Ses kaydı yaparken ses algılamama sorunu

Son Anka

Kilopat
Daha fazla  
Açıkçası sorun Windows sebepli mi, yeni aldığım bilgisayar sebepli mi tam olarak bilmiyorum. En son güncel Realtek HD Audio Driver'ını kullanıyorum. Sorunu genel olarak şöyle anlatayım. Eskiden ses kaydı aldığımda sesi kaç yaparsam yapayım alırdı ancak şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Belirli bir sesin altında ise eğer sesimi hiç algılamıyor kayıt programları ( Bir çok program da denedim sorun programlarda değil) Mesela bir miktar bağırarak konuştuğumda sesi alıyor; ancak biraz kısık bir sesle konuştuğumda yada yüksek sesle bağırarak konuşurken bazı şeyleri kısık yada normal söylediğim de sesimi almıyor. Cümleye başlıyorum ancak aralarda eğer çok hafif bile sesim kısık konuşursam. Ses eşiği ile ilgili bir problem var galiba tam olarak çözemiyorum. Çünkü sesi kısık almıyor direk yüksek sesle konuşunca alıyor hafif yüksek sesle konuşmadığım yerleri hiç almıyor. Sanki alması gereken bir ses eşiği varmış gibi. Ki ben bir önce ki bilgisayarım ve Windows 8.1 de 0 Desibel ve %85 ses ile aynı mikrofon ile kayıt alırken sorunsuzca; şu anda Desibeli +30 yapmadan sesimi zerre algılamıyor sanki ben hiç konuşmuyor muşum gibi tepki bile vermiyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Aktif olarak götürdüğüm bir Youtube kanalım var ve bu beni zorluyor hayli...

Bu arada belirteyim Anakart olarak Msi H170 Gaming M3 kullanıyorum. Yani kalitesiz bir anakartım da yok. Özellikle ses kalitesi için seçtim kendisini.

Mic ses ayarına bakın bi kısıksa ses almayabilir. Ses alırken dalgalanma gene ses ayarında ki DB yazan kısım var orayı 0.0 getirin düzelme ihtimali olabilir hocam.

Ses ayarı kaçta olursa olsun bu hayatı alıyorum ki %90 üzeri o kadar çok rahatsız edici oluyor ki açmam bir şey ifade etmiyor. Zaten DB sonra konuya yazmamışım düzenleyerek ekliyeyim onu da. DB açmadan mikrofonun dibinden bağırsam bile sesimi zerre almıyor ki ben windows 8.1 de eski bilgisayarımda 0 DB ile kayıt alıyordum yüzde 85 seste hiçte sorun olmuyordu. Olay sesi kısık alması değil hiç almıyor resmen algılamıyor.

Yazılımlarınızı güncelleyin bi önde mic girisi varsa orda deneyin birde. Hatta daha bilgili olan biri @BilgisayarKurdu soralim.

Birde sunu deneyin denetim masası>donanim ses>ses>kayit ordan mic tiklayip dinleye gelip bu aygiti dinle deyip denermisin sesin hoparlorden gelecek mi?

Zaten başta dediğim gibi yazılımım güncel :D Ayrıca evet dinledim defalarca ve oda dediğim gibi kesik kesik geliyor tıpkı kayıtlarda olduğu gibi aynı durum geçerli onda da :)

Başlat’a tıklayıp mmsys.cpl yazıp
Kayıt sekmesini tıklatın. Mikrofon tıklatın ve sonra Özellikler‘ i tıklatın. Mikrofon özellikleri iletişim kutusunda özel sekmesini tıklatın. Mikrofon güçlendirme seçeneğindeki onayı kaldırın. Düzeyler sekmesini tıklatın. Ses Düzeyini yükseltin. O da olmadı başka mic deneyin gene aynı win10 kurun olmazsa anakartı garantiye yolla hocam :D benden bu kadar valla dedigim gibi daha fazlasını @BilgisayarKurdu cevaplayabilir.

Başlat’a tıklayıp mmsys.cpl yazıp
Kayıt sekmesini tıklatın. Mikrofon tıklatın ve sonra Özellikler‘ i tıklatın. Mikrofon özellikleri iletişim kutusunda özel sekmesini tıklatın. Mikrofon güçlendirme seçeneğindeki onayı kaldırın. Düzeyler sekmesini tıklatın. Ses Düzeyini yükseltin. O da olmadı başka mic deneyin gene aynı win10 kurun olmazsa anakartı garantiye yolla hocam :D benden bu kadar valla dedigim gibi daha fazlasını @BilgisayarKurdu cevaplayabilir.

Başka mikrofonlar ile denedim zaten. Anakartta sorun olması demek bittim demek buradan kasayı yolla et derken yıpranır bilgisayar, gelmesi ve gitmesi zamanında yaşayacağım zaman kaybını ve şu anda katılmış olduğum yarışma dolayısıyla yaşayacağım problemi katmıyorum bile... Sadece anakartı söküp yollayamam sonuçta, ki tek onu söksem de bilgisayarı kullanamam zaten o halde:(

Realtek High Definition Audio Driver sürümü 6.0.1.7960 mı? Sürücüyü Realtek sitesinden mi yoksa MSI sitesinden mi indirdin?

Nahimic 2 sürüm 2.3.0'ı MSI sitesinden indirip bilgisayarına kurdun mu?

Realtek High Definition Audio Driver sürümü 6.0.1.7960 mı? Sürücüyü Realtek sitesinden mi yoksa MSI sitesinden mi indirdin?

Nahimic 2 sürüm 2.3.0'ı MSI sitesinden indirip bilgisayarına kurdun mu?

Realtek High Definition Audio Driver'ı Realtek'in sitesinden indirdim. Sürümü ekte ki fotoğrafta ki gibi R2.80 olarak görünüyor. Ayrıca R2.79 u da denedim sürüm olarak.

Nahimic 2 sürüm 2.3.0 indirmedim. Nahimic ses kayıtlarına efect vermek yada stream kaydı için değil mi ? Ben normal Auducity gibi programlar ile ses kaydı almak istiyorum. İndirmeme gerek var mı ? Ben extra bir program diye biliyorum onu ?

ssf.png

Keyfin bilir evet ekstra program ama ben çok seviyorum, ses kaydını olağan üstü iyileştiriyor tabi duyulan sesi de aynı şekilde. Ses kaydını Windows'tan alabilirsin MPEG-4 formatında kayıt yapıyor, Nahimic 2 ile kaydedilen sesi harika yapabilirsin.

Ses sürücüsünü kaldır ve MSI'ın sitesinden indirip kur. Neden mi? Mesela aynı Realtek yongasını MSI ve Asus farklı anakartlarında kullanıyor, fakat aynı lisanslara sahip değiller. Birinde çalışan şey diğerinde çalışmaz. Bu yüzden belki bir uyumsuzluk söz konusu olabilir.

Not: Nahimic 2 önceden kayıt edilen sesi düzeltmiyor, ayarı yapıyorsun kayıt sırasında canlı şekilde bu işi hallediyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı