Sıfırdan DaVinci Resolve öğrenilmeli mi?

Berat Benlidayı

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar edit yapmaya yeni başladım, pek fazla deneyimim yok, DaVinci Resolve kullanmayı düşünüyorum ve sanırım DaVinci Resolve profesyonel işler için bir program.
Sizce 0'dan eğitim videolarıyla da vinci Resolve öğrenilmeye başlanılır mı? Yoksa biraz daha kolay programlardan başlayıp daha sonra DaVinci Resolve'ye yükselinmeli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arayüzüne alıştıktan sonra tüm büyük video düzenleme yazılımları aşağı yukarı aynı. Davinci sektörde kullanılan bir yazılım yani elbette güzel olur öğrenmeniz.

Ancak işi profesyonel olarak ele almak istiyorsanız biraz masrafa girmeniz gerekiyor.

Mesela kullanacağınız monitör(ler) yuksek renk gamına sahip fabrikada kalibrasyonu yapılmış güvenilir markalar olmalı. Şu anda F/P olarak Asus ProArt serisi monitörleri var.

Elbette Macbook üzerinde de çalışabilirsiniz.

Size önerim color grading üzerine uzmanlaşmanız yönünde olur. Sektörde en çok aranan özelliklerden biri.

Ben direkt After Effects ile başlamıştım. Hiç pişman değilim. Merakınız varsa saldırın. DaVinci güzel bir cut and montage grubuna dahil olan bir program. Pluginleri bol. Premiere Pro'nun karşıtında diyebiliriz. Ama Adobe hala ve hala en başarılısı.

Ama DaVinci beleş:)

Arkadaşlar edit yapmaya yeni başladım, pek fazla deneyimim yok, DaVinci Resolve kullanmayı düşünüyorum ve sanırım DaVinci Resolve profesyonel işler için bir program.
Sizce 0'dan eğitim videolarıyla da vinci Resolve öğrenilmeye başlanılır mı? Yoksa biraz daha kolay programlardan başlayıp daha sonra DaVinci Resolve'ye yükselinmeli?
DaVinci renk düzenleme konusunda cidden en iyi program.
Ücretsizi herkesin genel kullanımına uygun diyebiliriz.
Ücretli versiyonu tam profesyönel destek sunuyor.

Ona denk Premier olur.
Premier'in esas avantajı Adobe ailesinin birbirine organik girmesinden geliyor. Illustratorde planla, Indesign'da katalogla, içindekilere gerekirse photoshopla müdahele et, sonra al hepsini after'a sayfa sayfa çevir, oradan Premier'e... tabi bunları tek kişilik dev kadro olarak düşününce ortaya şu arkadaş çıkar:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sen oyun amaçlı düşünüyorum demiştin, kurgu programlarıyla 90'ların Phantasmagoria'sını yapmayacaksan oyun içi cut-scene'leri de oyun programının içinde yapabilirsin.
Pluginler bu yorumu beğendi 😂

Sabah sabah iyi hatırlattın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eskiden Pr ve Ae kullanıyordum fakat çok fazla hatalarla karşılaşıp saçma sapan sebeplerden ötürü program kapanıyordu ve yaptıklarım kayboluyordu. Şu anda DaVinci Resolve kullanıyorum bu zamana kadar herhangi bir hata almadım. Program özellikle MacOS ile çok iyi çalışıyor. Adobe, güncellemelerini daha çok trende göre yapıyor, Blackmagic ise sektöre göre güncelleme yapıyor. Ayrıca DaVinci Resolve bana özgürlük sunuyor. Ses düzenlemesi yapmak, görsel efektler ya da animasyonlar oluşturmak için başka programa ihtiyaç duymuyorum. Pr ve Ae ile kullandığım video geçişleri ve başlıkların bulunduğu eklentileri DaVinci Resolve ile kullanabiliyorum herhangi bir sıkıntı çıkmadı bu zamana kadar.

Ücret konusunda DaVinci Resolve daha iyi diyebilirim. Premiere Pro için aylık ödeme sistemi mevcut. En son yaklaşık 2 yıl önce Premiere Pro kullandım, şu anda ne durumda bilmiyorum. Fakat DaVinci Resolve benim isteklerimi fazlasıyla karşılayabiliyor.

Arayüzüne alıştıktan sonra tüm büyük video düzenleme yazılımları aşağı yukarı aynı. DaVinci sektörde kullanılan bir yazılım yani elbette güzel olur öğrenmeniz.

Ancak işi profesyonel olarak ele almak istiyorsanız biraz masrafa girmeniz gerekiyor.

Mesela kullanacağınız monitör(ler) yuksek renk gamına sahip fabrikada kalibrasyonu yapılmış güvenilir markalar olmalı. Şu anda F/P olarak ASUS ProArt serisi monitörleri var.

Elbette MacBook üzerinde de çalışabilirsiniz.

Size önerim color grading üzerine uzmanlaşmanız yönünde olur. Sektörde en çok aranan özelliklerden biri.

Hocam şu an sistem olarak i3-10100F RX 6500 XT li sistemim var, monitör şu an eski monitörümü kullanıyorum ama bayramdan sonra yeni monitör almayı düşünüyorum tahmini bütçem 4K 4.5k civarı

Geri
Yukarı