Ses kartı ne işe yarar?

Fatih Savaşçı

Hectopat
Daha fazla  
Defalarca internette araştırma yapmama rağmen videolar izlememe rağmen hiçbir şey anlamadım o yüzden en sonunda sizlere sormaya karar verdim. Ses kartı ne işe yarar ve ses kartı bilgisayarın ön çıkışlarında mıdır arka çıkışlarında mıdır? Son olarak da olup olmadığını nasıl anlarız? Öğretirseniz mutlu olurum.

Bakarsın, ses kartı varsa PCIe slotuna takılı bir kart görürsün zaten. Ses kartı da ses verir, üst düzey olanları daha kaliteli ve iyi ses verir.

Eskiden anakartlarda ses işin çıkış olmazdı, nasıl ki görüntü almak için ekran kartı kullanıyorsun eskiden de ses almak için ses kartı takmalıydın. Şimdi her anakartın kendi içinde ses çipi olduğu için kart şeklinde görmemiş olman tanımıyor olman normal. Üst düzey sesle ilgili bi işin yoksa ekstra ses kartı kullanmana gerek yok, profesyoneller kullanır.

Laptopta da kullansan masaüstünde de kullansan o ses kartı anakartın üzerinde veya kasada harici bir şekilde bulunur. Kısaca o ses kartı videoları izlerken sesleri kulaklığına/hoparlörüne iletmeyi ve mikrofon üzerinden bilgisayara ses aktarmanı sağlar. Masaüstü bilgisayarda kasanın arkasında yani anakartın üzerinde olur ve bir uzatma kablosu gibi kasanın önüne de jak girişi yerleştirilip(bu kasalarda zaten üretim aşamasında eklenir) kasanın arkasına uzanmaya gerek kalmadan kullanılır. Ayrıca ses kartının olup olmadığını en kısa yoldan kulaklığınızı/hoparlörünüzü taktığınız zaman ses gelip gelmediğinden anlarsınız ama bu ses gelmeme olayı ses kartı sürücülerinin düzgün kurulup kurulmamasından ya da o tarz sebepten de kaynaklanır. İnternetten biraz araştırdıysanız USB ses kartlarına rastlamışsınızdır. Onun anakartta dahili olarak bulunması olarak düşünebilirsin.

Ama işin tuhaf yanı o kadar video izleyip "ses kartı nedir" demen :)

Ses yongasıyla ses kartı aynı şey değil. Ses kartlarının üzerinde ses yongası bulunur. Güncel olan hiçbir laptop ve genelde kasada da harici ses kartı bulamazsın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı