Shotcut render alırken System %100 disk kullanıyor

Geralt0fRivia

Hectopat
Önceki konumda Shotcut'ta render alırken hata verdiğini söylemiştim. Ancak yanıt olmadı. Ben de biraz daha detaylı inceledim ve aşağıya koyduğum fotoğraftada görüldüğü üzere render alırken System çok fazla disk kullanıyor. Sonuç olarak da program hata veriyor. İnternette biraz araştırma yaptım ama çözüm ile ilgili bir açıklama göremedim. Ben de yine konu açmaya karar verdim.

Not: Program çöktükten sonra SysMain ortalama %90 disk kullanıyor.

Sistem özelliklerim:
  • GTX1050 Ti.
  • 8 GB 2444MHz RAM.
  • i5 7400.
  • 120GB HP SATA SSD.
  • 1TB WD hard disk.

Dosya Ekleri

• 1676407433992.png
    1676407433992.png
    217,9 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
İşlemcin ve RAM'in yetersiz.

İşlemci kullanımı %40 da? Ayrıca işlemcim 40 saniyelik bir video renderlarken hata verecek kadar kötü mü? Sadece 40 saniyelik bir video renderı almaya çalışıyorum 8 GB RAM yeterli gelmiyor mu? Eğer dikkatli okursanız SSD kullanımının %100 olduğundan bahsettim. Ve Görev Yöneticisi'nden baktığımda System'in SSD'nin büyük birçoğunluğunu kullandığını yazdım. Benim burada anlamak istediğim System neden bu kadar disk kullanıyor. Sizin cevabınız ise sistemin yetersiz yazmışsın. Hangi bileşenlerin yetersiz olduğunu sorduğumda ise RAM ve işlemci cevabını veriyorsunuz. Yukarıda da yazdığım gibi işlemci kullanımı düşük RAM ise % olarak yüksek görünse bile uygulama istediği zaman 4 GB RAM'e kadar kullandığını gördüm yani buradaki sıkıntı sizce işlemci ve RAM'in yetersiz olması mı yoksa bir hata/sorun mu?

İşlemci kullanımı %40 da? Ayrıca işlemcim 40 saniyelik bir video renderlarken hata verecek kadar kötü mü? Sadece 40 saniyelik bir video renderı almaya çalışıyorum 8 GB RAM yeterli gelmiyor mu? Eğer dikkatli okursanız SSD kullanımının %100 olduğundan bahsettim. Ve Görev Yöneticisi'nden baktığımda System'in SSD'nin büyük birçoğunluğunu kullandığını yazdım. Benim burada anlamak istediğim System neden bu kadar disk kullanıyor. Sizin cevabınız ise sistemin yetersiz yazmışsın. Hangi bileşenlerin yetersiz olduğunu sorduğumda ise RAM ve işlemci cevabını veriyorsunuz. Yukarıda da yazdığım gibi işlemci kullanımı düşük RAM ise % olarak yüksek görünse bile uygulama istediği zaman 4 GB RAM'e kadar kullandığını gördüm yani buradaki sıkıntı sizce işlemci ve RAM'in yetersiz olması mı yoksa bir hata/sorun mu?
Kullandığın programın yeteneklerini bilmiyorum fakat SSD'yi değiştirmen de gerekecek külliyen masraf, eğer sıfır sıkıntı arıyorsan dediklerimi yapman gerek. Normal bir render işinde o işlemcinin yüzde 40 olması mucize zaten. Ne depolaman ne de RAM'in yetişebiliyor.

Kullandığın programın yeteneklerini bilmiyorum fakat SSD'yi değiştirmen de gerekecek külliyen masraf, eğer sıfır sıkıntı arıyorsan dediklerimi yapman gerek. Normal bir render işinde o işlemcinin yüzde 40 olması mucize zaten. Ne depolaman ne de RAM'in yetişebiliyor.

Bu programı daha önce de kullanıyordum ancak böyle bir sorun yaşamıyordum. Evet render almak uzun sürüyordu. Render alırken işlemci kullanımı çok yüksek oluyordu ancak buradaki sorun bu değil. Önceden bende sadece HDD vardı ona rağmen bir sorun çıkarmıyordu. Attığım fotoğrafta da görüldüğü üzere "System" çok fazla disk kullanıyor eğer System'in çok fazla disk kullanmasının nedeni uygulamanın render alması ise haklısınız yeni bir SSD almam lazım. İşlemciden olduğunu düşünüyor iseniz Encoding'i ekran kartına ayarlayarak tekrar render almayı denedim ancak sonuç aynı. RAM konusunda ise göründüğü üzere uygulama sadece 500 MB kullanıyor ama render sırasında sürekli inip çıkıyor 4000 MB kullanımı gördüğümde oldu 500 MB kullanıldığınıda gördüm geri kalanını Windows kullanıyor çünkü başka açık program yok.

Geri
Yukarı