Sessiz Bilgisiyar Toplamak

void

Hectopat
Arkadaşlar ben oyun değil ( oyun hiç oynamıyorum) ama örneğin photoshop, illustrator gibi işlemleri yapmak için güçlü bir bilgisayar toplamak istiyorum.

Ama çok aşırı sessiz olmasını istiyorum, bunun için bütçe ayırabilirim. Önerilerinizi bekliyorum.

Masaüstü bilgisayarın sesi midemi bulandırıyor. Daha önce imac kullandım süper sessizdi. Sırf bu yüzden tekrar imac almak istemiyorum..

Bütçem 3500 TL civarı monitör hariç.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok sessiz olmasını istiyorsanız, güzel bir su soğutma sistemi almalısınız. Bunun dışında kasanın içinde küçük fan yerine büyük fanlar olmalı. Daha düşük devirde, daha az ses. Sıvı soğutmadan işlemcinin dışında ekran kartı da faydalanıcak. Ses sorunu hemen hemen ortadan kalkar fakat, bilgisayar yük altında iken illaki ses olacaktır. Çok az olsa dahi.

Pardon ama, siz optik sürücünün sesi ile nasıl idare ediyorsunuz? Belirli bir seviyeye kadar sessiz bileşenler ile donatırsınız kasanızı fakat o denli kaçışınız yok.

Dvd sürücünün sesli olması sorun değil. 40 yılda bir kullanıyorum zaten. O kadarına katlanabilirim ama bana marka model önerebilir misiniz?

Örneğin biraz araştırdım noctua marka soğutucular var. Sessiz olduklarını iddia ediyorlar. Su soğutma ne derece sessiz? Önerilerinizi bekliyorum.

i7-4770 işlemci, GTX 770 ekran kartı, 120Gb SSD, 16Gb Dual Kit 1600-2133MHz bellek, Cooler Master N600-N400 kasa, 80Plus Gold Güç kaynağı, 2Tb Depolama HDD. Cooler Master sıvı soğutma ya da Noctua U12S, U14S kullanabilirsin.
Fakat önemli bir detay var; soket 2011'de kullanabilirsin ama proje detaylarına göre ekran kartı yada program seviyen ile ilgili. Eğer buna kesin karar verebilirsen ya da ne yaptığını daha detaylı anlatabilirsen kolayca çözüme ulaşırsın.

Bir kaç küçük detay ile tam sessiz makine yapmak kolaydır, mesele biraz para da.

Elbette sistemde en yoğun çalışan fan yada fanlar işlemci fanları olduğu için ses kaynağının büyük bir kısmı CPU soğutucularıdır. Su soğutma sistemlerinin koşulsuz şartsız daha sessiz olduğunu söylemek çok doğru olmaz.Bu hususta fan seçimi çok önemlidir. Fanların devir miktarları, (DB) desibel değerleri, kontrol edilebilirlikleri (4 pin), tasarımı ve markası gibi değişkenler de dikkate alınmalıdır.

Ama çok kaliteli ve pahalı bir soğutucu almak ses problemini çözmez. Kasa içindeki fan sayısı ve konumları da çok önemlidir. Fanların birbirlerine çok yakın oluşu kasa içinde tirbülansa sebep olabilir, bu da uğultu yapacaktır. Bence kasanın tüm fan yuvalarını fanla doldurmak yerine daha az fanla, hava akışını en doğru biçimde yönetmek hem performans hem sessizlik için daha doğru olacaktır. Büyük fanlar küçük fanlara oranla daha düşük devirlerde aynı hava akımı (CFM) veya fazlasını sağlayabildikleri için büyük fanlar küçüklere nazaran daha sessiz çalışırlar. Örn: 120mm fan yerine 140mm fanlar kullanmak, yada daha büyükleri...

Diğer bir önemli faktör ise kasa seçimi. Kasanın malzemesi, markası, fan yuvalarının konumları gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalı. Kasalardaki fan bağlantı yuvaları için tasarlanmış titreşim önleyici (silikon, kauçuk) vidalar ve contalar da kullanılmalı. Bu malzemeler kaliteli kasaların çoğunda vardır, kaliteli bir fan aldığınızda kutu içeriğinden çıkabilir. Eğer hiç yoksa kendiniz tedarik etmelisiniz.

Son olarak aklıma gelen ise kablo yönetimi. Kabloları mümkün olduğunca doğru bir biçimde saklamak kasa içindeki hava sirkülasyonunu olumlu yönde etkiler.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı