Signal vs Telegram

SMS adamdır. Ama seçenekler arasında Telegram diyebilirim. WhatsApp'ı da yakın zamanda kaldıracağım. Aynı darbeyi ikinci kez yemem kimse kusura bakmasın. Ha verilerimiz elbette biliniyor orası ayrı. Ama bunlardan daha önce bizzat deneyimlediğim kötü bir şey yaşadığım için tüm sosyal medya ve ürünlerine karşıyım.

Şimdiye kadar aldıkları için bundan sonra almalarına izin vermek bence yanlış bir düşünce. Sonuçta kişi hakkında olan bilgilerin çoğunda güncellik önemli. Ek olarak gizli olan verileri satarak tekel olan şirketlerin daha çok tekel olmasına yardımda bulunuyorlar.

Gülen arkadaşlara özel olarak cevap vereyim. Facebook'a ve Mark Zuckerberg'e açılan dava sonrası verilerin paylaşıldığı ve satıldığı konusuna hakim olmadık. Uygulama yüklerken bile ona, buna, şuna erişim izni istiyorum diye sorduklarına göre zaten en başından beri bu haltı yiyorlardı. Yeni değil. Ama Apple Privacy olayından sonra gözüme soka soka bunu "Facebook hesabım olmasa bile" orayla paylaşıp verilerimi satacak olması zaten bulanan midemi iyice kötü etti.

Bir şey olmaz diyenler... Elbette bir şey olmaz, sıradan insanlarız, devlet sırrı paylaşmıyoruz nihayetinde ama bunu bu şekilde zorunlu kılanlar arkada çok daha fazlasına hakim olmak için elinden geleni yapar. Kime ne benim & senin nereye gittiğimden, geldiğimden, kime ne ne yaptığımdan.

"Zaten yapıyordu, yapmaya devam etsin." mantıklı bir seçim değil. Ha Telegram yapmayacak mı? Belki oda yapar ve hatta yapıyordur bile. Ama senin, benim verilerimi "her ne kadar sıradan insan da olsak" 3. kişi ve kuruluşlarla paylaşması beni yeterince rahatsız ediyordu. Sonuçta sadece arkadaşlarla gırgır şamata yapılmıyor, insanlar iş içinde kullanıyor. Bugün Türkiye'de adı sanı bilinen kaç şirkette Whatsapp kullanmak yasak ve kaçının kendi içlerinde iletişim ağlarına entegre halde kullandıkları programlar var haberiniz var mı?

Bu işlere bireysel olarak dur diyemeyiz, kitlesel olarak karşı çıkmak gerek ama ben kullanmam artık arkadaş. Kullananın sorumluluğu da kendine ait, bana ne?...

Bu işlere bireysel olarak dur diyemeyiz, kitlesel olarak karşı çıkmak gerek ama ben kullanmam artık arkadaş. Kullananın sorumluluğu da kendine ait, bana ne?...
Diğer kısımlar doğru denebilir ama "karşı çıkmak için" Telegram, BİP vb. kullanmak bir şey değiştirmez., ankette olması saçma.

Nasıl millet yıllardır WhatsApp kullanılıyorsa, biz alternatif olarak Telegram'ı uzun zamandır kullanıyorduk.

Şimdi insanlar daha yeni keşfetti Telegram'ı bir de 1000 lerce kişinin aktif olduğu grupları keşfetseler muhtemelen bir daha WhatsApp'ı aramayacaklar.

Fanboyluk yapmaya gerek yok hepsi birbirinin laciverti.

Geri
Yukarı