Ses kartı ile kayıt almak vs Ses kartı olmadan kayıt almak

Ses kartı, içerisinde daha gelişmiş dönüştürücüler barındıran bir arabirimdir. Ses kartı kullanmadan kayıt almak istediğinizde doğrudan analog sinyali anakartınıza göndermiş olursunuz. Bu, sinyalin anakart üzerinde bulunan "vasat" dönüştürücü ile işlenmesi anlamına gelir. Dolayısı ile sonuçta elinizde bit derinliği düşük, kolay müdahale edilemeyen, bol noise barındıran bir ses dosyası olur.
Podcast gibi medyalar doğrudan mikrofon ile kaydedilebilir. (Hatta telefon kaydı bile kabul edilebilir.) Ancak amacınız müzikal bir form oluşturmaksa bir ses kartına yatırım yapmalısınız.

İyi ve kaliteli bir ses kartı, anakartlarda dahili gelen ses yongalarından çok daha kaliteli ses verir ve çok daha kaliteli kayıt yapar.

Kaliteli ses kartlarına örnekler:
- Creative Sound BlasterX G6
- Creative Sound Blaster AE-9
- Creative Sound Blaster X-Fi HD
- ASUS Essence STX II
- ASUS Xonar U7 MKII
- EVGA NU Pro
- Sennheiser GSX 1200 Pro

Son düzenleme:
Ses kartı ile kayıt almak sesdeki gecikmeyi önler. Ses kartı olmadan kayıt alırsanız PC'de geriden gelir ses.

Onun çok bir önemi yok. Sonradan düzeltebilirim ama kaliteyi çok etkiler mi? Blue marka bir mikrofon var arkadaşta ve USB girişi ile geldi mikrofon. Fiyatı 900 TL civarında ve ses kaydı olarak inanılmaz başarılı şimdilik. Acaba ses kartıyla kayıt alırsam ne gibi farklar yaşarım gecikme dışında?

İyi ve kaliteli bir ses kartı, anakartlarda dahili gelen ses yongalarından çok daha kaliteli ses verir ve çok daha kaliteli kayıt yapar.

Kaliteli ses kartlarına örnekler:
- Creative Sound BlasterX G6
- Creative Sound Blaster AE-9
- Creative Sound Blaster X-Fi HD
- ASUS Essence STX II
- ASUS Xonar U7 MKII
- EVGA NU Pro
- Sennheiser GSX 1200 Pro
Hocam arkadaş kayıt vs dediği için kast ettiği ses kartı ekdeki resimdeki gibi olanlar.

Dosya Ekleri

• thmb_900x900_Behringer.BehringerUM238056.jpg
    thmb_900x900_Behringer.BehringerUM238056.jpg
    53,8 KB · Görüntüleme: 55
Ses kartı, içerisinde daha gelişmiş dönüştürücüler barındıran bir arabirimdir. Ses kartı kullanmadan kayıt almak istediğinizde doğrudan analog sinyali anakartınıza göndermiş olursunuz. Bu, sinyalin anakart üzerinde bulunan "vasat" dönüştürücü ile işlenmesi anlamına gelir. Dolayısı ile sonuçta elinizde Bit derinliği düşük, kolay müdahale edilemeyen, bol noise barındıran bir ses dosyası olur.
Podcast gibi medyalar doğrudan mikrofon ile kaydedilebilir. (Hatta telefon kaydı bile kabul edilebilir.) ancak amacınız müzikal bir form oluşturmaksa bir ses kartına yatırım yapmalısınız.

Hocam gelen ses tatmin edici şu aşamada. USB çıkışlı bir mikrofon şu an elimdeki. Benim aslında demek istediğim format olarak farklılık olur mu? Mesela waw formatında dosya elde edebilir miyim?

Onun çok bir önemi yok. Sonradan düzeltebilirim ama kaliteyi çok etkiler mi? Blue marka bir mikrofon var arkadaşta ve USB girişi ile geldi mikrofon. Fiyatı 900 TL civarında ve ses kaydı olarak inanılmaz başarılı şimdilik. Acaba ses kartıyla kayıt alırsam ne gibi farklar yaşarım gecikme dışında?
Aynı şeyi bende düşünüyorum ve bu konuda bilgim yok. Daha önce telefon mikrofonunu PC'ye bağlayıp FL Studio da ses kaydı almaya çalışmıştım. Bayağı geriden gecikerek geliyordu ses.
Bi anlamadığım şey ise oyun içinde veya Discord da bu gecikme olmazken neden kayıt alırken her hangi bir müzik uygulamasında sesin gecikmesi.

Aynı şeyi bende düşünüyorum ve bu konuda bilgim yok. Daha önce telefon mikrofonunu PC'ye bağlayıp FL Studio da ses kaydı almaya çalışmıştım. Bayağı geriden gecikerek geliyordu ses.
Bi anlamadığım şey ise oyun içinde veya Discord da bu gecikme olmazken neden kayıt alırken her hangi bir müzik uygulamasında sesin gecikmesi.

Eğer kendi asio driverı bulunmayan bir ses kartı kullanıyorsanız asio4all kullanarak gecikmeyi bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

Eğer kendi asio driverı bulunmayan bir ses kartı kullanıyorsanız asio4all kullanarak gecikmeyi bir nebze olsun azaltabilirsiniz.
Ben FL Studio ile kayıt almaya çalışmıştım zaten FL Studio yüklüyor herhalde onu ayarlardan da seçmeme rağmen ses de geriden gelme vs oluyor. Her türlü kayıt alacak kişi için iyi kötü bir ses kartı şart bence.

Geri
Yukarı