ShadowPlay Video Youtube Atınca Görüntü Kalitesi Sorunu

Çağlar Keyf

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Shadowplay ile 50 bit rate 60 FPS 1080p video kaydı alıyorum. Oyun içi 1920x1080 çözünürlük olmasına dikkat ediyorum fakat videoyu youtube yüklediğim anda görüntü kalitesinde müthiş bir bozulma oluyor. Render programı olarak Wondershare kullanıyordum sorunun ondan kaynaklandığını düşünüyordum. Bugün render yapmadan shadowplay ile çektiğim 10 saniyelik bir videoyu youtube yükledim görüntü kalitesi bulanık ve yazılar belli olmuyor derecede fakat bilgisayarda izlediğimde görüntü kalitesi müthiş bir şekilde aynı bire bir oyun ile aynı hatayı nerede yapıyorum ? Sorun nedir acaba? Yardımcı olabilir misiniz? İçinden çıkabilmiş değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında çok kafa yordur du bu sorun çözüm de bulamadım kimseden kendim buldum en son çözümü Video yu normalde 1080 p render alınca misal ilk yüklemede avc olarak görünüyor kalite kötü oluyor sonra misal 100 like gibi bir durum 1k üstü izlenme gerçekleşti video vp9 codeğine geçiyor cam gibi oluyor fakat bununla uğraşmak istemiyor isen videoyu 2k yada 4k yükle 2k tavsiye ederim 2560x1440 Bit rate de 30 bin olsun yeter 28 bin üstünü desteklemiyor zaten 2k da

Zamanında çok kafa yordur du bu sorun çözüm de bulamadım kimseden kendim buldum en son çözümü Video yu normalde 1080 p render alınca misal ilk yüklemede avc olarak görünüyor kalite kötü oluyor sonra misal 100 like gibi bir durum 1k üstü izlenme gerçekleşti video vp9 codeğine geçiyor cam gibi oluyor fakat bununla uğraşmak istemiyor isen videoyu 2k yada 4k yükle 2k tavsiye ederim 2560x1440 Bit rate de 30 bin olsun yeter 28 bin üstünü desteklemiyor zaten 2k da
Hocam yani belirli bir izlenme ve like ın uzerıne cıkmadan yukledıgınız video çöp mü demek istiyorsunuz ?

O ne ya, izlenme sayısına göre kalite mi artırıyormuş YouTube, acayip birşey. Ben de ne zamandır araştırıyorum bunu, hala bir sonuca varamadım.

O ne ya, izlenme sayısına göre kalite mi artırıyormuş YouTube, acayip bir şey. Ben de ne zamandır araştırıyorum bunu, hâlâ bir sonuca varamadım.
YouTube, videolarda H.264, VP9 ve AV1 olmak üzere 3 codec kullanıyor. H.264 en fazla 1080p 60 FPS'e kadar kullanılırken VP9 ve AV1 144p'den 8K'ye kadar hepsinde kullanılıyor.

Eğer kanal küçükse ve videoları 1080p ise sadece H.264'ü kullanıyor, video boyutunu da küçültmesi gerektiği için H.264 de sıkıştırma konusunda üçü arasında en kötüsü olduğundan düşük video boyutunda video kalitesi de düşük oluyor. Üstelik videoları H.264'e dönüştürmek diğer ikisine kıyasla çok daha hızlı olduğu için küçük kanallarda fazladan sunucuları yormak istemiyor.

VP9 ise sıkıştırma konusunda daha iyi olduğundan H.264 ile aynı video/dosya boyutunda daha iyi görüntü kalitesi veriyor. Eğer küçük kanallar bu codec'i kullanmak istiyorsa videolarını 2K ve daha üstü çözünürlüklerde yükleyebilirler.

AV1 ise VP9'dan daha iyi fakat dönüştürme için daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Bunu da sadece şarkı videolarında ve çok büyük kanallarda kullanıyor. Örneğin MrBeast'ın videoları 1080p olmasına rağmen onun videolarında üç codec'i de kullanıyor, oynatılan cihaza göre de en uygununu seçiyor.

Anladım, çok açıklayıcı yazmışsın teşekkürler. Yeni birşey daha öğrenmiş olduk, sanırım tek çözüm çözünürlüğü arttırarak video işleme yapmak.

Geri
Yukarı