Çözüldü SHA256'yı dosyaya çeviren kod nasıl yazılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yağızımsı

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4 GB RAM, İntel HD Graphics 3000, 2.50 GHz
SHA256 şifrelemesinin 1.3484859E+762 GB şifreleyebileceğini hesapladım. Birisi SHA256 şifrelemeli kodu girdiğimde şifrelenmiş kodu deşifre edip .TXT olarak çıkartabilecek Python kodu yazabilir mi? Sebebim şu, SHA256 şifrelemesi sadece ismi vs. değil tüm dosyayı şifreliyor. Eğer bu dediğimi yapabilirsek teoride GTA 5 indirmek 512 saat sürmeyecek. Sadece 256 harften oluşan bir metni kopyalayıp 2 dakikada Python ile deşifre edip GTA 5 olarak çıkarabiliriz.

Çözüm
Hashing ve Encryption kavramlarını birbirine karıştırmayın. SHA256 bir hashing algoritmasıdır. Geri döndürülemez. Elinizde bir database varsa matching yapabilirsiniz en fazla.

Ayrıca GTA 5 gibi bir oyunu SHA256 olarak sıkıştırınca geri çözmenin 2 dakika sürebileceğini nasıl düşündünüz? Repack'li bir oyunu bile kurmak işkenceyken çok büyük bir şifrelemeyi nasıl hızlıca çözülür sandınız?
Adamın istediği şeyde bu bana göre. Dosyaya kaydetmesi yeterli. Ki bunu yapmasının imkansız olduğunu zaten söylemişsiniz daha önceden ısrarla devam ediyor bende böyle bir çözüm sundum.
İnternette deşifre edebileceğimi görmüştüm. Yeniden baktım yalanmış. Herkesten özür diliyorum.

İnternette deşifre edebileceğimi görmüştüm. Yeniden baktım yalanmış. Herkesten özür diliyorum.
Hashing dediğimiz şey tek yönlüdür. File size kadar değildir, sadece sabit bir uzunluktadır. Dolayısıyla format fark etmeksizin, oluşturacağı sonuç dosyayla ilgili hiç bir info içermeyen bir text olacak.

Eğer birebir aynı dosyayı tekrar aynı algoritmadan geçirirsen yine aynı hash'i elde edeceksin. Bu yüzden integrity (bütünlük/doğruluk) kontrolünde kullanılıyor. Çünkü dosyadaki bir bytein bile değişmesi hash sonucunu değiştirecek, bu da integrity bozuk anlamına gelecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı