Sıfır HDD'den Çalışırken Ses Geliyor

Taygun007

Hectopat
Oncelikle herkese selam. Turkce klavyem olmadigindan dolayi yazim kurallarini ihlal etmek zorunda kaldim. Umarim site yoneticileri beni hos gorur.

Gecen ay internet uzerinden Toshiba marka 1TB USB3.0 32 MB HDD aldim ve masaustu bilgisayarima monte ettim.
(Amacim onemli verilerimi icine yuklemek, depo olarak kullanmakti. Windows SSD'de yuklu).

Ne zaman ki HDD'ye bir veri yazdirma islemi olsa veya oradaki yazili verileri kullanma durumu olsa, tak tuk sesler gelmekle birlikte, bilgisayarin kasasindan da 1 adet bip sesi geliyor. Bip sesleri belli belirsiz araliklarla geliyor. Bip sesinin kendini tekrarlamasi arka arkaya olmuyor, bazen dakikada bir, bazen iki dakikada bir, bazen otuz saniyede bir. Bip sesleri bellek tazeleme hatasi midir diye dusundum ve RAM'leri bir kac saatligine Memtest 86 havuzuna yatirdim hic hata almadim. Zaten bilgisayardan hic bir zaman mavi ekran almiyorum.

Windows Resource and Performance Monitor'de sistemi test ettim ve 1 numarali fotodaki gibi sonuc aldim. Sonuc gordugunuz gibi pek te guzel degil. Predict Failure hatasi veriyor.

Google'da biraz arama yaptim ve HDD Tune isimli programi buldum. Bu programa ait 2 numarali fotografta ise HDD'nin saglik durumu kisminda, uzerinde bir Treshold bulundugunu ve bu diski degistirmem gerektigini soyluyor.

Sonra ayni programda, HDD'yi 2.45 saat suren detayli bir teste yatirdim. 3 numarali fotografta gorundugu gibi testte hic bir kirmizi nokta ( hasar gormus alan ) yok.

Bu sonuclardan sonra, bir kere daha ayni testlerden gecirdigimde ise ne goreyim? 3 numarali fotograftaki detayli testten sonra, artik ne Windows Resource and Performance Monitor testi Predict Failure hatasi veriyor, ne de HDD Tune programi 2 nolu fotodaki gibi Treshold bulundugunu ve bu diski degistirmem gerektigini soyluyor. Testler hicbir hata yoktur sonucu vermeye basladi.

4 numarali ve 5 numarali resimler hata yoktur raporu veren o duzgun son testlerim.

Fakat, gelin gorun ki hala hard diskten gelen o tak tuk sesleri devam etmekte ve arada bir o 1 adet bip sesini almaktayim.

Gorus, tavsiye ve onerilerinizi ilgi ile beklemekteyim sevgili arkadaslar. Simdiden tesekkurler.

Dosya Ekleri

• Untitled.png
    Untitled.png
    76,4 KB · Görüntüleme: 31
  • 73.png
    73.png
    29,5 KB · Görüntüleme: 30
  • 333.png
    333.png
    26,3 KB · Görüntüleme: 41
  • 4.png
    4.png
    27 KB · Görüntüleme: 27
  • 5.png
    5.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Hdd nin içindeki kafa atıyor sanırım fazla bilgim yok ama internetten böyle aratarak sorunun çözümünü bulabilirsiniz umarım

Evet, o konuyu aradim verileri kurtarmam gerektigi yaziyor her yerde. Satici firma ile baglantiya gectim. ''Urunu kargo ile yollayin, degistirelim'' dediler.

Garipsedigim durum testler once hatali raporu veriyor , sonra sorun yok raporu veriyor fakat yine de sorun devam ediyor. Burdan cikarmam gereken sonuc testlere guvenmemem gerektigi mi, yoksa bunun baska bir aciklamasi var midir acaba .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı