Sıfır RTX 3090 26.000TL'ye alınır mı?

O fiyatlara 4070 gibi bir kart varken sıfır 3090 alınmaz. Eski, elektirik faturası sıkıntısı ve yeni teklonojileri desteklemiyor.
Bu nokta çok kafamı karıştırıyor. Ben bu sistemi ML için topluyorum. 3090'ın 24GB RAM'i ve 328 tensor çekirdeği var. 4060 TI'ın 184 tensor çekirdeği ve 16GB RAM'i var ve FP8 gibi yeni teknolojileri destekliyor. Gerçekten zor karar. Sizce 2-3 ay sonra 3090'ın fiyatı artar mı?

Dostum sıfır 3090 alınmaz, 2. elde 15K'ya alırsın paşalar gibi kullanırsın.
Sıfır alacaksan da 4070 Ti alırsın.

Her şeyin fiyatı artıyor zaten 3090 neden artmasın ?
Son 1 yılda artmadı.
1703524816363.png

3090'lar mining kartı, 2. el alırsam sıkıntı yaşayabileceğimi düşünüyorum.
Sıkıntı falan yaşamazsın, o kartın mining performansı yaktığı elektriği karşılamaz.

Dostum 27K'dan bahsediyoruz, hiçbir Allah'ın kulu bu paraya 3090 almaz, önermez.
Fiyatının artıp azalmasının bir hükmü yok.

Birde ikinci ellerinin fiyatıda 20 civarı.
Rahat 15-16K'ya bulursun, 2 ay önce 13k'ya suprimX vardı.

Arkadaşlar yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Ben bu kartları sadece oyun için alamıyorum, ML için de alıyorum. XGBOOST, LIGHTGBM, CATBOOST gibi gradient boosting based modelleri kabul edilebilir sürelerde eğitmek için verileri RAM'e sığdırabilmek gerekir. Bu durumda 4060 TI(16GB), 3090 gibi yüksek RAM'li kartlar arasında seçim yapabilirim sadece. Ben 3090 ile 4070 ti oyun performansında bile ciddi bir fark göremedim. Ben bir noktayı mı kaçırıyorum acaba?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Ben bu kartları sadece oyun için alamıyorum, ML için de alıyorum. XGBOOST, LIGHTGBM, CATBOOST gibi gradient boosting based modelleri kabul edilebilir sürelerde eğitmek için verileri RAM'e sığdırabilmek gerekir. Bu durumda 4060 TI(16GB), 3090 gibi yüksek RAM'li kartlar arasında seçim yapabilirim sadece. Ben 3090 ile 4070 ti oyun performansında bile ciddi bir fark göremedim. Ben bir noktayı mı kaçırıyorum acaba?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kaçırdığın bir şey yok, sen en başta ne amaçla almak istediğini yazmadığın için insanlar da doğal olarak hangi kartın oyun için daha iyi olduğunu söyledi. Şu devirde bu forumda hiç kimse sana 26K'ya 3090 al demez ve demeyecek. RTX 4070 ve üzeri kartlar DLSS 3.5 ve FG sayesinde 3090'ı geride bırakıyor. Olay bu kadar basit.
Ha sen farklı bir amaç uğruna o 24GB belleğe ihtiyacım var diyorsan o konuda bilgili bir arkadaş belki yardımcı olabilir.

Hayır yanlış anlaşılmadın, sıfır 3090 almak büyük bir hata olduğundan herkes alma dedi.

Senin kullanım amacına göre 3090 daha mantıklı bu konuda hemfikiriz zaten.

Ancak sıfır 3090'da alınmaz, 16GB 4060 Tİ'da alınmaz.

Bu durumda tek seçeneğin 2. el 3090 almak.

Son düzenleme:
Genel konuşuyorum; şu anda alınabilecek en mantıklı kart RTX 4060. buz gibi olması. Watt/performans urunu olması. FPS bağımlılığının sonu yok. Valorant'ta 1000 FPS alsanız ne olacak. Elektrik parası RTX 3090 da aylık 200TL etki ederkenrtx 4060 da 20-30 lira etki eder.

İkinci el garanti 3090'lar var 15-16k onları al sıfır alınmaz. Benim kuzenim model çiziyor mining çıkması aldı aldığı gibi termal bakımını yaptırdı 1 senedir sıkıntısız kullanıyor. Sıfır aldığı 2060 Super senesi dolmadan GPU arızası verip garantiye gitmişti. Elektronik alet bunlar neyin ne zaman olacağını kestirmek güç.

Geri
Yukarı