Ses kalitesi, ses kartları ve kulaklıklar hakkında tavsiyeler

M5Sakarya

Centipat
Daha fazla  
Birkaç ay önce yeni PC aldım. Önceki sistemimde Gigabyte anakartın Realtek yongası iyi kötü idare ediyordu. Mükemmel olmasa da müzik ve filmlerde, bass konusunda filan asgari bir tatmin veriyordu. Yeni sistemdeki ses kartı da aynı tümleşik yonga (ALC 887) olmasına karşın ses kalitesi bariz farklı, berbat. FX sound programı ile düzeltmeye çalıştım, en başta ses seviyesi düşük, basslar zayıf ve bir noktadan sonra ses çatlamaya başlıyor.

Kaliteli bir kulaklık alsam da bu ses yongası ile ne kadar düzgün ses alabilirim, bilmiyorum ve güven de vermiyor.

Sese kalitesi konusunda biraz duyarlılığım var. Genel kullanım amacım müzik dinlemek ve film izlemek. Ses kasılacak oyun oynamıyorum.

Sizce ne yapmam gerekir? Şu USB dongle şeklinde uygun fiyatlı ses kartlarından alsam kalite tatmin eder mi? Creative sb play 4 gibi mesela. Veya Amazon'da Creative sb Z SE gibi biraz daha nitelikli ve ömürlük bir kart mı alsam? Bir de bu ürünün ithal olanı daha uygun fiyatlı ama garanti ve iade koşulları nasıl olur bilmiyorum.

HyperX Cloud 2 gibi bir kulaklık almak da kendi ses kartı olmasından dolayı mantıklı gelmişti ama forumdaki bazı arkadaşlar bu kulaklığın film ve müzik için uygun olmadığını, beni tatmin etmeyebileceğini söyleyince vazgeçtim.

Bu konuda bilgili arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa memnun olurum.

Birkaç ay önce yeni PC aldım. Önceki sistemimde Gigabyte anakartın Realtek yongası iyi kötü idare ediyordu. Mükemmel olmasa da müzik ve filmlerde, bass konusunda filan asgari bir tatmin veriyordu. Yeni sistemdeki ses kartı da aynı tümleşik yonga (ALC 887) olmasına karşın ses kalitesi bariz farklı, berbat. FX sound programı ile düzeltmeye çalıştım, en başta ses seviyesi düşük, basslar zayıf ve bir noktadan sonra ses çatlamaya başlıyor.

Kaliteli bir kulaklık alsam da bu ses yongası ile ne kadar düzgün ses alabilirim, bilmiyorum ve güven de vermiyor.

Sese kalitesi konusunda biraz duyarlılığım var. Genel kullanım amacım müzik dinlemek ve film izlemek. Ses kasılacak oyun oynamıyorum.

Sizce ne yapmam gerekir? Şu USB dongle şeklinde uygun fiyatlı ses kartlarından alsam kalite tatmin eder mi? Creative sb play 4 gibi mesela. Veya Amazon'da Creative sb Z SE gibi biraz daha nitelikli ve ömürlük bir kart mı alsam? Bir de bu ürünün ithal olanı daha uygun fiyatlı ama garanti ve iade koşulları nasıl olur bilmiyorum.

HyperX Cloud 2 gibi bir kulaklık almak da kendi ses kartı olmasından dolayı mantıklı gelmişti ama forumdaki bazı arkadaşlar bu kulaklığın film ve müzik için uygun olmadığını, beni tatmin etmeyebileceğini söyleyince vazgeçtim.

Bu konuda bilgili arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa memnun olurum.

Realtek sitesine gidip en güncel olanı indirin ben de geçen hafta fark edip indirmiştim %60'lık düzelme oldu siz de deneyin.

Linkteki USB ses kartı da güzel duruyor. Kullananlar memnun. İçinde 4030 yonga var.

İyi ses için İyi bir kulaklık amfisi almanız lazım. Anakartların üzerinde gelen en iyi ses çipi bile DAC/AMP yerini tutamaz. Ses konusunda takıntılı biriyseniz USB Dongle ile falan olacak işler değil. Ses konusunda ben de biraz takıntılıyım ve yeni yeni araştırmaya başlıyorum. Konu hakkında bilgili ve tecrübeli kişiler eminim daha aydınlatıcı bilgiler verebilir.
Giriş seviyesi DAC/AMP örneği; kullananlar çok memnun.

Oyuncu kulaklıkları genellikle müzikte çok iyi değillerdir. Benim size tavsiyem referans kulaklıklara ve pahalı ses kartlarına paralarınızı dökmeden önce bir adet Superlux HD681 alın. Alışmış olduğumuz ses profillerinden farklılar. Daha düzler genelde. Herkese gelmez bu aletler. 630 lira alın bunu kullanın bir sene falan. Hoşunuza giderse üst modellere ve ihtiyaç duyacağınız ses kartlarını incelersiniz.
HD681'i direkt anakartınızdan da çalıştırabilirsiniz. Çok istiyorsanız da SB Play 4 alırsınız. İkisi beraber güzel çalıştı ikisi de vardı bende.
Daha geçen gün arkadaşıma aldırttım kafayı yedi bu nasıl bu fiyata diye.

Son düzenleme:
EQ ayarlarını kendiniz yapıyorsanız referans kulaklık almanızı öneririm. Harici Ses kartı konusunda çok tecrübem yok gitarımı bağlamak dışında.

Linkteki USB ses kartı da güzel duruyor. Kullananlar memnun. İçinde 4030 yonga var.

Bu 4030 yonga dediğiniz çok mu iyi hocam? Creative sb play 4 kadar iyi mi? Bir de bu USB'lerde dip sesten muzdarip olanlar varmış. Bu yaygın bir sorun mu?

İyi ses için iyi bir kulaklık amfisi almanız lazım. Anakartların üzerinde gelen en iyi ses çipi bile DAC/AMP yerini tutamaz. Ses konusunda takıntılı biriyseniz USB dongle ile falan olacak işler değil. Ses konusunda ben de biraz takıntılıyım ve yeni yeni araştırmaya başlıyorum. Konu hakkında bilgili ve tecrübeli kişiler eminim daha aydınlatıcı bilgiler verebilir.
Giriş seviyesi DAC/AMP örneği; kullananlar çok memnun.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu bahsettiğiniz ürün bütçemi çok aşıyor, belki gelecekte alırım inşallah. Bütçem fiyat/performans ürünleri için yeterli. Ses kartı + kulaklık gibi bir çözüm olursa en fazla 1500TL. Şu anki kulaklığım Anker sound Core Q10, eğer ses kartı ile düzgün ses alırsam kulaklık almaktan vazgeçebilirim. Ne kadar ucuza halledersem o kadar iyi.

Oyuncu kulaklıkları genellikle müzikte çok iyi değillerdir. Benim size tavsiyem referans kulaklıklara ve pahalı ses kartlarına paralarınızı dökmeden önce bir adet superlux HD681 alın. Alışmış olduğumuz ses profillerinden farklılar. Daha düzler genelde. Herkese gelmez bu aletler. 630 lira alın bunu kullanın bir sene falan. Hoşunuza giderse üst modellere ve ihtiyaç duyacağınız ses kartlarını incelersiniz.
HD681'i direkt anakartınızdan da çalıştırabilirsiniz. Çok istiyorsanız da sb play 4 alırsınız. İkisi beraber güzel çalıştı ikisi de vardı bende.
Daha geçen gün arkadaşıma aldırttım kafayı yedi bu nasıl bu fiyata diye.

Ses seviyesi yükselir mi? Bass'lar net ve güçlü olur mu?

Creative kadar iyi olması çok zor ama fiyatına göre iyi denilebilir.

Bu 4030 yonga dediğiniz çok mu iyi hocam? Creative sb play 4 kadar iyi mi? Bir de bu USB'lerde dip sesten muzdarip olanlar varmış. Bu yaygın bir sorun mu?

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu bahsettiğiniz ürün bütçemi çok aşıyor, belki gelecekte alırım inşallah. Bütçem fiyat/performans ürünleri için yeterli. Ses kartı + kulaklık gibi bir çözüm olursa en fazla 1500TL. Şu anki kulaklığım Anker sound Core Q10, eğer ses kartı ile düzgün ses alırsam kulaklık almaktan vazgeçebilirim. Ne kadar ucuza halledersem o kadar iyi.

Ses seviyesi yükselir mi? Bass'lar net ve güçlü olur mu?
Bassları güçlü değil zaten. Zayıf değil o ayrı. Kaliteli denilen kulaklıkların çoğunun bassları güçlü olmaz. En azından açık akustik (veya arkası açık) kulaklıklar için. Çoğu daha çok olduğu gibi verir sesi. Herhangi frekansı çok yükseltmeden. Netlik açısından en belirgin farkı görürsünüz. O yüzden dedim size önce ucuz yollu bir örnekle görün diye. Verirsiniz ciddi para, memnun kalmazsanız hevesinize yazık olur. Ben o yüzden önce HD681 aldım, sonradan daha çok para harcadım. Bangır bangır bass olmamasının bir eksiklik olmadığını gördüğüm için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı