Siber Güvenlik vs Yazılım

Yazılımcı işin amelesidir, siber güvenlikçi garanticidir.
Şu yorumundan sonra senin bu tür konulara girmeni komple yasaklamaları lazım da bakma. Hangi videoları izliyorsan YouTube'da acilen bırakman lazım. :D

Çok ayrı dünyalar değiller zaten.

Yazılım derken neyi kast ettiğin de önemli. Çok geniş bir alandan bahsediyorsun.

İkisinde de gelecek var, hangisinin sana uygun olduğunu keşfetmen lazım.

(konuya yine iki YouTube videosu izleyenler doluşmuş)

Hocam, yazılımda backend düşünüyorum eğer yazılımı seçersem SQL'den ilerlemeyi düşünüyorum.

Yazılım, siber güvenliğin kalbidir biliyorsun değil mi? Yazılım biterse siber güvenlik'de biter.
Yazılıma "gereksiz, saçma" diyerek siber güvenliğe'de laf atıyorsun.

Galiba bir yanlış anlaşılma olmuş hocam ben asla yazılıma "gereksiz, saçma" demedim benim bahsettiğim olay şu;
Yazılımıncının işi sistem oluşturmaktır o sistemi korumak siber güvenlikçinin işidir.
Siber güvenlikçinin işinde iyi olması lazım ki yazılım sektörü yürüsün, gelişsin.
Benim açımdan bakacak olursak siber güvenlikçi her zaman daha iyidir siber güvenlik işinde ya olmazsa diye bir kavram yok olacak diye bir kavram var siber güvenlik daha çok dikkat gerektiren bir iştir.

"Hangi videoları izliyorsan YouTube'da acilen bırakman lazım."
Diyen arkadaşa cevabım önce siber güvenliği ve çalışma alanlarını araştırsın sonradan gelip burada millete YouTube kanalları hakkında bilgi versin. 👍

Yazılımıncının işi sistem oluşturmaktır o sistemi korumak siber güvenlikçinin işidir.
Siber güvenlikçinin işinde iyi olması lazım ki yazılım sektörü yürüsün, gelişsin.
Benim açımdan bakacak olursak siber güvenlikçi her zaman daha iyidir siber güvenlik işinde ya olmazsa diye bir kavram yok olacak diye bir kavram var siber güvenlik daha çok dikkat gerektiren bir iştir.
Hocam bende diyorum ki Siber Güvenlik için Yazılım bilgisi gerekiyor. Yazılım bilen birisi zaten Siber Güvenliğin de temellerini biliyordur. Aslında ikisi aynı gemide sadece birisi geminin kıçında, diğeri burnunda. Burada gemi ise yazılım dilleri oluyor. İkisi de kısmen aynı dilleri kullanıyor.

Neyse ya, konu kapandı zaten. Uzatmayalım. Hadi iyi geceler :D

Yazılımcının işi sistem oluşturmaktır o sistemi korumak siber güvenlikçinin işidir.
Tüm açıkları bırakarak kod yazan adamı, 2 gün sonra atarlar o şirketten. Yazılımcıların çoğu o açıkları bilerek o kodu yazar. Sen bile bile açık olan bir kod yazarsan seni atarlar o şirketten. Öyle "ben yazayım da siber güvenlik düzeltir" kafasında bir şey yok.

İşinde iyi olmaması ya da bir önemi yok dediğimi hatırlamıyorum. Yazılıma "amelelik" deyip sanki yazılımcının kodu yazıp bıraktığını düşünen birisine ne kadar açıklayabilirsek artık.

Açtığın konuları gördüğüm kadarıyla sınavında başarılar dilerim. Üniversiteye geçince gerekli bilgileri alırsın zaten. :)

Geri
Yukarı