sunucu açabilirsiniz. Atıyorum bir tane centos işletim sistemli sanal sunucu kurarsınız ve plesk / cpanel kurulumu yaparsınız. Böylece linux işletim sistemli hosting satabilirsiniz. Başka bir sanal sunucu açarakda Windows işletim sistemli hosting satabilirsiniz.

2. Soruya gelecek olursak aldığın sunucuyu bir veri merkezinde barındırmam gerekiyor. Bunun için barındırma hizmetlerini ve fiyatlarını araştır. Ben direk bu işe girmenizi önermem çünkü belli bir müşteri sayisina ulaşmadan her ay sunucu barındırma ve diğer lisans ücretlerini ödeyerek (cpanel gibi) zarar edeceksiniz.

Tüm bunlar hazır oldumu bir whmcs veya wisecp scriptlerini edinerek kendi hosting satış siteni kurabilirsin. Böylece fiziksel sunucuda hem hosting hem vds / vps satışı yapabilirsin.

Benim önerim önce siteni kur ve bir adet vds kirala veya bir adet bayi hosting satın al. Müşteri edin ve bu bayi hosting üzerinden hizmet vermeye başla. Minimum bütçe ile bu şekilde işe girebilirsin müşteri sayını arttır daha sonra kendi sunucunu satın alıp hizmet vermeyi deneyebilirsin. Ancak şundan bahsetmeliyim yeterli deneyime sahip değilseniz insanları mağdur edebilirsiniz bu konuya dikkat edin.

Fiziksel sunucuya VMware ESXi kuracaksınız. Daha sonra birçok sanal sunucu açabilirsiniz. Atıyorum bir tane CentOS işletim sistemli sanal sunucu kurarsınız ve plesk / cPanel kurulumu yaparsınız. Böylece Linux işletim sistemli hosting satabilirsiniz. Başka bir sanal sunucu açarakda Windows işletim sistemli hosting satabilirsiniz.

2. Soruya gelecek olursak aldığın sunucuyu bir veri merkezinde barındırmam gerekiyor. Bunun için barındırma hizmetlerini ve fiyatlarını araştır. Ben direk bu işe girmenizi önermem çünkü belli bir müşteri sayisina ulaşmadan her ay sunucu barındırma ve diğer lisans ücretlerini ödeyerek (cPanel gibi) zarar edeceksiniz.

Tüm bunlar hazır oldu mu bir whmcs veya wisecp scriptlerini edinerek kendi hosting satış siteni kurabilirsin. Böylece fiziksel sunucuda hem hosting hem VDS / VPS satışı yapabilirsin.

Benim önerim önce siteni kur ve bir adet VDS kirala veya bir adet bayi hosting satın al. Müşteri edin ve bu bayi hosting üzerinden hizmet vermeye başla. Minimum bütçe ile bu şekilde işe girebilirsin müşteri sayını arttır daha sonra kendi sunucunu satın alıp hizmet vermeyi deneyebilirsin. Ancak şundan bahsetmeliyim yeterli deneyime sahip değilseniz insanları mağdur edebilirsiniz bu konuya dikkat edin.

Yaptığınız bilgilendirmeden ötürü teşekkürlerimi sunarım efendim.

Geri
Yukarı