Sıfırdan BIOS yazma hobim var

@telefonunugoster hocam merhaba monster tulpar v20.3.2 cihazım bios hasarı yüzünden softbrick oldu, bios pilini çıkarıp resetlemeyi denedim ama sonuç alamadım pc yi açmaya çalıştığımda güç geliyor işlemci fanları falan çalışıyor ama siyah ekranda kalıyor hiç tepki vermiyor bunu nasıl düzeltebilirim bi fikriniz varmı?

@telefonunugoster hocam merhaba Monster Tulpar v20.3.2 cihazım BIOS hasarı yüzünden softbrick oldu, BIOS pilini çıkarıp resetlemeyi denedim ama sonuç alamadım PC'yi açmaya çalıştığımda güç geliyor işlemci fanları falan çalışıyor ama siyah ekranda kalıyor hiç tepki vermiyor bunu nasıl düzeltebilirim bir fikriniz var mı?

Hocam konu açmanız lazım + çözümü BIOS çipi sökülüp BIOS yazılıp tekrar cihaza takılmasıdır.

Arkadaş BIOS konusunda bilgili olduğu için buradan sormuştum hocam hata olduysa affola, BIOS çipini sökmeden anakartın üzerindeyken EEPROM ile BIOS yazamaz mıyız hocam?

Çipin bacak yapısı uygunsa mandalla yapılır. Değilse sökülmeli.

Birkaç yıldır hobi olarak eski bilgisayarlarıma sıfırdan BIOS yazıyordum. Kendimce versiyon falan koyuyordum 🤣

Dün gece MS-16F4 anakartlı bir dizüstüme V2 yazdım, aklıma takıldı internette bakındım paylaşayım diye birçok insan unlock ROM, vesaire diye isteklerde bulunmuş her yerde kilidi açılmış ROM falan diye.

Her konunun altında sadece bir iki mesaj pm dedim ne oluyor, biraz daha gezinince parayla satıldığını anladım.

Hatta birçok forum gördüm unlock diye paylaşıyorlar ama indirmeye gelince ücretli üyelik vesaire diyorlar.

Arattım sonra bayağı hakikaten de o kadar çok eksik ki bırakın Türkçe kaynakta İngilizce kaynakta bile çok az girdi var, kaynak yok yani.

Bu meselelerle hobi olarak ilgilendiğim için unlock ROM neyin Unlock'u kilidi açılmışı anlamış değilim, örneğin benim yazdığım BIOS'lar içinde bütün setler açık, bütün setleri BIOS ekrandan değiştirebilirsiniz, chipsetinden pch hepsi açık oluyor. Hidden features yok falan.

Bu güne kadar bu sıfırdan BIOS yazma, Micro-code extensible Firmware'ler ne bileyim gop vesaire gibi ek modüller yeniden revize falan eski makineleri bildiğiniz performans canavarı yaptım resmen.

örneğin Monster bilgisayarların çoğunu MSI'a çevirdim, onlara özel ROM yazdım, MSI desteği de 2015'de falan sonlanmış ürünler bunlar ben bunları çağımıza taşıdım Windows 11 bile kurabiliyorsunuz ve performanslı kullanabiliyorsunuz falan.

Bu hobinin ben hiç yararını görmedim, memlekette sizce bir nebze yararını görecek kadar bu hobiyi değerlendirebilir miyim?

Sanırsam ülkede bu MSI gibi dıst BIOS işini yapan bir Monster, lakin o Monster BIOS'u sildim attım hatta o Monster bilgisayarı MSI manufacturer yaptım ( sürücüler yüzünden, Windows'ta örneğin driverıdentıfer ne bileyim drıverbster gibi ) otomatik sürücü kurma için yani.

Kendim sıfırdan özel ROM yazdım, ve şu an Monster'dan da MSI'dan da olmayan birçok özelliği her şeyi kullanabiliyorum.

ücretli ücretsiz fark etmiyor benim için, sadece bu hobimi değerlemek istiyorum.
Hocam HP bilgisayarımda Bios güncellemesi sonrası PL 1 limit sorunu yaşıyorum. 2 kere servise gitti çözüm yok, Bios güncelledikten sonra olduğu için ben sorunun Bios kaynaklı (sorunda olmayabilir belki yeni sürümlerde ayar koydular bilgisayar kendini kısıtlamaya başladı) olduğunu düşünüyorum. Sürüm düşürmek istediğim zaman HP yazılımları izin vermiyor, Bios kurtarma kısmında en güncel Bios'u istiyor. Bunu nasıl geçebilirim? Bana nasıl yapabileceğimi söylerseniz iyi olur gerçekten. Araştırmam ve öğrenmem gereken konular varsa söylerseniz hepsini araştırırım. Olmadı tanıdığım bilgisayarcıya yeniden yazdırtacağım Bios'u ancak yaptırmak istemiyorum bunuda. Bilgisayarın garantisi 2 ay önce bitti zaten, garanti dışı kalacak durum varsa sıkıntı yok yani.

Birkaç yıldır hobi olarak eski bilgisayarlarıma sıfırdan BIOS yazıyordum. Kendimce versiyon falan koyuyordum 🤣

Dün gece MS-16F4 anakartlı bir dizüstüme V2 yazdım, aklıma takıldı internette bakındım paylaşayım diye birçok insan unlock ROM, vesaire diye isteklerde bulunmuş her yerde kilidi açılmış ROM falan diye.

Her konunun altında sadece bir iki mesaj pm dedim ne oluyor, biraz daha gezinince parayla satıldığını anladım.

Hatta birçok forum gördüm unlock diye paylaşıyorlar ama indirmeye gelince ücretli üyelik vesaire diyorlar.

Arattım sonra bayağı hakikaten de o kadar çok eksik ki bırakın Türkçe kaynakta İngilizce kaynakta bile çok az girdi var, kaynak yok yani.

Bu meselelerle hobi olarak ilgilendiğim için unlock ROM neyin Unlock'u kilidi açılmışı anlamış değilim, örneğin benim yazdığım BIOS'lar içinde bütün setler açık, bütün setleri BIOS ekrandan değiştirebilirsiniz, chipsetinden pch hepsi açık oluyor. Hidden features yok falan.

Bu güne kadar bu sıfırdan BIOS yazma, Micro-code extensible Firmware'ler ne bileyim gop vesaire gibi ek modüller yeniden revize falan eski makineleri bildiğiniz performans canavarı yaptım resmen.

örneğin Monster bilgisayarların çoğunu MSI'a çevirdim, onlara özel ROM yazdım, MSI desteği de 2015'te falan sonlanmış ürünler bunlar ben bunları çağımıza taşıdım Windows 11 bile kurabiliyorsunuz ve performanslı kullanabiliyorsunuz falan.

Bu hobinin ben hiç yararını görmedim, memlekette sizce bir nebze yararını görecek kadar bu hobiyi değerlendirebilir miyim?

Sanırsam ülkede bu MSI gibi dıst BIOS işini yapan bir Monster, lakin o Monster BIOS'u sildim attım hatta o Monster bilgisayarı MSI manufacturer yaptım ( sürücüler yüzünden, Windows'ta örneğin driverıdentıfer ne bileyim drıverbster gibi ) otomatik sürücü kurma için yani.

Kendim sıfırdan özel ROM yazdım, ve şu an Monster'dan da MSI'dan da olmayan birçok özelliği her şeyi kullanabiliyorum.

ücretli ücretsiz fark etmiyor benim için, sadece bu hobimi değerlemek istiyorum.

Hocam bilgili gibisiniz ASUS cihazlarda bazı dosyalar boot hatası veriyor selected file is not a proper şunu yazıp önceden aynı dosyada sorun olmamıştı ne yapabilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı