Ses Kartı Sorunu

PunchLiner

Hectopat
Geçtiğimiz gün yeni bir sistem topladım ve montajını tamamladım. Yeni kurduğum sisteme eski bilgisayarımda kullandığım Windows'un kurulu olduğu ( Windows yüklemek ile uğraşmamak için) SSD'yi taktım ve kullanmaya başladım. 1 gün boyunca sorunsuz kullandım. Ertesi gün yeni SSD takmaya karar verdim ve yeni SSD'yi takıp Windows 10 Home kurdum. Formattan sonra ise bazı ilginç şeyler yaşamaya başladım. Bunlara değinecek olursam ; kullandığım monitör ASUS VP228 ve monitörün de kendi içinde hoparlörü bulunuyor ancak ne zaman monitörün hoparlörünü kullanmaya kalksam arkada acayip bir cızırtı çıkıyor ve monitörün hoparlörünü etkin hale getirdiğimde bazen 5-10 dk içerisinde bazen 1-2 saat içerisinde sistem donuyor , takılmalar oluyor hemen kısa süre içinde siyah ekran geliyor ve bilgisayar kendisine restart atıyor. Nitekim harici bir hoparlör bağladığımda da aynı sorun oluyor. Fakat sistemi kulaklık ile kullandığımda hiç bir sorun olmuyor. Rahat bir şekilde kullanabiliyorum. Şimdi soracağım şey şu ki ; Monitör ve Hoparlörün kullandığı ses kartı kulaklığın kullandığı ses kartından farklı mı? Sorun ses kartından mı kaynaklanıyor ? Sorunun sebebi sizce nedir? Nasıl çözebilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Windows 10 2004 denesin o zaman temiz kurulum için.
Zaten onu kurdum dün , yani format yeni atıldı ve bahsettiğiniz sürümü kurdum. Nette gezinirken böyle bir şeye rastladım , aynı mevzu mu sizce?

Zaten onu kurdum dün , yani format yeni atıldı ve bahsettiğiniz sürümü kurdum. Nette gezinirken böyle bir şeye rastladım , aynı mevzu mu sizce?

Windows 10 2004 denesin o zaman temiz kurulum için.

1903 denesin, 2004 kurmuş ve bu problemle karşılaşmış.

@PunchLiner imkanın varsa Display Port ile dene ve Windows 10 sürüm olarak 1909 deneyebilirsin.

Ekran kartın AMD ise sürücü olarak 19.9.2 dene.

Ekran kartım ve işlemcim üst tarafta attığım konudaki linkte sorunu yaşayan kişi ile tamamen aynı. Display Port kablosu alıp bir deneyeyim. Bir de diğer alternatifleri deneyeceğim. Çok sağolun ilgilendiğiniz için. @Silinen üye sizlere de teşekkürler.
Ayrıca sorumu mazur görün biraz tecrübesizim bu ses kartı konusunda ancak bir şey sormak istiyorum. Anakart ve ekran kartının içerisinde ayrı ses kartları bulunuyor değil mi? Bununla beraber eğer ekran kartının ses sürücüsünde bir sorun olsaydı veya kasa içerisinde bağlantılarda bir sorun olsaydı bu şekilde bir sorun ile karşılamazdım değil mi? Yani daha ciddi sorunlar olurdu sanırım , ekran kartının hiç çalışmaması vs gibi? Bir de son olarak eğer hem anakart hem de ekran kartında farklı ses driverları bulunuyor ise bu ikisinden hangisini hangi cihazda kullanacağımı belirtmem mümkün mü?

Ekran kartı içinde ayrı ses kartı yok sadece monitöre görüntüyü iletirken ses için de arada köprü görevi görebiliyor.

5700XT için en çok önerilen iki sürücüden birisi 20.2.2 idi galiba tam hatırlamıyorum.
Diğeri ise 19.9.2 idi bu sürümleri deneyin.

Ekran kartı içinde ayrı ses kartı yok sadece monitöre görüntüyü iletirken ses için de arada köprü görevi görebiliyor.

5700XT için en çok önerilen iki sürücüden birisi 20.2.2 idi galiba tam hatırlamıyorum.
Diğeri ise 19.9.2 idi bu sürümleri deneyin.
Teşekkürler , şuan 20.2.2 kurulu , 19.9.2'de bakayım. Son olarak görseli inceler misiniz? Anakartın sitesine girdiğimde 3 Mart'ta bir Bios güncellemesi getirilmiş ve Description kısmında HDMI ile ilgili bir şeyler yazıyor. Beni ilgilendiren bir şey var mıdır burada?

Dosya Ekleri

• fixit.png
    fixit.png
    38,7 KB · Görüntüleme: 38
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı