Sıcaklık işlemciye zarar verir mi?

EwNarM

Hectopat
Daha fazla  
Oyundayken işlemci sıcaklığı 85-90'a kadar çıkıyor.
İşlemciye zarar verir mi?
Bilgisayar 100 derecede kapandığı için kapanmıyor işlemci maksimum 90 görüyor.

Laptop mu masaüstü mü? İşlemci modeli nedir biraz daha ayrıntı verirseniz seviniriz. Bilgisayarınızı tahmin etmemiz sizde hak verirsiniz ki çok zor.

Termal macun kaynaklanıyor olabilir. Termal macunu değiştirin ama kaliteli bir tane ile çünkü ucuza gelsin diye aldığınız macunların etkisi ile kaliteli bir macunun etkisi çok farklıdır kullanım süreleri de.

Valla ben bu tarz konu başlıklarına aylarca kafa patlattım kimi yaz aylarında 95 derece mukemmel diyor kimi çok kötü termal macun değişin temizletin diyor. Ben HP Pavilion gaming laptop kullanıyorum 6 ay oluyor alalı ilk aldığımda neyse sıcaklık değerleri şu aralar da hala öyle oyunlarda dikey senkronizasyon açınca 65-85 arası oluyor ama dikey senkronizasyonu kapatınca 5 dakikada 100 dereceye çıkıyor. Bir de mesela Metro exodus oynuyorum grafiklerin çok fazla olmadığı yerlerde 70 derece ama fps'in zorlandığı anda direkt 100 derece diyor işlemci ama mouse'u aşağı kaydırınca direkt '70 e düşüyor gene tuhaf valla saniyesinde böyle değişim.

Valla ben bu tarz konu başlıklarına aylarca kafa patlattım kimi yaz aylarında 95 derece mukemmel diyor kimi çok kötü termal macun değişin temizletin diyor. Ben HP Pavilion gaming laptop kullanıyorum 6 ay oluyor alalı ilk aldığımda neyse sıcaklık değerleri şu aralar da hala öyle oyunlarda dikey senkronizasyon açınca 65-85 arası oluyor ama dikey senkronizasyonu kapatınca 5 dakikada 100 dereceye çıkıyor. Bir de mesela Metro exodus oynuyorum grafiklerin çok fazla olmadığı yerlerde 70 derece ama fps'in zorlandığı anda direkt 100 derece diyor işlemci ama mouse'u aşağı kaydırınca direkt '70 e düşüyor gene tuhaf valla saniyesinde böyle değişim.
Çünkü VSYNC FPS'i senin monitörünün yenileme hızıyla sınırladığı için bilgisayar daha az güce ihtiyaç duyuyor, 95 derece yaz ya da kış fark etmez aşırı yüksek bir derecedir, termal macunu değiştir ve tozu temizle.
95 dereceye mükemmel diyen kim merak ediyorum.

oyun oynarken çok fazla ısınma oluyorsa oyunun grafik ayarlarını maximum dereceye alın böylece yükü ekran kartına almış olursunuz. İşlemciniz daha az ısınır :)

"95 derece mükemmel" diyenler kim Allah aşkına? Öyle diyen birisi varsa ceza almıştır zaten yanlış bilgi vermekten. 95 derece sucuk pişirirsin o işlemcide anca. Termal macun değiştirmen ve iyi bir temizlik yapman gerekli hiç normal bir ısı değil hava 40 derece olsa bile normal değil yani.
oyun oynarken çok fazla ısınma oluyorsa oyunun grafik ayarlarını maximum dereceye alın böylece yükü ekran kartına almış olursunuz. İşlemciniz daha az ısınır :)
Sonra FPS düşüşü yaşar ve oyunu oynayamazsınız. Böylelikle oyunu kapatıp işlemciyi daha da soğutursunuz. Ne saçma bir düşünce bu? :D Zaten işlemci ekran kartına yetişmek için yine uğraşacak yani bir faydası yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı