"Ses Kasma" için Kulaklık Önerileri

Peki bu kulaklıkların hakkını vermek için hangi ses yongaları lazımdır? Mesela benim anakartım Gigabyte B450M S2H V2 ve içerisinde ALC 887 ses yongası mevcut. Bu yonga ile Philips SHP9500 kullanabilir miyim?

Şimdi öncelikle merhaba arkadaşlar. Yakın çevremden de denk geldiğim kadarı ile söylüyorum herkes de bir daha iyi kulaklık arayışı var.

İlk olarak lütfen 7.1 kullanmayı bırakın. 7.1'lerin %90'ı sağ ve sol sesi karıştırarak sanal ses ortamı yaratır.

Öncelikle benim işim sadece pin point hedef bulmak, basıymış, tiziymiş çok önemli değil diyorsanız Imaging ve Soundstage yönünden iyi olan bir kulaklık bulmanız lazım ve bunlar genelde open-back yani açık kulaklıklar olur ama closed-backlerde iyi olabiliyor.
Kısacası imaging sesin nerden geldiğini, soundstage ise ne kadar uzaktan veya yakından geldiğini saptamanıza yardımcı olur.

oyun kulaklığı olmayan ama oyun için kullanılabilecek imaging ve soundstage'i iyi olan open-back kulaklıklar;
Philips SHP9500 | Soundstage-8/10, Imaging-9/10 kalitesine göre aşırı ucuz, listedeki en rahat 1.
Sennheiser HD599 | Soundstage-7/10, Imaging-9/10 kalitesine göre bir tık pahalı
Sennheiser HD598 | Soundstage-7.5/10, Imaging-8.5/10 kalitesine göre bir tık pahalı, rahat
Superlux HD681 | Soundstage-8/10, Imaging-8/10 kalitesine göre çok ucuz, malzeme kalitesi kötü, rahat sayılmaz
Superlux HD668B | Soundstage-7/10, Imaging-8/10 kalitesine göre çok ucuz, malzeme kalitesi kötü, rahat sayılmaz

Bunların arasında *bence* en iyi ses shp9500'de ama basslar bir tık daha iyi olabilirdi gerçi yine çok iyi, gerçi normal open-backe göre. Superluxların ses kalitesi fiyatlarına göre çok çok başarılı ama biraz dandik malzemeden yapılmışlar.

Oyun kulaklığı olarak satılan ve tavsiye ettiğim kulaklıklar
Astro A50 4.nesil 2019 | Soundstage-7/10, Imaging-9/10, kalitesine göre pahalı, ağır, kablosuz, mikrofonu çok iyi, baya sağlam
Astro A40 + Amp Pro 2019 | Soundstage-8.5/10, Imaging-8.5/10 kalitesine göre bir tık pahalı fiyat, ağır, rahat sayılmaz, mikrofonu çok iyi, yapısı sağlam
Sennheiser G4ME ONE | Soundstage-7/10, Imaging-9/10 kalitesine göre az bir tık pahalı fiyat, listedeki en rahat 2., mikrofonu çok iyi
MH751 veya MH752 | Soundstage-7.5/10, Imaging-8/10 kalitesine göre normal fiyat, mikrofonu çok iyi, hafif, rahat, earcup çevirme mekanizmaları kolay kıralabiliyor dikkat.
HyperX Cloud Alpha | Soundstage-7/10, Imaging-7/10 kalitesine göre normal fiyat, mikrofon iyi, yapı sağlam
Plantronics RIG800HD | Soundstage-7/10, Imaging-9/10 kalitesine göre ucuz fiyat, kablosuz, mikrofon iyi, rahat, hafif,
Cougar Immersa | Soundstage-7/10, Imaging-8/10 kalitesine göre ucuz fiyat, çirkin :), rahat sayılır, hafif, mikrofon eh
Corsair HS50 Pro(60da değil 70de) | Soundstage-7/10, Imaging-8/10 kalitesine göre normal fiyat, mikrofonu iyi, rahat
Steelseries Siberia 200 | Soundstage-7.5/10, Imaging-8.5/10 kalitesine göre ucuz, mikrofonu gayet iyi, rahat, dandik malzeme

*yukarıda kalitesine göre yazarken, soundstage ve imaging kalitesine göre değerlendirme yaptım.

*Bazıları üretimden kalkmış olabilir veya türkiyede satılmıyor olabilir bildireyim.

diğer tüm özellikleri göz ardı ederek, sadece ses kalitesine göre yukarıdaki oyun kulaklıklarını sıralayacak olursam, *bence* en iyisi astro a50 ,rig 800, g4me one, astro a40, hs50, mh751, siberia 200, cloud alpha, cougar immersa
Sennheiser hd599 düşünüyorum, yanına creative ae5 ya da sennheiser gsx1000 gibi bir ses kartı almak mantıklı mı? Öyleyse hangi ses kartını önerirsin ve paylaşımınız 3 yıl önce yapıldığı için soruyorum güncelde hd599 yerine önerebileceğiniz başka bir kulaklık var mı?

Geri
Yukarı