Sigorta atması sonrası PC zarar görür mü?

Herbwaid

Hectopat
Daha fazla  
Dalgınlığımdan USB'li şarj kablomu prizin üstüne atmışım bir anda sigorta attı. Ben direkt çektim PSU kablosunu. Kabloda ve şarj aletinde hafif siyahlıklar vardı zarar görmüş müdür? Frisby kasasının 80+ PSU'su var. PC'yi açtıktan sonra otomatik yeniden başlattı.

Şarj aleti darbe yemiştir. Ona çok güvenmeyin artık. Kullanmayın derim hatta. PSU'lar switch mode dediğimiz türdendir. İç donanımlara arıza gerilimi ve akımı sağlaması neredeyse imkansızdır. Sadece ani kapanma sonucu diskte yazım esnasında yarım kalan verilerin hasar alması söz konusu olabilir, o da her zaman gerçekleşen bir şey değil zaten. Çok çok sık yaşanmıyorsa, disk açısından da bir korkunuz olmasın. Geçmiş olsun.

Dalgınlığımdan USB'li şarj kablomu prizin üstüne atmışım bir anda sigorta attı. Ben direkt çektim PSU kablosunu. Kabloda ve şarj aletinde hafif siyahlıklar vardı zarar görmüş müdür? Frisby kasasının 80+ PSU'su var. PC'yi açtıktan sonra otomatik yeniden başlattı.
Sabaha kadar açmayın. Statik elektriği boşaltsın.
Düzeltme:Arkadaşlar yanlış bilgidir. İtibar etmeyin.

Sabaha kadar açmayın. Statik elektriği boşaltsın.
Sallamayalım kafamıza göre. Hiçbir geçerliliği ve dayanağı yok bu yorumun. :) Statik elektrik ile şebeke gerilimi başka, DC adaptör çıkışı ile yaratılan arıza durumu başka. Hepsi birbirinden alakasız. Sabaha kadar beklenecek bir şey yok. Yarım saniye bile beklenecek bir şey yok. Tamamen alakasız zaten.

Beklerse kendi kendine boşalmaz mıydı hocam?
Neyi boşaltacaksınız ki? Burada şarj edilen bir şey yok ki deşarj edilsin. Adaptör çıkışı DC, AC prize değdiğinde şarj olamaz zaten. Burayı atladık, PSU AC beslemeye sahip, otomat atmamış olsa PSU'nun kılı bile kıpırdamaz o kadar etkisiz bir olay. Otomat yüzünden enerjisi kesilmiş sadece. Deşarj olacak bir şey yok burada. Muhtemelen ölü bir (tahminen telefon) şarj aleti dışında bir zayiat yok burada.

Kusura bakmayın. Sayenizde öğrenmiş oldum. :)
Kusura bakılacak bir şey yok. Olgun davranışınız için ben teşekkür ederim. Konu sahibini yanlış yönlendirmemek ve endişelendirmemek adına daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim sadece. İyi akşamlar. :)

Neyi boşaltacaksınız ki? Burada şarj edilen bir şey yok ki deşarj edilsin. Adaptör çıkışı DC, AC prize değdiğinde şarj olamaz zaten. Burayı atladık, PSU AC beslemeye sahip, otomat atmamış olsa PSU'nun kılı bile kıpırdamaz o kadar etkisiz bir olay. Otomat yüzünden enerjisi kesilmiş sadece. Deşarj olacak bir şey yok burada. Muhtemelen ölü bir (tahminen telefon) şarj aleti dışında bir zayiat yok burada.
Teşekkürler tek zayiat kablomuz oldu.

Geri
Yukarı