Sıfırdan yazılıma başalayacak biri hangi dilden başlamalı?

• Konuyu başlatan 10Efe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 547
C, C++, Java veya C#

Çoğu kişi HTML ile başla diyor amcak HTML tam olarak bir yazılım dili sayılmaz kısmi bir bakıma XML dosyasının farklı bir versiyonudur.

Web geliştirme yapacaksanız 2 seçeneğiniz var Backend ve Frontend. Ben Frontend çalışacağım diyorsanız HTML mantıklı bir başlangıç noktası ama sizi net olarak amaca ulaştırmaz Javascript, CSS, SCSS gibi şeyleride öğrenmeniz gerekir, Backend istiyorum diyorsanız otomatik JS, HTML, CSS'i atlayıp doğrudan; PHP, C# .NET veya Python Django gibi şeylere geçmiş olursunuz.

Benim tavsiyem kesinlikle C gibi diller ile başlamanız bu diller size yazılım ile ilgili bütün ana fikirleri istesenizde istemesinizde öğrenmeye iter ve herhangi bir şekilde kolay kaçar yolunuz yoktur, Stack Overflowdan kopyala yapıştır ile kolay bir şekilde ilerleyemezsiniz çünkü bu tarz dillerde yazılan kodlar diğerleri ile uyumlu olmaya bilir ve kendinize uygun hale getirmek için debuglamanız gerekir.

Ancak Python gibi dillerde bir kütüphane indir devam et mantığı olduğundan dolayı asıl noktaları kaçırabilir ve algoritmik problemlerde takılabilirsiniz.

Ben sıfırdan başlıyor olsaydım: C++ veya C tercih ederdim.

HTML CSS JAVASCRİT PHP ilk etap için yeterli php haricinde ki diller kaynak kodları çok ortada olduğu için sonrasında React veya Angular düşünebilirsin

Eğer tek başına web sitesi geliştirmek istiyorsa, çoğu web sitesi için tek seçeneği var. İkisini de bilmesi gerek.
Bence ilk aşamada ikisinden birisine yoğunlaşmak istiyorsa birini daha az bilmesi ve daha sonradan diğerinde iyileşmesi daha iyi olur diye düşünüyorum.

Günümüzde backend yapan bir kişi genellikle bootstrap kullanıp geçiyor React veya Vue gibi JS frameworkleri ile uğraşmıyor.

Eger hobi amacli ogreniyorsan ne gelistirmek niyetindeysen onu rahatca gelistirebilecegin bir dil ogrenmen en mantiklisi.

Eger profesyonel olma niyetindeysen fark etmez hangi dille basladigin, yapacagin ise gore de degismez. Sen yapacagin isi profesyonel seviyede yapacak seviyede ogrenene kadar basladigin dilin spesifikasyonu 50 defa degisecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı