Şifreler nasıl korunur?

Makaleler
45
Banka hesaplarım, Outlook(2 tane), Gmail (3 tane), LoL, Twitch, Discord, Spotify, Snapchat vb. şifrelerim var. Artık hesaplar çoğalıyor ve aklımda tutmakta zorlanıyorum. Sizce kağıda yazıp kimsenin göremeyeceği veya cüzdanımın içine katsam iyi olur mu? Başka bir öneriniz var?

Banka hesaplarım, Outlook(2 tane), Gmail (3 tane), LoL, Twitch, Discord, Spotify, Snapchat vb. şifrelerim var. Artık hesaplar çoğalıyor ve aklımda tutmakta zorlanıyorum. Sizce kağıda yazıp kimsenin göremeyeceği veya cüzdanımın içine katsam iyi olur mu? Başka bir öneriniz var?
Tabi ki kağıda yazmak mantıklı birinin bulmadığından emin olun yeter. İnternet hiçbir zaman tam güvenli değildir. Ama internette bir şey istersen Kaspersky'ın öyle bir şeyi var diye biliyorum şifre tutmak için. O güvenilirdir.

Şifreleri kaydeden eklentiler ve uygulamalar var ama hangisi ne kadar güvenlik garantilidir bilemiyoruz. Şöyle bir şey yapılabilir, bir algoritma belirlenir ve şifreler ona göre konulur. Her siteye özgü bir özellik, mesela site adının karakter sayısı gibi bir sayı şifreye dahil edilebilir. Böylece hem her sitede farklı olur hem de akılda tutmak kolay olur. Algoritmayı çok basit seçmemekte fayda var tabii.

Ben hepsini excel'e yazıp google drive'a yedekledim. Böylece her lazım olduğunda anında ulaşabiliyorum. Dışarıda lazım olursa kağıdı arar durursun. Onun dışında chrome kullanıyorsanız otomatik şifreyi kaydediyor zaten.

Kendiniz için şifre oluşturma algoritması kullanabilirsiniz. Mesela ben eskiden "(isim).(soyisim)(doğum yılı)" yapıyordum ve hatırlaması kolay oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı