Siber Dolandırıcılar Kısa Mesajlar Aracılığıyla Dolandırıcılık Peşinde

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
sms

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren eve kapanma süreci, e-ticareti hiç olmadığı kadar öne çıkardı. Siber suçlular kurguladıkları SMS‘ler (kısa mesajlar) yoluyla insanları kandırmayı amaçlıyorlar. Cep telefonlarına gönderdikleri sahte kargo bildirimlerini tıklatarak kullanıcıların kimlik bilgilerine erişmeye, gerçek olmayan vaatlerle onları dolandırmaya çalışıyor. Bu günlerde çok fazla çevrimiçi alışveriş yapıyoruz ve teslimat bildirimleri birbiriyle karışabiliyor. Yapılan alışverişlerin […]

Devamı: Siber Dolandırıcılar Kısa Mesajlar Aracılığıyla Dolandırıcılık Peşinde
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Kullandığım telefon eski olduğundan, reklam mesajlarını engellemek için; Signal uygulamasını varsayılan SMS uygulaması olarak kullanıyorum. En azından gizlilik ve güvenlik konusunda, telefonun kendi uygulamasına göre daha iyi diyebilirim. Bilmeyen arkadaşlara da tavsiye ederim.
Bu arada son zamanlarda çok fazla görüyorum. Bugün kelimesini sürekli ayrı yazan insanlar var. Aynı şekilde bu makalede de Bugün kelimesinin ayrı yazıldığı bir yer var. Bu konuda beni bilgilendirebilecek var mı? Bugün kelimesi birleşik yazılıyor diye biliyorum. Acaba ben mi hatalı biliyorum?

Screenshot_1.png

Son düzenleme:
Vestel'den saat siparişi vermiştim. Ertesi gün BIBAKSANA hizmeti için ### tarihinde ###(isim) sizinle ilgilenecektir diye mesaj geldi. Mesaj Vestel'den gelmedi. 4123'den geldi. Ve mesajda Vestel olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Şimdi ben bu mesajın kimden geldiğini nereden bileceğim. İnsan haliyle dolandırıcı zannediyor.

Vestel'den saat siparişi vermiştim. Ertesi gün BIBAKSANA hizmeti için ### tarihinde ###(isim) sizinle ilgilenecektir diye mesaj geldi. Mesaj Vestel'den gelmedi. 4123'den geldi. Ve mesajda Vestel olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Şimdi ben bu mesajın kimden geldiğini nereden bileceğim. İnsan haliyle dolandırıcı zannediyor.
Büyük ihtimalle dolandırıcıdır zaten.

Bu arada son zamanlarda çok fazla görüyorum.
Mevcut günlerde anlamı çıkıyor, iki şekli de doğru kullanıldığında kullanıma uygundur. Ancak siz -de'yi yanlış ayırmışsınız (zamanlar da) :)
Geri bildirim için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı