Çözüldü Shure PG58 mikrofon cızırtılı çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Steve Rogers

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
.
Elimde Shure PG58 model mikrofon var, PC'ye bağlıyorum ancak sesi cızırtılı alıyor. Bass ayarını 0 yapınca sesimi alamıyor, 10'da ise hemen hemen işe yarıyor ancak arkada bir cızırtı var nedense (Örnek: Vocaroo | Online voice recorder). Kabloda kaynak gibi bir şey yapılmış zannedersem.

Yardımcı olabilir misiniz?
IMG_20201106_145308.jpg

[Masada kaplama vardı, iyice soyuldu; kötü durmasına bakmayın 😅]

Son düzenleme:
Çözüm
Mikrofon ayarlarında "Gürültü Tutma" ya da "Noise Suppression" adında bir ayar olacak. Onu etkinleştirmeyi dener misiniz? Varsa anakartın kendi ses yazılımından da olabilir, kayıt aygıtları kısmında da Mikrofon içinde "Geliştirmeler" sekmesinden bulabilirsiniz.
Hışırtılı bir ses yok aslında sürekli gelen dip sesinde.

Mikrofonun yapısında bulunan bağlantı noktalarında, bağlantı ucunda bir durum olabilir.
Mikrofonu kasanın arkasındaki ses girişine takıyorsunuz dimi?

Gelen ses sanki birazda ekran kartından veya güç kaynağından yansıyan bir sese de benzemiyor değil.
XLR kablosunun yanındaki beyaz kablo neye ait?

Kullanım şeklini ve bağlantı noktalarınızın tamamını atın bence daha iyi anlarız.

Mikrofon ayarlarında "Gürültü Tutma" ya da "Noise Suppression" adında bir ayar olacak. Onu etkinleştirmeyi dener misiniz? Varsa anakartın kendi ses yazılımından da olabilir, kayıt aygıtları kısmında da Mikrofon içinde "Geliştirmeler" sekmesinden bulabilirsiniz.

Çözüm
Hışırtılı bir ses yok aslında sürekli gelen dip sesinde.

Mikrofonun yapısında bulunan bağlantı noktalarında, bağlantı ucunda bir durum olabilir.
Mikrofonu kasanın arkasındaki ses girişine takıyorsunuz dimi?

Gelen ses sanki birazda ekran kartından veya güç kaynağından yansıyan bir sese de benzemiyor değil.
XLR kablosunun yanındaki beyaz kablo neye ait?

Kullanım şeklini ve bağlantı noktalarınızın tamamını atın bence daha iyi anlarız.
Olumlu yanıtlarınız için teşekkür ederim, sorunu ses kartımın ayarlarında buldum.
resim_2020-11-06_152433.png

Üstte bulunan ayarı açtım ve cızırtı kesildi.

Ayrıca kendi salaklığımdan mikrofonu ana karta değil de kasanın önündeki jack'a takmışım. Ana karta takınca da ses mükemmel oldu.

Sorunun çözüldüğüne sevindim.

Anakart üzerinden bağlandığı taktirde gerçekten çok ciddi fark oluşuyor. Bunu fark etmeniz çok iyi.

Gürültü bastırma, Gürültü filtresi dediğimiz şeyi aktif ederek sorun çözüldüyse eğer kasadan mikrofona yansıyan bir ses vardı demektir. :)

O ses de güç kaynağı, ekran kartı veya işlemci soğutucuna ait olabilir.

Sana tavsiyem 48000Hz 16Bits değeri stüdyo değerlerine çekmeniz. Çok daha iyi sonuç alacaksınız mikrofon destekliyorsa.

Bu aradaki ses yonganız nedir ?

İmzam üzerindeki anakart modelinde verilen destek benim şu şekilde.
- ESS® ES9023P
113 dB SNR kayıt giriş SNR stereo oynatma çıkış ve 120 dB - Yüksek Kalite
- SupremeFX Shielding Teknolojisi
8-Kanal Yüksek Tanımlı Ses CODEC'i S1220 ROG SupremeFX
- 32-Bit/192kHz oynatmaya kadar destekler *2
Ses Özelliği :
- Sonic Studio III
- Altın kaplama jaklar
- Sonic Radar III
- Arka panelde Optik S/PDIF çıkış(ları)
- Destekler : Ön Panel Jakı Görevlendirme, Jak Algılama, Çoklu-Yayın
- Ön ve arka kulaklık çıkışları için empedans hissi

Gürültü bastırma, Gürültü filtresi dediğimiz şeyi aktif ederek sorun çözüldüyse eğer kasadan mikrofona yansıyan bir ses vardı demektir. :)

O ses de güç kaynağı, ekran kartı veya işlemci soğutucuna ait olabilir.

Sana tavsiyem 48000Hz 16Bits değeri stüdyo değerlerine çekmeniz. Çok daha iyi sonuç alacaksınız mikrofon destekliyorsa.

Bu aradaki ses yonganız nedir?

İmzam üzerindeki ana kart modelinde verilen destek benim şu şekilde.
- ESS® ES9023P
113 dB SNR kayıt giriş SNR stereo oynatma çıkış ve 120 dB - Yüksek Kalite
- SupremeFX Shielding Teknolojisi
8-Kanal Yüksek Tanımlı Ses CODEC'i S1220 ROG SupremeFX
- 32-Bit/192kHz oynatmaya kadar destekler *2
Ses Özelliği :
- Sonic Studio III
- Altın kaplama jaklar
- Sonic Radar III
- Arka panelde Optik S/PDIF çıkış(ları)
- Destekler : Ön Panel Jakı Görevlendirme, Jak Algılama, Çoklu-Yayın
- Ön ve arka kulaklık çıkışları için empedans hissi
Hocam, mikrofona yansıyan ses kasadan gelmiyordu, zaten kasadan öyle ses çıkmıyor :)

48000Hz 16Bits'e ayarlıydı kendisi.

Ses yongam ne tam bilmiyorum, sanırım ana kart üzerinde bulunan bir şey. Ana kartım: Gigabyte B450M S2H.

Yanıtınız için teşekkür ederim :)

Hocam, mikrofona yansıyan ses kasadan gelmiyordu, zaten kasadan öyle ses çıkmıyor :)

48000Hz 16Bits'e ayarlıydı kendisi.

Ses yongam ne tam bilmiyorum, sanırım ana kart üzerinde bulunan bir şey. Ana kartım: Gigabyte B450M S2H.

Yanıtınız için teşekkür ederim :)

Anakart modelinden baktığımda;
  1. Realtek® ALC887 kodek (Kodlayıcı/Kod Çözücü)
  2. HD Ses Desteği
  3. 2/4/5.1/7.1-kanal
    * 7.1-Kanal Ses Desteği için, Kasanın ön panelinde bulunan ses modülünün HD Özellikli olması ve ses sürücüsü ile yüklenen ses denetim paneli ile çok kanallı ses özelliğinin etkinleştirilmesi gerekir.
  4. SPDIF Çıkış desteği
Bilgilerine ulaşıyorum.

Kasadan alınan ses yoksa gürültü filtresi kapalı konumdayken mikrofonun bu seviyede kendi sesi olması çok ilginç. Bahsettiğiniz mikrofon çok ucuz bir üründe değil.
+48V destek veriyor musunuz mikrofona.

Ana kart modelinden baktığımda;
  1. Realtek® ALC887 kodek (Kodlayıcı/Kod Çözücü)
  2. HD Ses Desteği
  3. 2/4/5.1/7.1-kanal
    * 7.1-Kanal Ses Desteği için, Kasanın ön panelinde bulunan ses modülünün HD Özellikli olması ve ses sürücüsü ile yüklenen ses denetim paneli ile çok kanallı ses özelliğinin etkinleştirilmesi gerekir.
  4. SPDIF Çıkış desteği
Bilgilerine ulaşıyorum.

Kasadan alınan ses yoksa gürültü filtresi kapalı konumdayken mikrofonun bu seviyede kendi sesi olması çok ilginç. Bahsettiğiniz mikrofon çok ucuz bir ürün de değil.
+48V destek veriyor musunuz mikrofona?
Hocam, ilk mesajımda attığım kablo normalde siyah ve 2 taraflıydı, sanırım ismi XLR kablosu, kalın bir kablo.

Babam, bir arkadaşından mikrofonu ses sistemine bağlaması için yardım istemişti, o da kablonun bir tarafını kesip orada gördüğünüz beyaz 3 kabloyu bağlamıştı (yapmak istediği şey sanırım bunun gibi bir şeydi: 3.5 mm Stereo Erkek to Xlr Dişi Bilgisayar Mikrofon Kablosu 3 metre Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor). Sanırım ses sistemine başka türlü bağlanmıyordu.

Ben sadece orada bulunan Jack'ı bilgisayarımın mikrofon girişine takıyorum, yani +48V destek vermemiş oluyorum sanırsam.

Eskiden ses hem daha yüksek hem de pürüzsüz gelirdi (Yani cızırtı falan yoktu, tertemizdi. Bağlantı da aynıydı) ancak şimdi hem ayar yapmak gerekiyor ki ayar yapsam da eskisi kadar iyi ses yakalayamıyorum. Sizce sebebi ne olabilir?

Mümkün mü bilmiyorum ancak mümkünse nasıl buradaki kadar temiz ses yakalayabilirim hocam?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanıtınız için tekrardan teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Eğer XLR kablosu kesilip ek yapıldıysa o kablonun yenisini alın.
O sesin kaynağı yapılan kesim sonrası ek ve ekli olan kablo olabilir.

Hepsi aynı ürün çoklu kaynak olsun diye bu kadar link bıraktım.

Hazırda zaten bu yapı mevcut. Bu şekilde sağlam bir kablo almanızı öneriyorum.

Siz şu an anakart üzerindeki girişe sadece 3.5mm olan jak taktınız dimi ?

Eğer XLR kablosu kesilip ek yapıldıysa o kablonun yenisini alın.
O sesin kaynağı yapılan kesim sonrası ek olabilir.

Hepsi aynı ürün çoklu kaynak olsun diye bu kadar link bıraktım.

Hazırda zaten bu yapı mevcut. Bu şekilde sağlam bir kablo almanızı öneriyorum.

Siz şu an anakart üzerindeki girişe sadece 3.5mm olan jak taktınız dimi ?
Hocam, ama eskiden yani 1-2 sene önce de ek vardı ve ses daha temizdi. Yeni bilgisayara geçtikten sonra böyle oldu. Yanıtınız için teşekkür ederim, değerlendireceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı