Sharkoon RGB LIT-100 İncelemesi ve Kullanıcı Deneyimleri

Merhabalar, bugün yaklaşık olarak 2 haftadır kullanmakta olduğum Sharkoon RGB LIT-100'ü inceleyeceğim.
İlk olarak kasayı iki haftadır kullanıyorum fakat alalı 1 ay oldu, aldığım zaman Hepsiburada üzerinden 400 liraya almıştım. Şu anda GittiGidiyor üzerinde yaklaşık 50-60 lira indirimle beraber 400 lira inceleme sonunda kasa bakanlar memnun kalırsa alabilmeleri için bulabildiğim en ucuz fiyatın linkini atıyorum.
Not: İnceleme boyunca fotoğrafları sürprizbozan içine atacağım.

Kutu İçeriği
Öncelikle kutuyu açtığımız zaman kasa, 5 tane kelepçe, kullanma kılavuzu ve gerekli vidalar bizi karşılıyor kutunun görünümü ise böyle:
1625928416480.jpeg

(Kutu şu an erişebildiğim bir yerde olmadığı için resim bana ait değildir. Google üzerinden almış bulunmaktayım.)

Fanlar ve Soğutma Desteği
Kasa ile beraber 2 adet fan geliyor ikisi de aynı fan fakat birinin çevresinde ARGB çember bulunmakta. Bu ARGB fanı öbür ARGB bileşenler gibi kasanın içinde gelen kontrolcü sayesinde RGB'yi kontrol edebiliyoruz. Fanların değerlerini bilmiyorum ve bulamadım kendi sitesinde de herhangi bir bilgi verilmemiş fakat sessiz ve performanslı olduğunu söyleyebilirim, @BerkayZ87 hocam biliyorsa bizi de aydınlatırsa sevinirim, Fanlar 3 pin ile anakarta bağlı. Kasanın önü kapalı olmasına rağmen OC yaparak kullandığım 3200G 70 dereceyi görmüyor bile diyebiliriz. (stok fan ile)
Gelelim fan ve radyatör desteğine. Arka tarafa 1 adet üst tarafa 2 adet ön tarafa 3 adet 120mm fan takılabiliyor. Bunun dışında yine üst ve ön tarafa 2 adet 140 mm fan desteği sunulmakta. Radyatör olarak ön tarafa 360 ve 280 mm sıvı soğutma üst tarafa 280 ve 240 mm arka tarafa ise 120 mm sıvı soğutma desteği vermekte.
1625941186732.jpeg
1625941200264.jpeg

1625941211335.jpeg

Malzeme Kalitesi Temperli Cam

Malzeme kalitesi olarak 400 liranın hakkını fazlasıyla veriyor. Kasa ile uğraşırken gerçekten size kalitesini hissettiriyor. Ezilme bükülme eğilme yamulma kolay kolay olmaz. Ama şunu söylemeliyim ki bu 400-450 liralık bir kalite gidip de üst düzey ahım şahım bir kalite beklerseniz sizi memnun etmez. Kasanın ön tarafında ve üst tarafında mıknatıslı, PSU bölmesinde normal tozluklar bulunuyor. Temperli cam sürgülü. Yani öyle vidaları söktüğünüz zaman kucağınıza düşmüyor. Arkadaki 2 vidayı söktükten sonra camı çekiyorsunuz öyle çıkartıyorsunuz. Önde ve sol tarafta temperli cam bulunmakta. Öndeki cam panele yapışık herhangi bir şekilde çıkaramıyorsunuz alttan tutturup panel ile beraber çıkarabilirsiniz anca. Buna ek olarak ekran kartı slotları kırmalı değil vidalı.

1625942767734.jpeg

Ön panel.

1625942545171.jpeg

Ekran kartı slotları.

1625942561137.jpeg

Temperli camı tutan vidalar.

1625942578398.jpeg

Ön ve üst tozluklar.

1625942621120.jpeg

PSU tozluğu

Kasanın Sunduğu Destekler
-3.5 inc HDD: 2 Adet.
-2.5 inc HDD SSD: 6 Adet.
-USB 3.0 Ön Panel: 2 Adet.
-USB 2.0 Ön Panel: 1 Adet.
-2.5mm kulaklık jakı ön panel: 1 Adet.
-2.5mm Mikrofon Jakı Ön Panel: 1 Adet.
-Max GPU Uzunluğu 35 cm.
-Max CPU Fan Desteği: 15,7 CM.
-Max-PSU uzunluğu (HDD Kızağını Sökünce): 21.5 cm.
-Anakart: Mini-ITX, Micro-ATX, ATX.
-Fan Dahil Radyatör Desteği (Ön): 6.4 cm.
-Fan Dahil Radyatör Desteği (Üst) 5.5 cm.

Kasa içinde 2 adet 2.5 inç SSD kızağı 2 adet de 3.5 inç HDD kızağı geliyor. HDD kullanmıyorum ama kızakları çıkarmadan da iyi kötü kablolama yaptım. Kasanın içi genel olarak ferah, uzun uzun GPU'lar koyabilirsiniz ama işlemci desteği 15.7 olması biraz üzdü en azından 16 olsaydı iyi olurdu. Burada koyulacak fotoğraf olduğunu sanmıyorum ama özel bir yeri merak eden olursa yorumlarda paylaşırım.

Kablolama Kanalları
Kablolama kanalları yeterli sayılabilecek düzeyde. Uğraşan insan düzgünce kablolamasını yapar. Ben uğraşmadım fazla ekran kartım da olmadığı için arkaya bir de ekran kartının kablosu var ondan dolayı size kalabalık gelebilir. Çıkan 5 adet kelepçe ile gayet düzenlenebilir ben 1 tanesini kaybettim kablolama karmaşasında. Ama bu kadar kablo yığılmasına rağmen yan kapağı rahatça kapatabiliyorum.
1625943845255.jpeg

1625943856130.jpeg

1625943873051.jpeg
Kasa Hakkında Genel İnceleme ve Deneyimlerim
Almadan önce herkesin aklındaki soru önü kapalı kasa alınır mı? Aslında bu sorunun cevabı değişken. Ben normalde mesh tercih ederdim ama önü kapalı aldım ve hala yaşıyorum :D APU kullanıyorum 3200G işlemcim OC yapmama rağmen oyun içinde 1 saat durduktan sonra 70 dereceyi zar zor görüyor. Ve kasaya herhangi bir fan ilave etmeden kasa içinde gelen dahili fanlar ile kullanıyorum. Bunların dışında kasa ile beraber ufak bir kontrolcü geliyor kontrolcüyü reset tuşu ile kontrol ediyorsunuz. Benim anakartımda ARGB girişi olmadığı için kasa üzerinde bulunan 14 farklı mod ile idare ediyorum ve gayet yeterli.

Kapanış
Kasa genel olarak 400 lira bütçe içinde alınabilecek bir kasa. Hem göz zevkine de gayet hitap ediyor. Aynı kasanın sadece ön panelini değiştirerek Sharkoon RGB LIT-200 diye sundukları bir model var, bana göre arada fiyat farkı yoksa kesinlikle bunu alın. Hatta ben alırken arada yaklaşık bir 30-40 lira bir fiyat farkı vardı Lit 200 ile Lit 100 arasında. Ben ön panel görüntüsü yüzünden Lit 100'ü tercih ettim.
İncelemem bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bazı fotoğraflar çok net çıkmamış olabilir şimdiden belirteyim. Fazla inceleme ya da rehber yapan biri olmadığım için eksik gördüğünüz yerler varsa belirtirseniz memnun olurum. İyi Sosyaller.

Kasa İçinde Kullandığım Sistem:
- Ryzen 3 3200G.
- MSI B450M PRO-VDH Max.
- Patriot Viper Steel 3200 MHz CL 16 RAM.
- XPG Pylon 550.
- Apacer AS350 128.
1625945059173.jpeg

Kontrolcü.

1625945361521.jpeg

1625945367426.jpeg

1625945417858.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu ARGB başlıklarını gözden geçirmeni öneririm.

1625946248126.png

Sanırım ilk sistem toplaman, kablolama tarafında ufak tefek kötülükler var ancak genel olarak fena olmamış. Kasa da güzel gözüküyor. Hayırlı olsun.

Anakart kablosunu 1 üstteki delikten geçirirsen daha iyi gözükür.

1625946410150.png

Şuradaki kabloyu anlamadım ama bunu da bir yandaki delikten verirsen daha iyi gözükecektir.

1625946368085.png

USB 3.0 kablosunu da yandan vermek yerine alttan verirsen daha iyi gözükecektir.

1625946392029.png

Şu ARGB başlıklarını gözden geçirmeni öneririm.
Tamamdır.
Sanırım ilk sistem toplaman, kablolama tarafında ufak tefek kötülükler var ancak genel olarak fena olmamış. Kasa da güzel gözüküyor. Hayırlı olsun.
Yani ilk denemez ama yeniyim daha elim çok alışmadı. Kablolamaya da açıkçası vakit ayırmadım kötü yerler olması normaldir yine de teşekkür ederim hocam.
Anakart kablosunu 1 üstteki delikten geçirirsen daha iyi gözükür.
O zaman kabloyu çok kırmam gerekiyordu ondan dolayı 1 delik aşağıdan verdim ama tekrar deneyeyim elden geçirdiğim zaman.
Şok şık kasa. Ben de almayı düşünüyorum. Fanları ayrı satılıyor mu acaba? Önü 3 tane fan yapıp almak istiyorum.
2 adet fan ile geliyor. Ön tarafa 2 tane fan ekleyebilirsiniz.

Aynı kasa bende de var. Ve eğer yenilenmiş modeli falan değilse düzeltmek istediğim yerler var. Öncelikle gelen stok fanlar aynı değil. Arkadaki fanın çok daha fazla yaprağı var ve hafif şeffaf bir yapısı var. Ekran kartı slotları da kırmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı